“Kurşunlara Karşı Kabadayılık Olmaz”

“Kurşunlara Karşı Kabadayılık Olmaz”

Doç. Dr. Hüseyin Çelik: “Kurşunlara Karşı Kabadayılık Olmaz”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, 6 Temmuz’da katıldığı Bugün TV’de yayınlanan “Temsilciler Meclisi” programında, Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal ile Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Doç. Dr. Çelik, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun siperdeki görüntülerini değerlendirerek, “Siz gayri nizami olan silahlı güçlere karşı kabadayılık falan yapamazsınız, kesinlikle kurşunlara karşı kabadayılık olmaz. Atatürk nizami güçlerle savaşıyordu, Atatürk’ün savaştığı güçlerle terör örgütlerini birbirine karıştırmamak lazım” dedi. Kılıçdaroğlu’na ima yoluyla “ahmak” dediği yönündeki iddialara da yanıt veren Çelik, “Ben hiçbir siyasi partinin liderine ima yoluyla da olsa ahmak falan demem, aldığım terbiye buna müsait değil. Benim söylediğim şey şudur: Prensip olarak cesur olmak ve ahmak olmak farklı şeylerdir. Şimdi ben cesurum diye, cesaretin kendisi bizatihi iyidir, bir liderin cesur olması, bir siyasi parti liderinin cesur olması artı bir özelliktir; ama cesaret gösterisi doğru bir şey değil. Neticede Don Kişot’luk yapmak doğru bir şey değil” diye konuştu.

Hüseyin Çelik, Kılıçdaroğlu’na doğrudan ahmak diyen veya ima eden bir şey söylemediği halde, gazetecilerin, o şekilde aktardıklarını söyleyerek, “Hüseyin Çelik sizin için böyle dedi. O da bana cevap veriyor. Şimdi bir lider bunu yapmaz. Lider ölçer, tartar, arkadaşlar bakın bu ifadeyi bizzat kendisinden duymadım, konuşma metnini alayım, ne söylediyse ona göre size bir açıklama yapayım diyebilir. Ve acur da olmak zorunda değil, hemen cevap vermek zorunda değil, bir saat sonra cevap verirsiniz, ama doğru bir zemine dayalı olarak cevap verirsiniz. Dolayısıyla, Sayın Kılıçdaroğlu tabi bu liderliği yavaş yavaş öğrenecek. Ben liderlikte acemilik çekmesini de yadırgamıyorum. Çünkü neticede bir şeye yeni başladığınız zaman bazı acemilikleriniz olacak” dedi.

08.07.2010