Esnafa her alanda destek olduk

Esnafa her alanda destek olduk

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, esnaf ve sanatkara gereken desteğin verildiğini ifade ederek, ''esnaf ve sanatkarlarımız için gelecek bugünden çok daha iyi olacak'' dedi.

Çelik, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) tarafından düzenlenen birlik bölge toplantısında yaptığı konuşmada, 2002 yılında işbaşına gelen AK Parti hükümetinin, esnaf ve sanatkarlar için başta düşük faizle kredi olmak üzere her alanda destek olduğunu ifade etti.

2010 yılında esnaf ve sanatkara verilen kredi miktarının 4,4 milyar TL olduğuna işaret eden Çelik, şöyle konuştu:

''2010 yılında faiz oranları yüzde 5, yüzde 6'lara düştü. Eskiden yatırım kelimesi dahi yoktu. Şimdi ise 250 milyar TL yatırım kredisi verilmektedir. Bu Türkiye genelinin rakamlarıdır. Gelelim Gaziantep'e. Gaziantep'te, 2002 yılında esnafımıza verilen kredi miktarı 900 milyar TL'dir. Diğer bir ifadeyle 900 bin TL'dir. 2004 yılında ise Gaziantep genelinde esnafa verilen kredi miktarı 201 trilyona yükseldi. Alt sınır faiz oranı yüzde 5, ikinci yıl yüzde 6'dır. Bu kalfalık dönemimizde böyle. Ustalık dönemimizde faiz oranları yüzde 3 olsun istiyoruz.''

Türkiye'nin ihracatının 36 milyar dolardan 132 milyar dolara çıktığına dikkat çeken Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile birlikte iş adamları ve sendikacıların dünyayı dolaşmasıyla bu rakamlara ulaşıldığına işaret etti.

''Milli gelirimiz 230 milyar dolardan 736 milyar dolara çıktı'' diyen Hüseyin Çelik, bu rakamlara, dünya ülkeleri ile iyi ekonomik ilişkiler kurularak ulaşıldığını kaydetti.

Türkiye'nin, ekonomik bakımda büyük sıkıntılar yaşadığına ve özellikle de 2001 krizinin ekonomiye olumsuz etkisinin çok büyük olduğuna dikkat çeken Hüseyin Çelik, şunları dile getirdi:

''2001 ekonomik krizinin Türkiye'ye zararı 382 katrilyon lira oldu. Ülkenin, 11 yıllık yatırımı heba edildi. Sadece Cem Uzan'ın İmar Bankası yoluyla milletin sırtına 8,5 katrilyon yük bindirdi. Bunun yaptığı rezillikler bizden önceki hükümetin masasına geldi. 57. hükümet döneminde Uzan'ın Kepez Elektrik'teki kepazelikleri de dahil olmak üzere bütün çektiği numaralar, çaldığı çırptığı şeyler hükümetin önüne geldi. 57. hükümet Uzan'a dokunamadı. Niye biliyor musunuz? Uzan'ın bir medya imparatorluğu vardı. Başbakanımız ne dedi biliyor musunuz? 'Arkadaşlar, kime uzanırsa uzansın, nereye kadar giderse gitsin, derhal düğmeye basın' dedi. İşte memlekette yiğit adam budur.''

Hüseyin Çelik, Türkiye'nin ekonomik alandaki iyileşmelerine karşın bazı kesimler tarafından kasıtlı olarak karamsarlık pompalandığını esnafın, tüccarın, sanayicilerin ve işçilerin çok kötü durumda olduğunun savunulduğuna dikkat çekti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise esnafa ve sanatkara destek olmak için önemli çalışmalar başlattıklarını dile getirdi.

''Duruşumuz siyaset üstü bir duruştur'' diyen Palandöken, esnaf ve sanatkarın hakkını alabilmesi, hak ettiği yere gelebilmesi için, başkalarına tanınan imtiyazdan esnaf ve zanaatkarların da payı alabilmesi için el birliğinin, gönül birliğinin lazım olduğunu dile getirdi.

Toplantıya AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekili ve adayları Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Sarı, Nejat Koçer, Derya Bakbak, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, çevre illerin birlik başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.