Doç. Dr. Çelik: “Barışa Kapımız Açık”

Doç. Dr. Çelik: “Barışa Kapımız Açık”


Doç. Dr. Çelik: “Barışa Kapımız Açık”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, PKK’nın 20 Eylül’e kadar aldığı ateşkes kararını Taraf Gazetesi’ne değerlendirdi. Çelik, “Artık silah bırakma zamanı geldi. Barışın, huzurun kalıcı olması için, çaba sarf eden herkese kapımız açık” dedi.

Çelik, PKK’nın 13 Ağustos’ta ilan ettiği Ramazan Ateşkesi ve sivil toplum örgütlerinin ateşkesin kalıcılaşması yönündeki çağrıları değerlendirdi. “Silahların bir gün dahi patlamaması çok ama çok önemlidir” diyen Çelik, legal olan tüm sivil toplum örgütleriyle konuyu konuşabileceklerini söyledi. Çelik, “Hangi STK varsa, hangi unsur varsa biz onlarla görüşmeye hazırız. Diyelim ki BDP’liler Türkiye’nin huzuru için bizimle bir şeyler paylaşmak istiyorlarsa onlarla da oturup konuşuruz. Yani barış ve huzur için, sözü olan herkesimle oturup konuşuruz. Kapılarımız bu anlamda sonuna kadar açıktır” dedi.

“Önümüzdeki süreçte silahların bırakılması ve toprağa gömülmesi gerekir”

Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanlığı’na getirilen Ahmet Türk’ün bu yönde gösterdiği barışçıl adımları takdir ettiklerini ifade eden Çelik, şöyle devam etti: “Sayın Türk, somut önerilerle Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül ve diğer ilgili mercilerle de görüşebilir. Bu konuda kapılar açıktır. Sonuç şu; iyi niyetle ve hakikatten Türkiye’de şiddetin durması için, legal unsurlardan ne teklif gelirse biz kesinlikle buna olumlu bakarız. Açılımdan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz de. Ne şiddet ne terör bizi yolumuzdan döndürebilir. Biz bu noktaya ‘Kürt yoktur’ söyleminden geldik. Buradan geriye dönmemiz mümkün değil. Artık silah bırakma zamanının geldiğini söylüyoruz. Önümüzdeki süreçte silahların büsbütün bırakılması ve toprağa gömülmesi gerekir. Çok acılar yaşandı bu topraklarda. Huzur ve güven için çaba sarf edilmeli.”

17.08.2010