“Ordumuzun Büsbütün Profesyonel Bir Ordu Olması Gerekiyor”

“Ordumuzun Büsbütün Profesyonel Bir Ordu Olması Gerekiyor”


Doç. Dr. Çelik: “Ordumuzun Büsbütün Profesyonel Bir Ordu Olması Gerekiyor”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, 15 Temmuz’da Habertürk TV’de yayınlanan “Habertürk Gündem” kuşağında Habertürk Televizyonu Ankara Temsilcisi Ünsal Ünlü’nün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Doç. Dr. Çelik, terörle mücadelede profesyonel ordu oluşturulmasına ilişkin olarak, Ordunun büsbütün profesyonel bir ordu olması gerektiğini söyleyerek, “Sonuçta askerlik bir meslektir. Ben de askerlik yaptım, 56 gün gittim Burdur’da askerlik yaptım, 3-5 tane mermi sıktırdılar bize. Şimdi benim aldığım o eğitimle askerlik olur mu? Bu iş eğer özel bir ihtisas gerektiriyorsa bunun gereğinin yerine getirilmesi lazım. Ama orada o bölgeye giden insanların da kesinlikle Hacı Mehmet amcaya, Zozan teyzeye karşı son derece şefkatli olması lazım” dedi.

Profesyonel ordu kavramının özel Harekat Timleriyle karıştırılmaması gerektiğine işaret eden Çelik, şunları söyledi:

“Özel Harekat Timleri Polis Teşkilatına bağlıydı… Bölgeyi iyi tanıyan, bölge insanına sıradan sokaktaki vatandaşa şefkatle muamele edecek olan, ona karşı güvercin olacak, ama yanlış adama karşı, insan tüccarına karşı, uyuşturucu ticareti yapana karşı, teröre karşı, teröriste karşı şahin olacak, ama asla husumetle hareket etmeyecek, ırkçı olmayacak. Doğu’da, Güneydoğu’da faile meçhullere imza atmış ve ben devlet adına kurşun sıkıyorum, millet adına kurşun sıkıyorum diyen zihniyet olmayacak, işkenceyle alakası olmayacak.”

Özel Harekat Timleri içinde çok yanlış kişilerin olduğunu ifade eden Çelik, “Biliyorsunuz bu Özel Harekat Timleri içerisinde çok yanlış adamlar vardı, bıyıklar şöyle aşağıya doğru, yani tipik böyle MHP militanı görüntüsü veren insanlar vardı ve ellerinde uzun namlulu silahlarla dururlardı. O insanların yanlış davranışları bölge halkı üzerinde müthiş olumsuz etki yarattı. Ve bölge halkından birçok insanı PKK’nın safına itti, bunun farkında olmamız gerekiyor. Orada yapılan yanlışların çok iyi analiz edilmesi, daha sonra atılacak adımlarda da bunun mutlaka göz ardı edilmemesi gerekiyor” dedi.

“2 aylık askerin karşısında 20 yıldır dağda elinde silah olan militan var”

Çelik, profesyonel orduya ilişkin olarak şöyle devam etti:

“Burada esas şu olmalıdır: Diyelim ki bir asker şehit oluyor, annesi babası feryat figan ediyor, ‘benim evladım daha 2 ay önce askere gitmişti’ diyor, ‘daha bu silah nedir bilmezdi’ diyor. Öte taraftan da 20 yıldır dağda elinde silah bu işin eğitimini görmüş olan militanlar var. Şimdi siz bunları bunlarla karşı karşıya getirirseniz veyahut da orada yakın birliklerde bu insanları tutarsanız, bunun çatışmada olan kişi olması da gerekmiyor. Yani orada pasif hizmetlerde bile olsa, mutlaka bu işlerde usta olan, profesyonel olan insanların olması gerekiyor ki sonuç alasınız. Son gelen şehitlerde bu çok tartışma yarattı. Dolayısıyla bu işin profesyoneli olan insanların olması gerektiği üzerinde duruluyor. Aslında ordumuzun büsbütün profesyonel bir ordu olması gerekiyor. Sonuçta askerlik bir meslektir. Ben de askerlik yaptım, 56 gün gittim Burdur’da askerlik yaptım, 3-5 tane mermi sıktırdılar bize. Şimdi benim aldığım o eğitimle askerlik olur mu? Bu iş eğer özel bir ihtisas gerektiriyorsa bunun gereğinin yerine getirilmesi lazım. Ama orada o bölgeye giden insanların da kesinlikle Hacı Mehmet amcaya, Zozan teyzeye karşı son derece şefkatli olması lazım, bütün mesele bu.”

15.07.2010