Doç. Dr. Hüseyin Çelik: “Erken Seçim Olmayacak

Doç. Dr. Hüseyin Çelik: “Erken Seçim Olmayacak

Doç. Dr. Hüseyin Çelik: “Erken Seçim Olmayacak”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Sayın Doç. Dr. Hüseyin Çelik, 4 Mayıs’ta Kanal 24’de yayınlanan “Moderatör Gece” kuşağında Fuat Kozluklu’nun Anayasa Değişikliğine ilişkin sorularını yanıtladı. Hüseyin Çelik, “Biz Türkiye’yi demokratikleştirmeye çalışıyoruz” derken, erken seçimin söz konusu olmadığını; seçimin 2011 yaz aylarında yapılacağını söyledi.

Doç. Dr. Hüseyin Çelik, 1982 Anayasasının bir darbe dönemi Anayasası olduğunu söyleyerek,”Toptan değiştirilemedi; kenarından, kıyısından kısmen vesaire değiştirildi. Her alanda demokratikleşme yürürken, her alanda demokratik standartlarımız yükselirken, yargımızın yerinde kalması, bir darbe dönemi yargısı olarak kalması doğru olur muydu?” dedi. Bugün Anayasa Mahkemesi ile birlikte HSYK’nın da şekli, işleyişi ve yapısının 82 Anayasasıyla belirlendiğini kaydeden Çelik, “Ve o gün bugündür de burada bir değişiklik yapılmadı. Bakın köprünün altından çok sular geçti, 28 yıl geçti ve o gün doğan çocuklar çoluk çocuğa karıştılar. Ve askerliklerini yapan genç insanlar oldular, ama Anayasamızda hâlâ bu hükümler devam ediyor” diye konuştu.

“Bu demokratikleşmeye herkesin destek vermesi, kimsenin rahatsız olmaması gerekiyor”

Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde en fazla mahkumiyet alan ülke olma unvanını elinde bulundurduğunu ifade eden Çelik, “Hakkında en çok insan hakkı ihlali yapılan ülkeler arasında 2’nci sıradayız Rusya’nın ardından. Yüksek yargımızın bunu değerlendirmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu demokratikleşmeye aslında herkesin destek vermesi gerekiyor, kimsenin de bundan rahatsız olmaması gerekiyor” dedi. “2003 tarihinden itibaren AK PARTi’nin içine yönelik bazı fitne kazanları kaynatılmaya çalışıldı” diyen Çelik şöyle devam etti:

“Acaba AK PARTi’yi, nasıl bir şekilde böleriz? Nasıl demoralize ederiz, nasıl çalışamaz hale getiririz, çalıştıramaz hale getiririz şeklinde bazı maalesef ayak oyunları yapıldı; ama, 8 yıldan beridir bizim grubumuz buna sımsıkı direndi, birçok badire atlatmış olmamıza rağmen, e-muhtırayla karşılaşmış olmamıza rağmen, Cumhurbaşkanlığı seçiminde çok kötü bir sürprizle karşılaşmış olmamıza rağmen, kapatma davasıyla muhatap olmamıza rağmen, hakkımızda günlükler hazırlanmasına rağmen ve icraatlarımız esnasında çeşitli çevrelerden maalesef çok ciddi engellemeler ve sıkıntılarla karşılaşmış olmamıza rağmen, biz Türkiye’deki değişim ve dönüşüm arzusunu idare eden bir parti olduk, Türkiye’de ilklere imza attık. Gerçekten uçurumun kenarına gelmiş, ümitleri tükenmiş olan bir Türkiye vardı, hiç kimse bunu unutmasın. Onların ötesinde 2002’de kepenkleri kapanmış, sanayisi dibe vurmuş, borsası çökmüş olan, dövizin başını alıp gittiği bir ülke vardı; bu işin maddi tarafıydı. Öte taraftan çeteler her tarafa sızmış, faili meçhul cinayetlerin, işkencelerin, hukuksuzluğun her türlüsünün olduğu bir ülke. Ama AK PARTi iktidarıyla birlikte halkın iradesi yönetime hakim olmaya başladı, bu da birilerini rahatsız etmeye başladı, statükocuları rahatsız etmeye başladı ve biz düzenimizi kurmuştuk, ne güzel gidiyorduk diyen insanları rahatsız etmeye başladı. Tabii bu kadroyu bir şekilde acaba biz nasıl birbirine düşürürüz, acaba bu Partiyi nasıl böleriz, acaba bu Hükümeti nasıl çalışamaz hale getiririz hep oyunları sergilendi.”

“Milletvekilleri hür iradeleriyle oy kullandılar”

Gizli oylamada milletvekillerine baskı yapıldığı yönündeki eleştirileri de değerlendiren Çelik, şöyle konuştu:

“Biz milletvekillerinin özellikle gizli oylamalarda iradesine ipotek koymaya tevessül etmedik ve buna asla tenezzül etmedik. Yani efendim gidip kapalı kabinin yanında duralım, önünde duralım, zarfının içine bakalım, onu kontrol edelim, çünkü bunun insan iradesine yönelik bir haksızlık olarak değerlendiriyoruz. Arkadaşlar hür iradesiyle oy kullandılar.”

“Türkiye’nin istikrara ihtiyacı var”

Erken seçim tartışmalarına da yanıt veren Hüseyin Çelik, “Sonuç ne olursa olsun Türkiye’de erken seçim olmayacak. Seçim 2011 yılında yaz aylarında olacak” dedi. Çelik şöyle devam etti:

“Çünkü Türkiye’nin istikrara ihtiyacı var, şu andaki ekonominin içerisinde bulunduğu durum bir seçimi kaldırabilecek durumda değildir. Bakın biz daha nekahet dönemindeyiz, krizden kurtulduk nekahet dönemindeyiz.Hastanın hastalığının tekrar nüksetmemesine çok dikkat etmeliyiz.”

01.07.2010