“Referandumla ilgili Fiili Kampanya 5 Ağustosta Başlayacak”

“Referandumla ilgili Fiili Kampanya 5 Ağustosta Başlayacak”

Doç. Dr. Çelik:

“Referandumla ilgili Fiili Kampanya 5 Ağustosta Başlayacak”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, AK PARTi MYK sonrasında düzenlediği basın toplantısında, referandumla ilgili fiili kampanyanın, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın il gezilerinin, 5 Ağustosta başlayacağını bildirdi. Çelik, 5 Ağustos öncesinde Temmuz ayında ise Başbakan Erdoğan’ın çoğu açılış amaçlı programları olacağını açıkladı. MYK toplantısında iç ve dış siyasi, hukuki ve ekonomik gelişmelerin değerlendirildiğini belirten Hüseyin Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa değişiklik paketine ilişkin kararının ardından Yüksek Seçim Kurulu’nun referandum sürecinde değişiklik olmadığını ilan etmesi üzerine, Anayasa değişikliğine ilişkin referandumun şu anda Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden birisi haline geldiğini söyledi. Türkiye’nin gündemi ne ise kendilerinin de gündeminin o olduğunu vurgulayan Çelik, toplantıda ağırlıklı olarak bu meselenin ele alındığını açıkladı. Anayasa değişikliği için 12 Eylül 2010’da referandum yapılacağını hatırlatan Çelik, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi’nin tavrıyla kararlarıyla ilgili söylenmesi gereken ne varsa, sözcülerimiz tarafından söylendi. Şu anda Anayasa Mahkemesi’nden çıkan paket referanduma gidiyor. Biz, referanduma gidecek bu paketin Türkiye için çok önemli bir reform olduğunu düşünüyoruz. Ümit ediyoruz ki Türkiye, 12 Eylül Anayasası’ndan kısmen de olsa kurtulmak için bir karar verecektir. Karar da söz de artık bundan sonra halkımıza, milletimize aittir. Bugüne kadar, halkımız sağduyusuyla hep isabetli kararlar vermiştir. Bu referandumda da isabetli bir karar vereceğini düşünüyoruz. Muhalefet çevrelerinde, ‘özellikle bu referandumun aynı zamanda iktidar için bir güven oylaması olacağını’ söylüyorlar. ‘AK PARTi’nin oy oranını belirleyeceğini’ söyleyenler var. Ama biz bunlara katılmıyoruz. Çünkü bu mesele

Anayasa, sadece AK PARTi’nin anayasası değildir. Anayasa hükümleri, sadece AK PARTi’ye oy veren insanları bağlamıyor. 73 milyon insanla ilgili bir meseledir. Dolayısıyla bu mesele, AK PARTi’nin meselesi değil, partiler üstü bir meseledir. Geçmişte AK PARTi’ye oy vermemiş olan başka partilere oy vermiş olan birçok vatandaşımızın bu referandum esnasında paketin lehine oy kullanacağını ümit ediyoruz, böyle düşünüyoruz.”

Yapılan anketlerin de bunu gösterdiğini belirten Hüseyin Çelik, şöyle devam etti:

“Geçmişte CHP’ye, MHP’ye, BDP’ye veya bugün parlamento dışında olan diğer partilere oy vermiş birçok vatandaşımızın, kendileri için, ülke için ciddi avantajlar getiren, demokratik standartlarımızı yükselten ve dezavantajlı diyebileceğimiz birçok kesim için avantaj anlamına gelebilecek hükümler içeren bu pakete evet oyu vereceğini düşünüyoruz. Çünkü bunda kadınlarımız, çocuklarımız, şehitlerimizin dul ve yetimleri, gazilerimiz, yaşlılarımız özürlülerimiz, memurumuz, işçimiz, iş dünyamız yani esnafımız, sanatkarımız, tüccarımız var. Bütün toplumu ilgilendiren önemli değişiklikler getiriyor bu paket. Dolayısıyla bu bir parti oylaması meselesi değildir, öyle değerlendirmiyoruz.Halkımızın da böyle değerlendirmeyeceğinden eminiz. Mesele son derece önemlidir.”

18 Temmuzda kadın dernekleri ile buluşulacak

Anayasa değişiklik paketiyle ilgili bir kitap hazırlıkları olduğunu bildiren Çelik, bununla geniş halk kesimlerinin meseleyi daha derinden kavramasını, kendileri için paketin neler getirdiğini daha yakından öğrenmelerini ve bilmelerini amaçladıklarını söyledi. Çelik, bu kitaptan çok sayıda basılarak birkaç gün içinde dağıtılmaya başlanacağını belirtti.
Başbakan Erdoğan başkanlığında ”Dolmabahçe Buluşmaları” adı altında bir dizi toplantı düzenlendiğini anımsatan Çelik, 18 Temmuzda saat 14.00’te, Başbakanın Dolmabahçe Ofisi’nde yapacakları toplantıya, başkanı kadın olan ve kadınlarla ilgili faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini davet edeceklerini kaydetti.

10.07.2010