Irkçılara rağmen bu millet kardeşliği ortaya koymuştur

Irkçılara rağmen bu millet kardeşliği ortaya koymuştur

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, TBMM’de Van Depremine ilişkin bir konuşma yaptı. Konuşmanın tam metni şöyle:

Sayın Başkan, değerli milletvekili arkadaşlarım; geçen Pazar günü Van ilinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Onların başta kederli aileleri olmak üzere bütün milletimize baş sağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum, Allah başka acı keder göstermesin temennisinde bulunuyorum.

Değerli arkadaşlarım, bir Vanlı olarak, 3 dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çatısı altında, bu yüce çatı altında Van’ı bir milletvekili olarak temsil etmiş bir arkadaşınız sıfatıyla burada bugün söz almış olmamın sebebi, devletime, milletime, Hükümetime, Meclis’ime teşekkür etmek içindir.

Bildiğiniz gibi depremin hemen ardın, devlet, Hükümet, millet topyekun bir refleks gösterdi. Çok kısa bir süre içerisinde vatandaşımıza ulaşmaya çalıştık. Yaralar sarılmaya çalışıldı, acılar paylaşılarak hafifletilmeye çalışıldı.

Değerli milletvekilleri, Van depremi bir gerçeği daha ortaya koydu. Biz 780 bin kilometrekare olarak, 74 milyon insan olarak aynı ruh ve mana ikliminin insanlarıyız. Ötekileştirmeye çalışanlara rağmen bölücülere, ayrımcılara rağmen, mezar soyguncularına, leş kargalarına rağmen, ırkçılara rağmen bu ülke, bu millet kardeşliğini sözde değil, lafla ve hamasetle değil, ama gerçekten özde ve yaşanan, yaşatılan kardeşliği de ortaya koymuştur. Böyle bir millete mensup olduğum için, böyle bir milletin bir ferdi olduğum için iftihar ettiğimi huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. Bu sınavda bu tür buna benzer musibet ve felaketlerde yüreğini ortaya koyan Türkiye, bu sınavdan da başarıyla  çıkmıştır. Elbette problemler vardır, vatandaşlarımızın sıkıntıları vardır. Ama ortaya konan bu tavır çok asil bir tavırdır. Değerli Adana Milletvekilimiz Sayın Necdet Ünüvar’ın bana gönderdiği bir mesaj var. Sayın Ünüvar diyor ki, Sayın Bakanım, kardeşlik varda değil, darda belli olur. Dar zamanda sıkıntıların olduğu anda dediğim gibi bir hamaset unsuru olarak diye değil, bir laf olsun diye değil, ama gerçek anlamda bir kardeşlik bizim için çok önemlidir, bu memleketin ihtiyacı olan şeydir değerli arkadaşlarım. Bakın bir akşam evvel, dün akşam değil, bir önceki akşam Samanyolu Televizyonu ve bir grup mahalli televizyonlarla birlikte bazı basın yayın organlarıyla birlikte bir kampanya düzenlendi. 65 trilyon, bugünkü ifadeyle 65 milyon Türk Lirası halkımız buraya destekte bulundu. Dün başını Kanal D ve ATV’nin çektiği, yine 10 büyük televizyon, 9 küçük televizyonun katıldığı bir kampanyada yine 61 milyon, 62 milyona yakın, 62 trilyon para toplandı. Bu ne demektir biliyor musunuz? Bu Van şartlarında mütevazı 2 bin kalıcı konut demektir. Bu ülke bu maddi yaraları sarar, vatandaşlarımızın telafi edildi bugüne kadar, edilecektir. Tıpkı Karakoçan Elazığ’da olduğu gibi, tıpkı Tunceli Pülümür’de olduğu gibi, İzmir’de, Uşak’ta olduğu gibi, Dinar’da olduğu gibi, Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi elbette bu yaralar sarıldı ve sarılacaktır. Ama bilmemiz gereken ve bizim yaşatmamız gereken şey şudur: Biz sadece kader birliği olan insanlar değiliz, aynı zamanda keder birliği yapabilen, sevinçte birlikte olabilen bir milletiz. Sadece kendi halkımıza karşı değil, ama Hristiyan Haiti’ye karşı da bu duyarlılığı gösteriyoruz. Müslüman Somali’ye, Pakistan’a da bu duyarlılığı da gösteriyoruz, Budist olan Sri Lanka’ya da bu duyarlılığı gösterebiliyoruz. Bu iftihar edeceğimiz bir meziyettir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan bütün siyasi partilerin bu meselede katkısı olmuştur, halkımızın yaralarının hafifletilmesi için gayret gösteren tüm Meclis mensuplarımıza da, siyasi partilerimize de, sivil toplum örgütlerimize bu vesileyle huzurlarınızda teşekkürü bir borç biliyorum. Altını çiziyorum bir kez daha, biz eğer bardağın hep boş tarafına bakarsak, bu güzellikleri görmezsek biz olması gerekeni yapmış olmayız.

Değerli arkadaşlarım, bakın sosyal medyada kendisine belki sosyopat&hellihellip; Türkiye bu değil.

Değerli arkadaşlar, esas Türkiye bütün yardımlarıyla seferberlik ilan eden, gerçek kardeşlik duygularını ortaya koyan Türkiye’dir. Biz o marjinal gruplara ve o yakışıksız laflara ve bir akıl ve ruh hastalığı olan ırkçılık hastalığını bir tarafa bırakalım, Türkiye’de yaşanan bu güzelliği, bu güzel iklimi muhafaza edelim. İhtiyacımız olan budur.

Ben bu teşekkür vazifemi Vanlı hemşerilerim adına burada ifade etmek üzere bugün huzurunuza çıktım.

Değerli Başkanım, müsamahanız için çok teşekkür ediyorum, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bütün değerli mensuplarını en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Sağ olun.