Suriye konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz

Suriye konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz

AK Parti Tanıtım ve Medya’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik, komşu ülke Suriye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Gaziantep’te basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Çelik, “Biz yanıbaşımızda adeta cehenneme dönüşen değil, gül gülistan bir Suriye istiyoruz” dedi. Gaziantep’te Türk vatandaşı olmak istediğini söyleyen birçok Suriyeli ile karşılaştığını vurgulayan Hüseyin Çelik, geçmişte de Saddam’ın zulmünden kaçanlara Türkiye’nin kucak açtığını hatırlarttı.

Geçmişte Suriye ile Türkiye arasında ciddi sıkıntılar yaşandığını ancak AK Parti iktidarıyla birlikte bunun dostluğa dönüştüğünün altını çizen Çelik, şunları söyledi, “İki ülke arasında ciddi bir ticari potansiyel oluştu. Ekonomik olarak onlar da biz de kazançlı çıkmaya başladık. Gümrükler, sınırlar, vizeler kalktı. Yeni dönemde Sayın Beşar Esad’ın çok daha makul, daha akılcı, kendi insanına önem ve değer veren bir yol izlemesi gerekiyordu. Maalesef bu olmadı.”

Neredeyse 10 bin insanı Türkiye’ye sığındığına dikkat çeken Çelik, “Biz buna sessiz ve bigane kalmıyoruz. Bütün bu olan biteni seyreden konumda değiliz. Uluslararası kuruluşlar nezdinde ve bünyesinde gerekse de ikili temaslarla Türkiye üzerine düşeni yapmaya çalışıyor.” diye konuştu.

Geçmişte de Saddam’ın zulmünden kaçanlara Türkiye’nin kucak açtığını hatırlatan Çelik, “Türkiye onları uzun boylu misafir etti. Hem de öyle ilkel şartlarda değil. İnsanca, geçici barınabilecekleri şartlar oluşturdu. O insanlarda da büyük memnuniyet uyandırdı. Suriye’dekiler de bizim kardeşlerimizdir. Bunların çoğu Türkiye’deki vatandaşlarımızın akrabalarıdır. Dolayısıyla biz bunlara akraba muamelesi yapmalıyız. Nitekim Türkiye bunu yapıyor.” ifadelerini kullandı.