Cemaat ile ilgili iddialara gülüyorum

Cemaat ile ilgili iddialara gülüyorum

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'ın sorularını yanıtladı.

13 kişinin öldüğü Şanlıurfa Cezaevi Müdürü'nün görevden alındığı iddialarını değerlendiren Çelik “Urfa Cezaevi Müdürü görevden alındığı iddiaları doğru değil. Yaz kararnamesinde tayini çıkmış, bu tayin yerine getiriliyor” dedi.

Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Cezaevlerinin dolu olması tüm Türkiye'deki bir olay. Bununla ilgili çabalar harcadık. 207 cezaevi insani koşullarda olmadığı için kapatıldı. Başbakan Diyarbakır Cezaevi'nin kapatılacağını açıkladı. Muhalefet lideri diline pelesenk yaptı. Cezaevinin olmadığı hiçbir ülke yok; koşulların insani koşullara getirilmesi için çalışılıyor. 196 yeni cezaevi yapılacak. Denetimli serbestlik yasasıyla 16 bin kişi tahliye edildi. Şanlıurfa'da inceleme yapılıyor. Cezaevi yönetiminin bir kusuru varsa gereken yapılacaktır. Cezaevleri kapatılınca tepkiler geliyor. O illerin ekonomisine de getirisi var. İnceleme çok uzun sürmez. O yangınnı kim çıkardı belirlenecek. Gazetelerde yazılanların önemli bölümü doğru değil.”

SİLAHLAR SUSMADAN NE AF, NE EV HAPSİ

Öcalan'a ev hapsi tartışmasına değinen Çelik, “Başbakan ve Beşir Atalay 'Öcalan'a ev hapsi gündemimizde yok' dedi. Sayın Arınç 'Hükümetin gündeminde böyle bir şey var' demedi. Söylediğini incelemek lazım. Hükümet tavrını net olarak ortaya koydu. Silahlar susmadan ev hapsi de, af da söz konusu değil. Önce yangının söndürülmesi lazım. Öcalan'la görüşmeleri devletin belli görevlileri yapıyordu; bu askıya alındı.” dedi.

Terörle mücadelenin her hal ve şartta devam edeceğini dile getiren Çelik, KCK davalarıyla ilgili sürecin yürüdüğünü ifade etti.

“Ana dilde seçmeli ders için bile öğretmen bulamazsınız” diyen Çelik, insan kaynağı olmadığını, bu durumun Kürt çocukların lehine de olmayacağını kaydetti.

CEMAAT ELE GEÇİRMİŞ, KIS KIS GÜLÜYORUM

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, cemat yapılanması tezinin defalarca yalanlanan bir ifade olduğuna dikkat çekerek, “Bu bir moda oldu. Ne olsa cemaatten bilindi. 'Fenerbahçe'yi ele geçiriyor' denildi. Ben kıs kıs gülüyorum” dedi.

GERİ GİDİŞ ANLAMINA GELEN ADIM ATMAYIZ

Özel yetkili mahkemelerle ilgili tartışmaya değinen Çelik, “Suç örgütleriyle mücadele için bu mahkemelere ihtiyaç vardır. Geri gidiş anlamına gelecek bir adımı AK Parti atmaz” diye konuştu.

GÜL, KENARA ÇEKİLİP TORUNLARINI SEVMEYECEKTİR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresiyle ilgili soruyu yanıtlayan Çelik, “Gül siyasi tecrübeye sahip bir büyüğümüzdür. 2014'te kenara çekilip torunlarını sevmeyecektir; birikimini paylaşacaktır. Erdoğan ve Gül makam hırsı yüzünden birbirine düşecek değildir. 2014'te sayın Başbakan, “Cumhurbaşkanlığına adayım” derse, Sayın Gül ben de adayım demez.” diye konuştu.