“İtham ve İftira Sizi Hiçbir Zaman İktidara Taşımaz”

“İtham ve İftira Sizi Hiçbir Zaman İktidara Taşımaz”


Doç. Dr. Çelik: “İtham ve İftira Sizi Hiçbir Zaman İktidara Taşımaz”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik olarak, ”unutmayın ki siz illegal ve ahlak dışı operasyonun sonucu genel başkan oldunuz. Bunu yok sayamazsınız. Neticede ahlaksız biz kaset sizi genel başkanlığa taşıdı ama ahlaksız bir üslup, itham ve iftira sizi iktidara taşımaz hiçbir zaman” dedi.

Çelik, AK PARTi Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, ”Balyoz Planı” davası kapsamında muvazzaf subayların tutuklanması konusuna değindi. Suçları ispat edilmediği sürece insanların suçlu ilan edilemeyecekleri ve bu insanlara suçlu muamelesi yapılamayacağı ilkesi olan masumiyet karinesinin hukukun temel prensiplerinden biri olarak benimsendiğini ve kabul edildiğini belirten Hüseyin Çelik, ”Hiç kimse, hakkındaki deliller toplanıp suçluluğu kanıtlanmadığı sürece suçlu ilan edilemez, edilmemelidir. Adil yargılanma hakkı hangi dava olursa olsun her insanın hakkıdır, her vatandaşın hakkıdır. Burada en ufak bir problem söz konusu değildir” diye konuştu. AK PARTi iktidara geldiğinden bu yana yargının hem bağımsızlığı hem de tarafsızlığı konusunda azami gayret gösterildiğini vurgulayan Çelik, buna rağmen yargının yürüttüğü operasyonların AK PARTi ve AK PARTi hükümeti ile ilişkilendirilmek için özel bir çaba harcandığını ifade etti. Hüseyin Çelik, bu operasyonun hükümet ve partiyle yakından ilgisi olmadığını ve iktidarın, AK PARTi’nin yargı bağımsızlığı konusunda herkes kadar hassas olduğunu hatırlatarak, ”Yargı bağımsızlığını etkileyecek en ufak bir davranış içerisinde olmayı da asla kabul edemeyiz” dedi. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Öyle anlaşılıyor ki CHP Genel Başkanlığı makamı aynı zamanda bu tür konuların doğal avukatlığı anlamına geliyor. Sayın Kılıçdaroğlu genel başkan olduktan sonra sadece bu avukatlığı üstlenmekle yetinmedi. Malumunuz dün yaptığı TBMM grup konuşmasında, ‘bu örgüt nerede? Ben de üye olmak istiyorum’ dedi. Siz bir insanın avukatı olabilirsiniz. Bir insanın avukatı olduğunuz zaman ille de o düşünceyi paylaşacaksınız anlamına da gelmiyor. Ama Sayın Kılıçdaroğlu bunu bir kademe daha ileri götürdü. Sayın Kılıçdaroğlu avukatlıkla da yetinmiyor. Bir kademe daha ileri gidiyor. ‘Ben üye olayım’ diyor. Sayın Kılıçdaroğlu, burada da durmuyor. Balyoz Eylem Planı ile ilgili olarak sanki bu soruşturmaları, bu kovuşturmaları hükümet yapıyormuş gibi, bizatihi Sayın Başbakan’ın emriyle yapılıyormuş gibi beyanlarda bulunuyor. Sayın Başbakanın, Sayın Genelkurmay Başkanı ile Dolmabahçe’de görüşmesini de ‘davanın savcısı olarak görüşmesi’ olarak değerlendiriyor. Bu Sayın Başbakana da yapılan büyük bir haksızlık ve ithamdır, Sayın Genelkurmay Başkanı’na da yapılan büyük bir haksızlık ve ithamdır. Sayın Genelkurmay Başkanının amiri Sayın Başbakandır. Kendi mensuplarıyla ilgili gündemde bir mesele olduğu zaman bir amiriyle görüşmesi, onunla konuşmasından daha doğal ne olabilir? Bu görüşme sonucunda Sayın Başbakanın yargıyı etkileyecek, yargıya talimat verme anlamına gelebilecek şu veya bu şekilde bunun sonucunu değiştirecek bir eylemde bulunduğunu mu tespit ettiniz? Ne yapsaydı Sayın Genelkurmay başkanı? Silahı ile, üniforması ile mahkemenin kapısına dayanmasını mı isterdiniz? Zaten genel başkan yardımcınız ‘meğer ordu kağıttan kaplanmış’ derken aslında bunu kastediyormuş.”

“Bunun ahlakla, bunun edeple, bunun izanla bağdaşır tarafını bulamazsınız”

Hukuk devletinde böyle bir şeyin kabul edilemeyeceğini belirten Çelik, hukuk önünde herkesin eşit olduğunu vurguladı. Akla karanın, haksız ile haklının beklenip görüleceğini dile getiren Çelik, Başbakan Erdoğan’ın, ”Türk Ordusu böyle bir şaibe altında kalmamalıdır’ sözlerini hatırlattı. Bunun hem ülke hem de ordu açısından açığa çıkarılması gereken bir sorun olduğunu anlatan Hüseyin Çelik, evrakların sahte olup olmayacağını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karar veremeyeceğini söyledi. ”Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Başbakana, hükümete, AK PARTi’ye muhalefet etme adına maalesef çirkinliğin boyutunu çok ileri derecelere vardırmıştır” diyen Çelik, Başbakan Erdoğan’ın dünyanın çok önemli bir bölümünde ezilen, mazlum insanların idolü haline gelen bir lider olduğunu dile getirdi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun, dünkü grup toplantısında, Başbakan Erdoğan’a yönelik olarak, ”ABD’li askerler Müslüman kadınlara tecavüz ederken çıkıp ABD’li askerlere başarılar diledin. İnsanlar, çocuklar öldürüldü orada. Sen kime başarılar diledin?” sözlerini sarf ettiğini belirten Çelik, şöyle konuştu:

”Şu manzarayı gözünüzün önüne getirin; bir taraftan ABD’li askerler Irak’lı Müslüman kadınlara tecavüz ediyorlar ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Erdoğan da ABD’li askerlere başarılar diliyormuş. Bunu nerede diledi Sayın Kılıçdaroğlu? İnsan bu kadar mı ahlaksızlaşır, insan bu kadar mı çirkinleşir? Siyaset nezih bir dil gerektirir. Bunun aslı, Sayın Kılıçdaroğlu’nun ilham kaynağı nedir biliyor musunuz? 31 Mart 2003 tarihinde Sayın Başbakan Wall Street Journal’e bir makale yazıyor. Burada Türkiye ile ABD arasındaki dostluktan ve müttefiklikten söz ettikten sonra, iki halkın tarih boyunca olan ilişkilerinden söz ettikten sonra, Sayın Başbakan diyor ki oradaki genç kadın ve erkeklerin, yani Irak’a giden ABD’li genç kadın ve erkek askerlerin en az zararla ülkelerine dönmeleri ve Irak’taki insanlık dramının bir an önce bitmesini diliyoruz ve bunun için dua ediyoruz diyor. Yani Sayın Başbakan’ın temennisi budur. Amerikan askerleri de ölmesin, Irak’taki insanlar da ölmesin, hiç kimse ölmesin. Bu bir barış çağrısıdır, bu bir iyi niyet temennisidir. Siz buradan hareket ederek Irak’taki kadınlara tecavüz eden ABD’li askerlere sanki özellikle de bu fiillerinden dolayı başarı diliyor gibi bunu söylerseniz bunun ahlakla, bunun edeple, bunun izanla bağdaşır tarafını bulamazsınız. Bu üslubu kınıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nu daha terbiyeli bir üslup takınmaya davet ediyorum”

“Bütün illegal faaliyetler, kanun dışı faaliyetler, dinlemeler, fişlemeler ayaklarımızın altındadır”

Hüseyin Çelik, Kemal Kılıçdaroğlu’nun , ”Sayın Başbakan illegal dinlemelerden medet ummuştur” dediğini de hatırlatarak, şöyle devam etti:

”Bütün illegal faaliyetler, kanun dışı faaliyetler, dinlemeler, izlemeler, kayıtlar, fişlemeler ayaklarımızın altındadır. Şiddetle kınıyoruz. Bunun bize de yapılmasını istemiyoruz, başkasına da yapılmasını asla istemiyoruz. Sayın Başbakanımızın bizatihi kendisi illegal dinlemelerin mağdurudur. Bu basına yansıdı, bunu biliyorsunuz. Ancak ne var? İllegal de olsa dinlemeler, takipler, izlemelerin sonucunu kimse yok sayamaz Sayın Kılıçdaroğlu. Sizin eski genel başkanınıza yönelik biliyorsunuz illegal, ahlak dışı bir yöntemle bir şey ortaya çıkarıldı. Unutmayın ki siz illegal ve ahlak dışı operasyonun sonucu genel başkan oldunuz. Bunu yok sayamazsınız. Neticede ahlaksız biz kaset sizi genel başkanlığa taşıdı ama ahlaksız bir üslup, itham ve iftira sizi iktidara taşımaz hiçbir zaman. Biz her türlü illegal dinlemeyi, her türlü izlemeyi, her türlü fişlemeyi kesinlikle reddediyoruz, kınıyoruz, ayaklarımızın altına alıyoruz, kime yapılırsa yapılsın… Ama birilerinin görüşmeleri ortaya çıkmışsa ve onlar tarafından da inkar edilmemişse, Sayın Başbakan bunlara işarette bulunmuşsa bu, sonuçları kamuoyuna mal olan bir meseledir artık. Sayın Başbakan illegal dinlemelerden hiçbir zaman medet ummamıştır, ummaz da…”

16.02.2011