“CHP, Anayasa Değişiklik Paketine “Hayır” Demekle, 12 Eylül Darbesinin Ürünü Anayasaya “Evet”...

“CHP, Anayasa Değişiklik Paketine “Hayır” Demekle, 12 Eylül Darbesinin Ürünü Anayasaya “Evet” Demeni


Doç. Dr. Çelik:

“CHP, Anayasa Değişiklik Paketine “Hayır” Demekle, 12 Eylül Darbesinin Ürünü Anayasaya “Evet” Demenin Dayanılmaz Ağırlığı Altında Ezilmektedir”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç.Dr. Hüseyin Çelik, NTV’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Doç. Dr. Çelik, CHP’nin 27 Nisan bildirisiyle ilgili açıklamalarına ilişkin olarak, “Cumhuriyet Halk Partisi, bu “Anayasa Değişiklik Paketi”ne “hayır” demekle, 12 Eylül darbesinin ürünü Anayasaya”evet” demenin dayanılmaz ağırlığı altında ezilmektedir. Bundan kurtulmak ve jakoben, militarist tutumu, statükocu yapısını telafi etmek için manevralar yapmakta, göstermelik yeni suni gündemler oluşturmaktadır.

Çelik; CHP’nin, 27 Nisan bildirisi için suç duyurusunda bulunacağı yönündeki açıklamasına ilişkin “Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Başbakanı, Sayın Büyükanıt’la çıkar işbirliği yapmakla suçluyor. Sayın Kılıçdaroğlu. Sayın Büyükanıt, AK PARTi’yi tekrar iktidara getirmek için böyle bir bildiri yayınlamış. Ben onunla ilgili görüşlerimi söyledim. Buna kargalar güler, buna deliler güler. Ve neticede CHP olarak siz, Cumhurbaşkanlığı seçimini Anayasa Mahkemesi’ne taşıdınız. Peki, CHP olarak da siz AK PARTi’nin yeniden iktidara gelmesi için bizimle bir gizli anlaşma içinde mi bulundunuz? Bunlara insanımız itibar etmiyor, kimse bu sözlere iltifat da etmiyor” dedi. Çelik, CHP’nin bu tür açıklamalarının gündemi değiştirmeye yönelik olduğunu belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi, bu “Anayasa Değişiklik Paketi”ne “hayır” demekle, 12 Eylül darbesinin ürünü Anayasaya”evet” demenin dayanılmaz ağırlığı altında ezilmektedir. Ve bu dayanılmaz ağırlık altında ezilen Cumhuriyet Halk Partisi göstermelik, telafi edici kendine göre bazı manevralar yapmaktadır. Geçmişte darbelerle anılan, darbelere şakşakçılık yapan, darbelerin arkasındaki teşvik edici güç olan geçmiş tarihi itibariyle Cumhuriyet Halk Partisi, jakoben, militarist tutumu, statükocu yapısını telafi etmek için manevralar yapıyor ve göstermelik yeni suni gündemler oluşturmaya çalışıyor” dedi. Bildiriye ilişkin Çelik şunları söyledi:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı o zaman Sayın Baykal’dı, Sayın Baykal sesini hiç çıkarmadı, tek kelime etmedi. Hükümet 27 Nisan Bildirisiyle ilgili üzerine düşeni yaptı, vakarlı bir dik duruş sergiledi. Fakat Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı, dönemin Genel Başkan Yardımcısı Sayın Onur Öymen Partisi adına yaptığı bir açıklamada dedi ki; ben bunun altına imzamı atarım dedi. Ve o dönemde Sayın Kılıçdaroğlu, şu andaki Cumhuriyet Halk Partisi’nin değerli Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu Grup Başkan Vekiliydi. Sayın Kılıçdaroğlu herhangi bir milletvekili değildi veyahut da bir Sigorta Müdürü değildi o zaman. Sayın Kılıçdaroğlu çıkıp da Sayın Onur Öymen bunu nasıl söylersin, Partimizi bağlayan bu lafı nasıl edersin, ben bunun aksini düşünüyorum ey halkım, ben Kemal Kılıçdaroğlu olarak bu bildiriye karşıyım, bu bildirinin içeriğine karşıyım, bunun yayınlanmasına karşıyım deseydi, bugün Sayın Kılıçdaroğlu çok daha saygın bir konumda olurdu ve daha inandırıcı olurdu. Ama bunu yapmadı. Diyeceksiniz ki bir kişi olarak bunu nasıl yapabilir? Ben Hüseyin Çelik olarak 1 Mart tezkeresine o zaman ki Hükümetime rağmen ben ret oyu verdim. Sayın Gül’e gerekirse istifa edebileceğimi söyledim. Böyle zamanlarda demokratik kişiliğinizi eğer ortaya koyarsanız, o zaman daha sonraki dönemlerde söylediklerinize insanlar inanır. Aksi takdirde o gün suskun olacaksınız, suskunluğunuzla Sayın Onur Öymen’i destekleyeceksiniz, ama bugün kalkacaksınız 12 Eylül Anayasasını savunmanın dayanılmaz ağırlığı altında ezilen Partinizi bu şekilde göstermelik manevralarla kurtarmaya çalışacaksınız. CHP’yi açıkçası samimi ve tutarlı bulmadığımı ifade etmek istiyorum.”

“35. Maddeyle ilgili teklif edilen metin TSK’yı silahlı bir Anayasa Mahkemesi’ne dönüştürüyor”

Çelik, CHP’nin 35. maddeye ilişkin teklifini de değerlendirdi. Çelik, CHP’nin ‘35. maddeyi kaldıralım’ önerisini hatırlatarak, “35. maddeyle ilgili teklif ettikleri metne baktığınız zaman, o metin Türk Silahlı Kuvvetleri’ni silahlı bir Anayasa Mahkemesi’ne dönüştürüyor. Anayasa Mahkemesi kalemli bir mahkemedir. Orada Türk Silahlı Kuvvetleri’ne adeta anayasal denetim yapma yetkisi veriyor. Eskisinden çok daha kötüye götürücü, kesinlikle 35. maddeyi ortadan kaldırıcı değil pekiştirici, darbelere daha fazla mazeret ve altyapı hazırlayan bir teklif getirdiler” dedi.

30.07.2010