Kürt çocukların kanı üzerinden siyaset yapmayız

Kürt çocukların kanı üzerinden siyaset yapmayız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Doğu ve Güneydoğu'lu Kürt çocuklarının kanı üzerinden siyaset yapılmadığını ve şehitlerin kanı üzerinden siyaset yapılmasının da bu memlekete ve bu insanlara yapılabilecek en büyük ihanet olarak değerlendirildiğini ifade ederek, “Hiç kimsenin anası ağlamasın. Hiç kimse ağlamasın. Kan, barut kokusuyla demokrasi bir arada olmaz. Eğer bir yerde kaba kuvvet, bir yerde şiddet, bir yerde magandalık varsa orada demokrasi olmaz” dedi.

Bu seçimin AK Parti, CHP, MHP ve BDP arasında geçecek bir seçim olmayacağını iddia ederek, “Bu seçim, halkın iradesi ile Ergenekon arasında geçen bir seçimdir. Ya Ergenekon kazacak ya da biz kazanacağız” dedi.

“Ufkunuz işte bu kadar”

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kente yapacağı ziyaret öncesi çalışmaları incelemek üzere Van'a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, partililerle bir araya geldi. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan AK Parti seçim bürosuna Van milletvekili adayları ile birlikte gelen Çelik, partililer tarafından alkışlarla karşılandı.

Burada partililere seslenen Çelik, kendisinin bu kez Gaziantep'ten aday olduğunu ve Van'daki adayların hepsinin bir birinden değerli olduklarını söyledi. Partililerden 12 Haziran günü sandığa gitmelerini isteyen Çelik, bu seçimde de AK Parti'nin tek başına iktidara geleceğini savundu. 8,5 yıllık icraatlarını partililere anlatan Çelik, burada da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi.

Çelik, “CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'na sordular, 'Kanal İstanbul' için ne diyorsun', oda dedi ki 'Burada insan yoktur, insanlara ne faydası var'. Bu kelimenin üzerine gazeteciler,bana da sordular. Şimdi böyle diyen adamla dalga geçilir mi, geçilmez mi? Ben de adam akıllı dalga geçtim. Dedim ki 'Zaten Sayın Kılıçdaroğlu haklıdır, biz o kanalı insanlar faydalansın, yararlansınlar diye yapmıyoruz ki. Biz o kanalı açıyoruz ki Marmara Denizi'nden Karadeniz'e, Karadeniz'den Marmara Denizi'ne geçen balıklar zahmet etmesinler. Kestirme yoldan geçsinler, yorulmasınlar diye açıyoruz o kanalı'. Sizin ufkunuz işte bu kadar” diye konuştu.

“Düşmanlık zemininde siyaset yapmıyoruz”

Doğu ve Güneydoğu'lu Kürt çocuklarının kanı üzerinden siyaset yapılmadığını ve şehitlerin kanı üzerinden siyaset yapılmasının da bu memlekete ve bu insanlara yapılabilecek en büyük ihanet olarak değerlendirildiğini ifade eden Hüseyin Çelik, “Hiç kimsenin anası ağlamasın. Hiç kimse ağlamasın. Kan, barut kokusuyla demokrasi bir arada olmaz. Eğer bir yerde kaba kuvvet, bir yerde şiddet, bir yerde magandalık varsa orada demokrasi olmaz. Benim arkadaşlarım seçim çalışmasına gidiyor, sen otobüsünü taşla. Benim arkadaşlarım taziye ziyaretine geliyor, sen gelip orada magandalık yapacaksın. Benim arkadaşlarım köye gidiyor, önlerini keseceksin. Medeni insanlar, medeni davranışlar sergilerler. Daha önce söyledim, biz barış içerisinde yarış olsun istiyoruz. En küçüğünden en büyüğüne kadar hepsi bizim rakibimizdir. Bağımsızlar da, CHP ve MHP de hepsi bizim rakibimizdir. Kimse bizim düşmanınız değil. Biz düşmanlık zemininde siyaset yapmıyoruz” diye konuştu.

Çelik, Başbakan Erdoğan’ın sadece seçim dolayısıyla Van'a gelmediğini ifade eden Çelik, “Eskiden başbakanlar Ankara'da kuluçkaya otururdular. Yumurtaları soğumasın diye de kalkmazlardı. Allah için şu başbakanı bir gözleyin, izleyin. Gece yok, gündüz yok. Gecesini gündüzüne katarak kendi halkının refah ve mutluluğu için çalışan bir başbakandır. Durmak yok yola devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Ya Ergenekon kazanacak ya da biz”

‘Bekara karı boşamak kolay’ diyen Çelik sözlerine şöyle devam etti.

“Sayın Kılıçdaroğlu bu vaatlerde niye bulunuyor. Bakın sebebini söyleyeceğim size. İç ve dış kamuoyunda bütün vatandaşlar da biliyor ki ve söylüyor ki bu seçimin galibi ve sonucu bellidir. Allah'ın izniyle AK Parti tek başına yine iktidara gelecek. Değerli dostlarım, şimdi sorulan 3 tane soru var. Biri MHP barajı aşacak mı? İkincisi AK Parti tek başına anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşacak mı? Üçüncüsü ise, Kemal Kılıçdaroğlu kendisini CHP'nin başında tutacak kadar bir oy oranına ulaşacak mı? Eğer Kılıçdaroğlu istediği oy oranına ulaşmazsa, Deniz Baykalcılar avın üzerine atlamaya hazırlanan kaplan gibi pusuda bekliyorlar. Şimdi o da gelemeyeceğini biliyor. Siz bir senedi ödemeyeceğiniz için onun 10 lira veya bin lira olması fark ediyor mu? Nasılsa ödemeyeceksiniz. Dolayısıyla uçuk kaçık vaatlerde bulunuyor. Acaba ben halkı kandırabilir miyim. Sevgili hemşehrilerim, Mevlana diyor ki, 'Keklik avlamak için saçılan deneler cömertlik değildir'. Ama Sayın Kılıçdaroğlu bilsin ki benim halkım avlanacak keklik değildir. Benim halkım onun vaatlerine pirim vermez. Sayın Kılıçdaroğlu'nun projelerinin hiç birini ciddi kabul edip üzerinde konuşmayı bile açıkçası doğru bulmuyorum.”

Bu seçimin AK PARTi, CHP, MHP ve BDP arasında geçen bir seçim olmayacağını öne süren Çelik, “Bu seçim kimin arasında geçen bir seçimdir biliyor musunuz? Bakın bu dediğimi yabana atmayın. Bu seçim halkın iradesi ile Ergenekon arasında geçen bir seçimdir. Ya Ergenekon kazacak ya da biz kazanacağız. Peki Ergenekon'a pabuç bırakacak mıyız, mesele bu” dedi.