“Biz Büyük Bir Partiyiz, Her Türlü Fedakarlığa Hazırız”

“Biz Büyük Bir Partiyiz, Her Türlü Fedakarlığa Hazırız”

“Doç. Dr. Hüseyin Çelik: “Biz Büyük Bir Partiyiz, Her Türlü Fedakarlığa Hazırız”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, 7 Temmuz’da katıldığı NTV haber kuşağında, Erhan Ertürk’ün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, muhalefet liderleriyle görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin sorularını yanıtladı. Çelik, “Biz büyük bir partiyiz, ağabey konumundayız. Diğer siyasi partilerin nazını da sitemini de çekeriz. Yeter ki bunun faydası olsun, yeter ki bunun toplumsal diyalog, siyasi diyalog açısından bir katkısı olsun. Biz bu konuda da her türlü fedakarlığa hazırız” dedi.
Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Toronto dönüşünde havaalanında gazetecilerin soruları üzerine liderleri davet edebileceğini, gerekirse kendisinin de onları ziyaret edebileceğini ifade ettiğini söyleyerek şöyle konuştu:
“Sayın Başbakanımızın daha sonra Grup toplantısında ‘kendilerini davet edeceğiz, bakalım kimler gelecek’ şeklinde bir beyanı oldu. Meslektaşlarınız bunu Sayın Kılıçdaroğlu’na sordular. Ve tabi meslektaşlarınız öyle bir soru sordular ki sanki Sayın Başbakan bir liderler zirvesi yapacak, kendi başkanlığında bütün siyasi partilerin liderlerini toplayacak, onlarla bu meseleyi toplu olarak görüşecekmiş gibi yansıttılar. Tabi Sayın Kılıçdaroğlu yeni lider olması hasebiyle biraz bu konularda da acemilikler yaşıyor. Hemen tepki verdi, işte ‘Sayın Başbakan kendisini Cumhurbaşkanı mı zannediyor’ gibi bazı sözler söyledi. Sayın Başbakan 7,5 yıldan beri Başbakandır, herhalde Başbakan olduğunu biliyordur. Ve tabi Sayın Cumhurbaşkanımız böyle bir şey yapabilir mi? Tabii ki yapabilir, devletin başı olarak bunu yapabilir. Ama Sayın Başbakan, şu anda icradan sorumlu bir insan olarak veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasama içerisindeki en büyük Grubun Lideri olarak şüphesiz ki diğer siyasi partilerin liderleriyle bir araya gelebilir, onları ziyaret edebilir, teker teker onları davet edebilir. Bu da, siyasette aslında bildiğimiz şeylerdir. Şimdi Sayın Başbakan’ın böyle bir rezervi yok. Yani kendisi de Ana Muhalefet Liderini ziyaretine gidebilir, diğer bu manada diyaloga açık olan siyasi partileri ziyaret edebilir, onları da davet edebilir.”

“MHP ipe un seriyor”

Toplumun, Başbakan Erdoğan’ın CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile bir araya geldiğinde terör duracakmış gibi bir beklentiye sokulduğunu kaydeden Çelik, “Elbette siyasi parti liderleri iktidar, ana muhalefet ve diğer muhalefet partileri terör gibi hayati bir meselede, milli bir meselede ve Türkiye’nin başına bela olan bir konuda bir araya gelirlerse, diyalog içinde olurlarsa, bu konuda birlikte kararlılık sergilerlerse bu şüphesiz ki çok anlamlıdır, şüphesiz ki olması gereken şeydir. Ancak sanki liderlerle Sayın Başbakan bir araya geldiği gün akan kan duracakmış gibi, terör duracakmış gibi bir beklentiye de toplumu sokmamak gerekiyor. Çünkü, bu meselenin bir tarafı Sayın Kılıçdaroğlu, bir tarafı Sayın Başbakan değil” dedi. Liderlerle görüşme konusunda Başbakan Erdoğan’ın herhangi bir kompleksi olmadığını ifade eden Hüseyin Çelik, “Sayın Başbakanımız daha önce CHP Genel Merkezini ziyarete gitti, Sayın Baykal döneminde Genel Merkezin faaliyete geçmesiyle birlikte yeni binalarının bitmesinden sonra, Gruba gitti. Sayın Bahçeli’den defalarca randevu talebinde bulundu Sayın Başbakan” dedi. MHP’nin görüşmeyi kabul etmek için belli şartları olduğu yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Çelik şunları söyledi:
“Şu anda MHP’nin taleplerini, daha doğrusu MHP’nin görüşme için ileri sürdüğü şartları ipe un serme olarak değerlendiriyorum ve kesinlikle ciddiye alınacak talepler değil. Yani MHP’nin bu tavrı da ciddiye alınacak bir tavır değil. Bildiğiniz gibi biz herkesle el sıkışırız, ama sıkılmış yumrukla el sıkışılmaz. Öyle anlaşılıyor ki MHP yumruğunu sıkmaya devam ediyor, şart üstüne şart koşuyor. Biz bakın tek bir askerimizin şehit olmaması için, tek bir bu ülkenin ferdinin burnunun kanamaması için Sayın Bahçeli’yle de, diğerleriyle de, herkesle de ön şartsız görüşmeye talibiz. Ben sizinle görüşürüm ama, 40 tane de şartım var. Daha önce Sayın Baykal da bunu yapmıştı. Bu şartları öne sürenler her zaman kaybetmiştir. Hatırlayın Sayın Baykal, şart üstüne şart koştu, Sayın Başbakan bana gelmesi lazım, efendim Meclis’te değil, bizim Genel Merkezimize gelmesi lazım. Tamam, o da kabul. Ama üç tane kamera olması lazım. Sonra anlaştığımız bir televizyonda bunların yayınlanması lazım gibi şartlar ileri sürmüştü. Bu medeni diyalogla izah edilebilecek bir tavır değil. MHP’nin bu tavrı da medeni diyalogla izah edilebilecek bir tavır değil. Ama tekrar altını çizmek istiyorum, Sayın Başbakanımız bu konuda hiçbir komplekse kapılmadan sayın liderleri, ama bu ülkenin bir ferdinin bile burnunun kanamamasını temin edecekse, kamuoyunda bir moral, motivasyon unsuru olacaksa, bir kararlılık gösterisi, bir kararlılık tavrı ortaya koyacaksa bunu her zaman yapmaya hazırdır. Bu manada bizim herhangi bir çekincemiz yok; ama muhalefet partileri şart üstüne şart koşmasınlar. Ben başka bir vesileyle yaptığım bir açıklamada söylemiştim. Biz büyük partiyiz, yani ağabey konumundayız. Biz diğer siyasi partilerin nazını da, kaprisini de çekeriz, sitemini de çekeriz. Yeter ki bunun faydası olsun, yeter ki bunun toplumsal diyalog, siyasi diyalog açısından bir katkısı olsun. Biz bu konuda da her türlü fedakarlığa hazırız.”

08.07.2010