“Halkımız Özgürlüğe, Üstünlerin Hukukuna Değil, Hukukun Üstünlüğüne ‘Evet’ diyecek”

“Halkımız Özgürlüğe, Üstünlerin Hukukuna Değil, Hukukun Üstünlüğüne ‘Evet’ diyecek”

Doç. Dr. Çelik: “Halkımız Özgürlüğe, Üstünlerin Hukukuna Değil, Hukukun Üstünlüğüne ‘Evet’ diyecek”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, 12 Eylülde yapılacak Anayasa değişikliği oylamasında, vatandaşların kendi kaderini belirleyeceklerini ifade ederek, “Ben inanıyorum ki halkımız özgürlüğe, üstünlerin hukukuna değil, hukukun üstünlüğüne ‘evet’ diyecek” dedi.

İstanbul’da Esenyurt Van Özalp, Saray İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nde düzenlenen kahvaltıya katılan Çelik, burada yaptığı konuşmada, Van’ın Doğu Anadolu’nun en büyük şehri olduğunu, nüfusunun 1 milyon 500 bin kişiye ulaştığını söyledi. Çelik, İran’la 300 kilometre sınırı bulanan Van’ın, çok göç verdiğini, göçen insanların yaşadıkları büyük şehirlere yurtlarındaki kardeşlik ve dostluğu götürdüklerini kaydetti. Birilerinin “sürekli karamsarlık pompaladığını” ifade eden Çelik, AK PARTi Hükümeti’nin iktidarı boyunca Türkiye’ye ekonomik anlamda basamak atlattığını söyledi. Son yaşanan ekonomik krizde birçok ülkenin iflas ettiğini, birçoğunun da iflasın eşiğine geldiğini vurgulayan Çelik, Türkiye’nin ise krizde ayakta kaldığını belirtti. Çelik, yolsuzluk yapıldığını iddia edenlere “yolsuzluğun olduğu bir ülkede bu kadar yatırım yapılamayacağını” söyleyerek, şöyle konuştu:

“Sayın Kılıçdaroğlu, ‘yolsuzlukların üzerine gideceğiz’ diyor. Eğer varsa bir yolsuzluk ispatlasın, kendisine ‘hodri meydan’ dedik ama bugüne kadar bir tane yolsuzluğumuzu ispat edemedi. İnsanlar nasılsa karşısındakileri de öyle sanır. Bu hükümet binlerce kilometre yol yaptı, okullara bir milyar bilgisayar dağıttı, 450 bin konut yaptı, barajlar, fabrikalar… Bunlar kendiliğinden mi oluyor? Hükümetimiz döneminde Doğu Anadolu’ya 25 katrilyon yatırım yapıldı. Sırf Van’a karayolları için 800 trilyon harcandı. Memleketi sevmek budur hizmet etmek budur.”

Hüseyin Çelik, AK PARTi Hükümeti gelmeden önce bölgede OHAL olduğunu, faili meçhullerin yaşandığını, şimdi ise OHAL’in kalktığını ve faili meçhullerin faillerinin bulunduğunu belirtti.

“12 Eylülde çifte bayram yapacağız”

AK PARTi Hükümeti’nin ırkçılığı ortadan kaldırdığını, devletin vatandaşa şefkat gösteremeye başladığını ifade eden Çelik, terör mağduru vatandaşlara da bugüne kadar 1 milyar dolara yakın tazminat ödendiğini kaydetti. Hüseyin Çelik, “AK PARTi, Kürtçe kursları açtı. İnsanların istediği ismi almasını sağlandı. TRT 6 açıldı ama ne oldu? Irkçılıktan nemalananlar bundan rahatsız oldu. 21. yüzyılda artık şiddet, insanların sorunları çözmek için kullandığı bir yol olamaz. Bugüne kadar terör nedeniyle 40 bin insan öldü ve 300 milyar dolar para harcandı. Bu acılar devam mı etsin? Biz ‘durduralım’ deyince MHP ve BDP rahatsız oldu. Niye anlamadık?” diye konuştu.

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı Çelik, CHP’nin sürekli Anayasa Mahkemesi’ne gitmesine de bir anlam veremediklerini, özellikle son çıkardıkları tam gün yasasına CHP’den gelen tepkinin halk partisi olduğunu söyleyen bir partiden gelmesinin anlaşılır olmadığını söyledi. Anayasanın değiştirilmesini istemeyenleri de anlamadığını belirten Çelik, yeni Anayasanın, ezilenlerin, mağdurun yanında yer alacağını vurguladı. 12 Eylülde vatandaşın kendi kaderini belirleyecek bir oylama yapacağını belirten Hüseyin Çelik, “Ben inanıyorum ki halkımız özgürlüğe, üstünlerin hukukuna değil, hukukun üstünlüğüne ‘evet’ diyecek. Bayramın ardından çifte bayram yapacağız” diye konuştu.

Kendilerinden önce, yargının bağımsız değil bakımsız olduğunu anlatan Çelik, Türkiye’deki bütün adliyeleri elden geçirdiklerini UYAP sistemiyle hukuki işlemlerin hızlandırılmasını sağladıklarını da sözlerine ekledi.

18.07.2010