“Türk Silahlı Kuvvetleri Operasyonları Bıraksın Demek Gerçekle Bağdaşmaz”

“Türk Silahlı Kuvvetleri Operasyonları Bıraksın Demek Gerçekle Bağdaşmaz”


Doç. Dr. Çelik: “Türk Silahlı Kuvvetleri Operasyonları Bıraksın Demek Gerçekle Bağdaşmaz”


AK PARTi Genel Başkan Yardımıcı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, 28 Haziran’da katıldığı “Moderatör Gece” programında Fuat Kozluklu’nun Sivil Toplum Örgütlerinin “eylemsizlik ve silah bırakma” çağrılarına ilişkin sorularını yanıtladı. Çelik konuya ilişkin şunları söyledi:

“Sivil toplum kuruluşları, son zamanlarda bu meseleyle yakından ilgileniyorlar. Bir kere bu meseleyle ilgilenmiş olmaları, bunu kendilerine dert edinmiş olmaları, bu konuda söz söylemiş olmalarını önemli buluyorum. Yani barışçı yollarla konuşarak, demokratik standartları yükselterek bu ülkede çözüm bulunabileceğine sivil toplumun da inanması aslında önemli bir gelişmedir. TÜSİAD’ın yapmış olduğu toplantıda orada basmakalıp sözler değil, daha çok milletin, halkın diliyle konuşulması en azından bazı oraya katılan insanların bu dille konuşmuş olmasını önemli buluyorum. Diyarbakır’da da birtakım açıklamalar yapıldı. Birinde işte Türk Silahlı Kuvvetleri de operasyonları bıraksın. Ama diğer tarafta kesinlikle eylemsizlik kararı alsın, PKK da eylemsizlik kararı alsın şeklinde bir yaklaşım sergilendi. Şunu unutmamalıyız: Adı üzerinde Silahlı Kuvvetleri. Polis, asker silahını bıraktığı zaman polis, asker olmaktan çıkar. Onlar silahlı kuvvetlerdir ve bir saldırı söz konusu olmadığı zaman da, bir tehlike ve bir tehdit söz konusu olmadığı zaman da hobi olsun diye veyahut da can sıkıntısını gidermek için kimse operasyona falan çıkmaz. Ama sizin topraklarınızda, sizin köyünüzde, mezranızda, yaylanızda, ilinizde veya ilçenizde eli silahlı insanlar dolaşıyorsa, bu eli silahlı insanların da arkasında ciddi bir sabıka varsa, siz onlara karşı operasyon yapmamazlık edemezsiniz. Ama PKK zaten Türkiye’nin topraklarını terk ederse, yani Türkiye sınırları dışına çıkarsa ve eylemsizlik kararı aldığı zaman da kimsenin durup dururken de operasyon yapacağı yok. O zaman böyle bir eylemsizlik söz konusu olduğu zaman meseleler belki daha duygusal olmayan, daha aklın hakim olduğu, rasyonalitenin hakim olduğu bir atmosferde rahatlıkla konuşulabilir. Ama bunun en önemli şartı, PKK’nın kesinlikle eylemsizlik kararı alması, silahları bırakmasıdır. Ama bunun karşılığında da, efendim onlar işte eylemsizlik kararı alsınlar ama, bir taraftan da Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonları bıraksın veyahut da güvenlik güçleri operasyon yapmasın demek ne kadar gerçekle bağdaşıyor bunu tabi halkımız değerlendirecektir.

“Terör hiçbir sorunu çözmemiş yaraları derinleştirmiştir”

“PKK ortaya ilk çıktığı zaman bağımsız Kürdistan için savaştıklarını söylüyorlardı, bu iddialarından onlar da vazgeçtiğini söylüyor. Bir federasyondan, bir otonom bölgeden de söz etmiyorlar. Eğer bu ülkedeki bütün insanların, Kürtler dahil bütün insanların insanca yaşaması, eşit ve özgür bireyler olarak yaşaması amaçsa, bu ülkede bunların hepsi yapıldı, yapılıyor, yapılmaktadır. Eksiklikler olabilir, bunlar tamamlanabilir. Ama herkes şunu iyi bilmelidir: Artık şiddet bir sorun çözme aracı değildir, terör hiçbir sorunu çözmemiştir, yaraları derinleştirmiştir. Herkesin bunu düşünerek artık insan hayatına kastetmekten, insan kanı dökmekten vazgeçmesi gerekiyor.”

02.07.2010