Popülist söylemler gemiyi karaya oturtur

Popülist söylemler gemiyi karaya oturtur

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Gaziantep Milletvekili Adayı Doç . Dr. Hüseyin Çelik, “Popülist söylemlere devam ederseniz gemi karaya oturur. Seçim vakti uçuk kaçık vaatlerde bulunmak hükümeti bunlar üzerinden eleştirmek gerçekten doğru bir tabana ve zemine dayanmıyor” dedi.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerel yönetimlere özerklik konusuyla ilgili açıklamalarına da değinen Çelik, “Sayın Kılıçdaroğlu, Hakkari'ye gidiyor, özellikle belirli bir kesimden aferin alabilmek, bravo alabilmek, alkış alabilmek için popülist bazı laflar söylüyor. Diğer taraftan tepki gelince bu sefer u dönüşlerine başlıyor. Bu siyasetin itibarını düşürüyor. Bunlar doğru şeyler değildir” dedi.

“Kılıçdaroğlu’nun söylediği anlamda özerklik meselesi işi farklı yerlere götürür”

Gaziantep’te seçim çalışmalarını sürdüren Hüseyin Çelik, İl Başkanı Ahmet Uzer ile birlikte sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti. Basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Hüseyin Çelik, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerel yönetimlere özerklik konusundaki açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine, “AK PARTi iktidara geldiği günden bu yana yerinden yönetim anlayışına büyük bir önem vermektedir, yerel yönetimleri güçlenmektedir. Yerel yönetimlerin mali kaynaklarını arttırmaktadır. Bu bizim belediyecilik anlayışımızın, yerinden yönetim anlayışımızın, mahalli idarelere verdiğimiz önemin göstergesidir. Ancak Sayın Kılıçdaroğlu'nun söylediği anlamda özerklik meselesi, işi çok daha farklı bir yere götürür. Şimdi kendisi gittiği yerin özelliğine göre, alkış alabilmek için bir söz söylüyor sonra u dönüşleri yapıyor. Sonra birilerini de kendine ortak olarak arıyor. Bizim bu konudaki anlayışımızla CHP'nin ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun anlayışı aynı değildir. Biz Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu görüşlerine de kesinlikle katılmıyoruz” diye konuştu.

“Elbette Türkiye çok büyük bir memleket. Türkiye her meselesi her yönüyle Ankara'dan yönetilmeyecek kadar büyük bir memlekettir” diyen Çelik, “İl Genel Meclisi'ni adeta yerel parlamento hüviyetine kavuşturduk. İl Genel Meclisi üyelerine büyük yetkiler verdik. Valileri İl Genel Meclisi Başkanlığı'ndan aldık. Bu konuda birçok adım attık, birçok yasal düzenleme yaptık. Bundan sonra da bunlara devam edeceğiz. Belediyelerin gelirleri geçmişle mukayese edilmeyecek kadar artmıştır. Bunlar tamam. Ancak Sayın Kılıçdaroğlu, Hakkari'ye gidiyor, Hakkari'deki özellikle belirli bir kesimden aferin alabilmek, bravo alabilmek, alkış alabilmek için popülist bazı laflar söylüyor. Diğer taraftan tepki gelince bu sefer u dönüşlerine başlıyor. Bu, siyasetin itibarını düşürüyor. Bunlar doğru şeyler değildir” şeklinde konuştu.

“Bugüne kadar yapılanları yeni anayasa ile birlikte taçlandıracağız”

Çelik, Kılıçdaroğlu'nun, Genelkurmay Başkanı'nın Milli Savunma Bakanı'na bağlı olması konusunda ne düşündüğünü açıklamasıyla ilgili bir soruya da, “Biz bu topluma 12 Haziran'dan sonra yeni bir anayasa vaat ettik. Biz NATO ülkesiyiz. NATO ülkelerinin standartları neyse, NATO ülkeleri içerisindeki insanların, Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı, ordunun toplumla olan ilişkileri, ordunun konumu neyse bizde de öyle olmalıdır. AB standartları neyse eninde sonunda buralara varacaktır. Ama biz bu tür meseleleri bir siyasi malzeme yapmıyoruz. Günlük siyasi polemik konusu yapmıyoruz. Neyin, ne zaman nasıl yapılacağına bizim siyasi irade anlayışımızla oturacağız, konuşacağız, karar vereceğiz. Bunu da toplumumuz görecektir. Bugüne kadar çok büyük reformlar yaptık. AK Parti reformist bir partidir. Bugüne kadar yapılanları da ümit ediyorum ki yeni anayasa ile birlikte taçlandıracağız” ifadelerini kullandı.

CHP'nin simit satan öğretmen propagandasıyla ilgili soruya ise Çelik, “Vaatleriniz gerçekçi olmalıdır. Biz öğretmenlik mesleğine saygınlık kazandıran bir iktidarız. Bugün Milli Eğitim'de çalışan 3 öğretmenden birisini bizim iktidarımız atamıştır. AK Parti iktidara geldiğinde yeni göreve başlayan bir öğretmen adayı 300 lira para alıyordu. Bugün ise bu para bin 500 lira civarındadır. Yüzde 200'lük 300'lük artışlar sağlanmıştır. Bu popülist söylemlere devam ederseniz gemi karaya oturur. Seçim vakti uçuk kaçık vaatlerde bulunmak hükümeti bunlar üzerinden eleştirmek gerçekten doğru bir tabana ve zemine dayanmıyor” yanıtını verdi.