“Vicdani Kanaatim İnegöl ve Dörtyol’da Meydana Gelen Olayların Tezgah Olduğunu Düşündürüyor”

“Vicdani Kanaatim İnegöl ve Dörtyol’da Meydana Gelen Olayların Tezgah Olduğunu Düşündürüyor”


Doç. Dr. Çelik: “Vicdani Kanaatim İnegöl ve Dörtyol’da Meydana Gelen Olayların Tezgah Olduğunu Düşündürüyor”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Taraf Gazetesi’ne gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İnegöl ve Dörtyol’da meydana gelen olaylara ilişkin açıklamalar da yapan Çelik, “İnegöl ve Dörtyol’da meydana gelen olayların, spontane (O anda gelişen) olaylar olduğu kanaatinde değilim. Vicdani kanaatim, tezgah ve tahrik olduğunu düşündürüyor” dedi.

“Türk-Kürt çatışması çıkarılmasının provası yapıldı”

PKK ile mücadeleye rağmen, ülkede Türk-Kürt kavgasının olmadığını ifade eden Çelik, “Bunda, Türklerin ve Kürtlerin aynı potada erimiş olmasının çok önemli bir rolü var. Başta aynı dini paylaşmak gibi ortak kültür ve medeniyet değerleri bu çatışmayı engelleyen önemli faktörlerdir” dedi. ‘İnegöl ve Dörtyol’da meydana gelen olayların, o anda gelişen olaylar olduğu kanaatinde değilim’ diyen çelik, şöyle devam etti:

“Vicdani kanaatim, tezgah ve tahrik olduğunu düşündürüyor. 12 Eylül darbesinden önce de böyleydi. Tetiği çektiren ile kullanılan figürler ve sokağa salınanlar farklıydı. Kenen Evren, “İhtilal olgunlaşsın diye bir yıl bekledik,” demişti. Ülkücü ve solcu gençler çatışırken, olayı provoke edenler 5 yıldızlı otellerde purolarını tüttürüyorlardı. Bu iki ilçedeki olayda da aynı sebepler ve aynı taktikler vardı iddiasında değilim; ama İnegöl, Dörtyol olaylarında Türk-Kürt çatışmasının çıkartılması provası yapıldı. Ama bu olayların bir çatışmaya dönüşmeden engellenmesi, sağduyunun hakim olması, doğabilecek felaketleri önlemiştir.”

27.08.2010