“AK PARTi Hazineden Aldığı Yardımları Harcamıştır”

“AK PARTi Hazineden Aldığı Yardımları Harcamıştır”


Doç .Dr. Çelik: “AK PARTi Hazineden Aldığı Yardımları Harcamıştır”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, AK PARTi Merkez Yürütme Kurulu (MYK) sonrası düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “CHP’nin iyi sonucu alamamasını maddi eksikliğe bağlayan bir tutum içerisinde olduğunu gördüğünü” söyleyerek, “Buradan bir kez daha ifade ediyorum, AK PARTi, Hazine’den aldığı yardımları harcamıştır” dedi. Çelik şunları söyledi:

“Biliyorsunuz halk oylamasıyla ilgili olarak, siyasi partilere bir ödeme yapılmamaktadır. Sadece seçim dönemlerinde seçime harcanmak üzere bir ödeme yapılmaktadır. Ancak, AK PARTi üç şeyin yönetimine çok büyük önem vermektedir, insan, finans ve zamanın iyi yönetilmesi. Eğer ülkeyi yönetmeye talipseniz önce partinizi çok iyi yönetmeniz gerekiyor, örnek olmanız gerekiyor. AK PARTi’nin değerli yöneticileri, AK PARTi’nin elindeki imkanları en iyi şekilde değerlendirerek, en iyi sonucu almaya çalışıyor. Şunu söylüyorlar ‘Efendim, gazetelerin arkalarına verilen ilanlar ne kadar para tutar’. Bir sefer bir gazetenin bütün arkasına reklam verirseniz onun fiyatı çok yüksektir. Ama 20 gün boyunca reklam verirseniz bu bir manada perakende ve toptan fiyatların farklı olması gibi, bu pazarlığı tabidir. CHP isterse bu pazarlığı yapar ve çok makul fiyatlarla bu reklamları yapabilirdi. Nitekim AK PARTi bunu yapmıştır. Bizim hesabını veremeyeceğimiz, kaynağını gösteremeyeceğimiz bir kuruşluk harcamamız yoktur, belgelendiremediğimiz, faturalandıramadığımız bir kuruş harcamamız da olmamıştır. En kısa zamanda bizim idari ve mali işler başkanlığımız internetten 73 milyona bu hesabı verecektir. Ne kadar paramız vardı, bunlar nereye harcanmıştır, bunu verecektir. Diğer partilere de sesleniyorum, daha önceki seçimler de dahil olmak üzere, yaptığınız harcamaları lütfen internetten bütün Türkiye’ye duyurun, şeffaflık budur. AK PARTi bunu hep yapmıştır, bundan sonra da yapacaktır.”

Çelik, Kılıçdaroğlu’nun, ‘Adalet ve Kalkınma Partisi değil de Adalet ve Kalkınma Bankası’ şeklinde bir ifade kullanmasının şık olmadığını belirterek, “Yeryüzünde bankası olan tek parti biliyorsunuz CHP’dir, oradan kendisine bir para gelmese de” dedi.

“Yeni Anayasa çalışması 2011’den sonra”

Hüseyin Çelik, 2011 yılındaki seçimlerden sonra halkın yetki vermesi halinde, tamamen çağdaş, demokratik standartları yüksek bir anayasanın hazırlanabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Tamamen çağdaş, demokratik standartları yüksek, gerçekten hukukun üstünlüğü kavramını hayata geçiren, devleti birey karşısında garantiye alan değil, bireyi devlet karşısında garantiye alan bir Anayasayı hazırlayıp, halkımıza takdim etmekten de şeref duyacağımızı ifade etmek istiyorum. Bunu yaparken Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerle, Parlamento dışı siyasi partilerle, sivil toplum örgütleriyle yine uzlaşma arayışları içerisinde olacağız, onlarla yine iş birliği yapma çabası içerisinde olacağız. Üniversitelerimizin ve Türkiye’nin birikimini buraya yansıtarak yeni bir Anayasa hazırlığı içerisinde olacağız. Bunu Başbakanımız muhtelif mitinglerinde ifade etti. Katıldığı televizyon programlarında bunu dile getirdi, verdiği mülakatlarda bunu ifade etti. Bu bizim taahhüdümüzdür bir kez daha ifade ediyorum.”

14.09.2010