Suyun akışını durduramazsınız

Suyun akışını durduramazsınız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Gaziantep Milletvekili Adayı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, “Zamanın getirdiği gelişmelere ayak uyduramazsanız, diskalifiye olursunuz. Suyun akışını durduramazsınız. Küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz. Dünya küresel bir köy haline geldi. Küreselleşen dünyada biz ne yapabiliriz ona bakmak lazım” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Toplantısı'nda konuşan Çelik, günümüz dünyasında gücün bilgiye sahip olanların elinde olduğunu belirtti. Türkiye'nin 1854 yılında aldığı dış borcun son taksitini 1954 yılında ödediğini kaydeden Çelik, “Zamanın getirdiği gelişmelere ayak uyduramazsanız, diskalifiye olursunuz. Suyun akışını durduramazsınız. Küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz. Dünya küresel bir köy haline geldi. Küreselleşen dünyada biz ne yapabiliriz ona bakmak lazım” dedi.

“Türkiye yıllarca yalnızlığa itildi”

Çelik, Türkiye'nin yıllarca yalnızlığa itilen bir ülke konumuna getirildiğini ancak AK Parti iktidarı ile bu durumun tersine döndüğünü savunarak, bu konuda kendilerine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. Çelik, şunları söyledi:

“Misyonerlerin Türkiye'de cirit attığı yönünde eleştiriler yapılıyor. Avrupa'da 5 bin cami var, bunların çok büyük bir bölümü de Türkler tarafından yapılmıştır. Sen yapacaksın ama onlar gelip bir İncil dağıttığında karşı çıkacaksın. Bu iki yüzlülüktür. Bir de topraklarımızın yabancılara satıldığı yönünde eleştiriler var. Bunların hepsi hayal ürünü. Ülkelerle yapılan karşılıklı anlaşma gereği yapılıyor bu satışlar ve yüzde 10 kota var. Mesela Hatay'da bizim dönemimizde hiç arazi satışı yapılmadı, çünkü kota dolmuştu. Şimdi yabancı sermaye ülkemize geliyor. Bizim yeterli sermaye birikimimiz var mı? Yok. Dünyada dolaşan bir para var, bu para yatırım imkanı nerde iyiyse oraya gidiyor. Bizi biz yapan güzelliklere ve değerlere sahip çıkacağız ama tüm dünyaya da açık olacağız. Yozlaşmadan dünyayla uzlaşma gibi bir mükellefiyetimiz var.”

“Felaket tellallığı yapmanın kimseye faydası yok”

Muhalefet partilerinin popülizm yaptıklarını kaydeden Çelik, “Bol keseden dağıtıyorlar. Aslında en kolay popülizm yapacak biziz. Ama yapmıyoruz. Seçim sürecindeyiz, seçim ekonomisi var mı? Yok. İşte bu sorumluluktur. Yaptıklarımızı asla yeterli görmüyoruz. Yarınlar için çok büyük hayallerimiz var” diye konuştu.

Çelik, özel sektörün önünde engel oluşturan bürokrasinin siyasetçiler sayesinde aşıldığına dikkat çekerek, “Siyaset olmasa bürokrasi adım attırmaz. Bürokratik formaliteler elimizi ayağımızı bağlıyordu. Devlet özel sektörün hızına yetişemiyordu. Olumsuz bir izlenim veren siyasete de itibar kazandırdık. Felaket tellallığı yapmanın kimseye bir faydası yok” şeklinde konuştu. Gaziantep'te sürdürülen çalışmalarla ilgili de bilgiler veren Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük başarılara imza attığınız için siz sanayicileri tebrik ediyoruz. Organize Sanayi Bölgesi'nde 5. bölge şekillenirken, 6. bölge için yer aranıyor. Markalaşmada bir numara oldunuz. İhracatta rekorlar kırıyorsunuz. Bu başarılar için sizi tebrik ediyoruz. Gaziantep için 2023 hedeflerini açıkladık. 100 bin olan turist sayısı 1 milyona çıkarılırken yılda 3,5 milyon turist gelmesini hedefliyoruz. 11 köprülü kavşakla trafikteki sorunu çözdük, 12 tane daha yapacağız. Halep-Gaziantep arasını 30 dakikaya indirecek hızlı tren projesini hayata geçireceğiz. Gaziantep'in tarihi silueti ortaya çıkarılırken, Karkamış önümüzdeki yıllarda yeni bir Efes ve Bergama olacak. Sulama projeleriyle Gaziantep'in tarım potansiyelini de ortaya çıkarıyoruz.”