Bir iklim oluşturmak zorundayız

Bir iklim oluşturmak zorundayız

Medeniyet ve Kültür Araştırmaları Merkezi'nce Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Legacy Ottoman Otel'de düzenlenen ''Şairliğinin 60'ıncı Yılında Hilmi Yavuz Sempozyumu''nun açılışında bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Hilmi Yavuz'un zıtların birleştiği bir merkez olduğunu söyledi.

Türkiye'de entelektüel derinliğe sahip çok fazla insanın bulunmadığını belirten Çelik, ''Eskiyi de yeniyi de doğuyu da batıyı da bilmeyen ama fazlasıyla ahkam kesen aydın tipiyle karşı karşıyayız. Hilmi Yavuz bunların çok uzağında olan bir insan. O eskiyi, yeniyi, doğuyu, batıyı bilir. Bunlar Hilmi Yavuz'u, Hilmi Yavuz yapan unsurlardır'' diye konuştu.

Çelik, Amerikan tarzı ihtisaslaşmanın dikey bir derinleşme sağladığını, ancak yatay olarak ''korkunç bir sığlaşma getirdiğini'' belirtti.

Modernitenin insanları her gün biraz daha ruhsuz, renksiz ve şiirsiz bir dünyada yaşamaya zorladığını anlatan Çelik, ''İçinde yaşadığımız somut mekanı manevi değerlerle doldurmak zorundayız. Bir iklim oluşturmak zorundayız, aksi takdirde boğuluruz'' dedi.

Çelik, insanların kıymetinin yaşarken bilinmesi gerektiğini vurgulayarak, toplantıya birlikte geldikleri Bakan Günay'ın, arabada bir danışmanına ''Hilmi Yavuz'u anma toplantısı'' dediği için kızdığını anlattı.

Bakan Günay

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, Hilmi Yavuz ile uzun yıllar öncesine, askerlik dönemine dayanan tanışıklıkları olduğunu söyledi.

Askerlik hatırlarının, ''12 Mart'ın hüsranıyla darmadağın olduğunu'' dile getiren Günay, ''Hepimiz bir yerlere savrulduk. Biz hayat gailesi içine, Hilmi Yavuz da kitapların içine döndü gitti. 1970'li yılların sonlarına doğru Hilmi Yavuz'un 'Bedrettin Üzerine Şiirler' kitabının sayfalarını karıştırırken, okuduğum mısralar gözlerimi ve ellerimi yaktı. Bu kez askerlik arkadaşımın arkasına şairliğiyle düştüm ve daha sonra hep takip etmeye çalıştım'' diye konuştu.

Günay, hayatın Hilmi Yavuz ile kendisini hep karşılaştırdığını anlatarak, ''Hilmi Yavuz, Türkiye'nin önemli değerlerinden biri. Onun şiirlerinde, yazdıklarında, röportajlarında, söylediklerinde gerçekten aradığımı buldum. Çünkü biz bir grup insan, aramaktan vazgeçmedik'' dedi.

Bakan Günay, Hilmi Yavuz'un 76. yaş gününü, şairliğinde 60. yılını ve tanışıklıklarının 40. yılını kutladığını ifade ederek, şairin yaşarken değerinin bilindiğinin bir göstergesi olarak sempozyumun düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
    
''Okuma hızla gelişiyor''
    
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, açılışın ardından bir gazetecinin, Türkiye'de genç neslin çağdaş edebiyatçıları tanımadığını belirtmesi üzerine, her yıl Kitap Fuarı'na gittiğini ifade ederek, geniş bir genç okuyucu kitlesiyle karşılaştığını söyledi.

Türkiye'nin yayın sayısının hızla arttığını dile getiren Günay, ''Tabii okumaya geç başlamış bir toplumuz, biz bu açığı kapatmaya çalışıyoruz. Bir yandan da elektronik dünya, belki kitaptan çok insanları başka alanlarda meşgul ediyor ama önceki yıllarla kıyaslarsak, Türkiye'de araştırmanın da okumanın da bu açığı kapatacak hızla geliştiğini memnuniyetle söyleyebilirim'' değerlendirmesinde bulundu.