“Seçime Beş Kala Firavun İmanı Kabul Görmez”

“Seçime Beş Kala Firavun İmanı Kabul Görmez”


Doç. Dr. Çelik:

“Seçime Beş Kala Firavun İmanı Kabul Görmez”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, CHP’nin bedelli askerlikle ilgili teklifine ilişkin olarak, “Bedelli meselesini kesinlikle ağzınıza almayacaksınız, seçim kararı alınacak, bedelli ile ilgili kanun teklifi vereceksiniz… Şimdi iktidar partisi olmadan, iktidar partisi bu kanun teklifine destek vermeden böyle bir şeyi geçirmek mümkün mü? Mümkün değil. Bunun geçmeyeceğini siz biliyor musunuz? Evet. Olsun biz bir vatandaşa selam verelim, bir tribünlere bir selam çakalım; böyle bir şey olmaz… Firavun Kızıldeniz’inde boğulacağı sırada ben Musa’nın Rabbine iman ettim demiş. Bu iman makbul bir iman değil. Seçime beş kala tabiri caizse Firavun imanı geçerli bir iman değil, kabul görmez, halk da buna kanmaz” dedi.

Çelik, AK PARTi Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında CHP’nin bedelli askerliğe ilişkin teklifini de değerlendirdi. Çelik şunları söyledi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde siyasi irade kim? Şimdi iktidar partisi olmadan, iktidar partisi bu kanun teklifine destek vermeden böyle bir şeyi geçirmek mümkün mü? Mümkün değil. Bunun geçmeyeceğini siz biliyor musunuz? Evet. Olsun biz bir vatandaşa selam verelim, bir tribünlere bir selam çakalım; böyle bir şey olmaz. Yasama da ciddiyet ister, devlet yönetmek ciddiyet ister. Siz AK PARTi ile konuştunuz mu? Hayır. Görüşünü aldınız mı? Hayır. Bunun Meclis’ten geçmeyeceğini bile bile hazırlayıp getiriyorsunuz. Niye? Askerlik beklentisi içerisinde olan gençlere sempatik görüneceksiniz. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Darbecilerle biz mücadele edeceğiz diyor. Sayın Kenan Evren şimdi çıkıp dese ki darbecilerle ben mücadele edeceğim, bu ne kadar inandırıcıysa CHP’nin de darbelerle mücadele edeceğini söylemesi aynı mantıktır. Çünkü, bugüne kadar bütün yapılan darbeler, CHP zihniyeti adına yapılan darbelerdir. CHP zihniyetinin devamı adına yapılan darbelerdir, statükonun devamını temin etmek için yapılan darbelerdir. Literatürde Firavun imanı diye bir şey var, mutlaka duymuşsunuzdur. Firavun Kızıldeniz’inde boğulacağı sırada ben Musa’nın Rabbine iman ettim demiş. Bu iman makbul bir iman değil. AK PARTi iktidar demokratik açılım yapacak, siz iktidarı ihanetle suçlayacaksınız, hıyanetle suçlayacaksınız, kesinlikle bunu konuşmaya bile yaklaşmayacaksınız. Sonra seçime 5 kala Van’da gidip oturacaksınız Kürt açılımı yapacaksınız. Bu açıdan, seçime beş kala tabiri caizse Firavun imanı geçerli bir iman değil, kabul görmez, halk da buna kanmaz.”

“Yalancının mumu yatsıya kadar yanar”

Çelik, CHP’nin seçim vaatlerine yönelik olarak 2009 yılındaki yerel seçimlerde Antalya için yaptırılan afişleri örnek gösterdi. Afişlerde 10 bin ev hanımı ve 5 bin gence iş imkanı, herkese bedava elektrik gibi vaatlerin olduğunu belirten Çelik “Aradan iki yıl geçti. Var mı böyle bir şey Antalya’da Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” dedi. Çelik şunları söyledi:

“Şimdi hani Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir. Biz CHP’nin Çarşambasını çok iyi biliyoruz. Antalya Büyükşehir Belediye seçimleri esnasında 2009’da CHP’nin bütün Antalya’ya astığı bilboardlara bakın. Şimdi bakın ne yazıyor? 10 bin ev hanımına, 5 bin gence sigortalı iş. Şimdi aradan 2 yıl geçti, var mı böyle bir şey Antalya’da? Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. 100 bin kişilik istihdam sağlayacak 3 mega proje geliyor. 4 tane üniversite geliyor Antalya’ya, çünkü belediye kuruyor üniversiteleri, herkese bedava elektrik geliyor. Bakın bunu ben söylemiyorum, herkese bedava elektrik. Bu, CHP’nin 2009’da seçim vaadi. Peki bitti mi? Hayır. Şimdi değiştiriyorum, sonra yaparsa hoca yapar, o da diyor ki; benim adım Mustafa, benim adım hoca. Her yoksul aileye en az bir iş, bu da böyle. Derdiniz golf sahası mı, yoksa bu mu? Bir tarafta ekmek var. Golf sahası ekmek getirir. Şimdi Antalya’da beş yıldızlı otel mi, ekmek mi? Bu soruyu sorayım ben şimdi CHP’lilere. CHP’nin ufku bu işte. Golf, zengin işidir. Zengin gelip para verecek, Antalya para kazanacak. Şimdi Antalya’da 5 yıldızlı otel mi, ekmek mi? Bu soru ne kadar saçma ve anlamsızsa, bu anlayış da bu kadar saçma. Güneş topla benim için, Antalya elektriğe para vermeyecek. Bu ne kadar doğruysa, şimdi Antalyalılar size sesleniyorum; bir tekiniz elektrik faturanızı ödememezlik edebiliyor musunuz? Yalan üzerine siyaset bina edilemez.”

“Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarını barış içinde bir yarışa davet ediyorum”

Çelik, “Antalya Büyükşehir Belediyesinde söylediklerinizin hangisini yerine getirdiyseniz, bugün de yapacağınız bu olacak. Bu açıdan ben Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarını barış içinde bir yarışa davet ediyorum. Nezih bir üsluba davet ediyorum, Tepeden tırnağa hükümetimize, Başbakanımıza, partimize, mensuplarımıza kara çalmaya hakaret etmeye devam ederseniz bu size iade edilir, bunun karşılığı verilir, gerekli yasal başvurular da yapılır” diye konuştu.

18.03.2011