Dilimiz, bizim ses bayrağımızdır

Dilimiz, bizim ses bayrağımızdır

Senegal, Mozambik, Moğolistan, Tanzanya, Malezya, Bosna-Hersek, Kamerun, Singapur, Romanya ve Makedonya'dan öğrenciler, kabulde Türkçe şarkılar seslendirdi, şiirler okudu. 

Öğrencileri tebrik eden Hüseyin Çelik, Türkçe olimpiyatlarının Türkiye'yle, Türkiye toplumuyla dünya arasında ''bir gönül köprüsü'' olduğunu söyledi. 

Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı döneminde ülkenin doğusu ile batısındaki gençleri buluşturmak amacıyla bir ''gönül köprüsü'' projesi yürüttüklerini anımsatarak, ''O bir iç hatlardaki gönül köprüsüydü, bu dış hatlarla kurulan bir gönül köprüsüdür. Türkiye'yi dünyaya, dünyayı Türkiye'ye taşıyan bir projedir, bu bence. Onun için bunun fikir babalarına, uygulayıcılarına ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum'' dedi. 

''Dilimiz, bizim ses bayrağımızdır''

Türkçe Olimpiyatları'nın bu yıl onuncusunun düzenlendiğine işaret eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Aşağı yukarı 10 yıldan beridir bu ziyafeti bize yaşatıyorlar. Başından itibaren Türkçe olimpiyatlarını hep gözlemledim, içinde birisi olarak gözlemledim. Gerek bakanlığım esnasında gerek diğer zamanlarda mutlaka Türkçe olimpiyatlarını sabırsızlıkla bekledik, adeta bizim toplumumuz kumruların baharı beklediği gibi gerçekten bu ayı bekler. Hele hele böyle eğitim-öğretim yılının sonuna doğru, bütün farklı iklimlerden ve farklı diyarlardan esen bu güzel esinti, bizim Türkiyemizde bir başka iklim oluşturuyor. Bundan dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz. 

Hem Türkçe'nin dünyada öğrenilmesi ve öğretilmesi adına…Bizim tabii dilimiz, bizim ses bayrağımızdır, ses bayrağımızı dünyanın dört bir yanına taşıyan özellikle Türk okullarına, oralardaki öğretmen arkadaşlarımıza, onların arkasındaki sponsor destekçilerine ben teşekkür ediyorum. 

Çok büyük bir iş yapıyorsunuz, itiraf edeyim ki devletin yapamadığını yapıyorsunuz. Daha biz Yunus Emre Enstitüsü'nü yeni kurduk, daha yeni yeni Goethe Enstitüsü gibi, Cervantes Enstitüsü gibi, Konfüçyus Enstitüsü gibi yeni yeni Türkiye, Türkçe'yi dünyayla buluşturmaya çalışıyor.'' 

''Bu dönem devleti yönetenler, bu güzelliği takdir ediyor''

Bu konularda milletin, her zaman devletin önünde bulunduğunu ifade eden Çelik, bunun da bir millet organizasyonu olduğunu ve milletin devletten daha başarılı bir organizasyon yaptığını söyledi. 

Hüseyin Çelik, ''Ama burada güzel olan şey, bu dönem devleti yönetenler, en azından bu yapılan güzelliği takdir ediyor, tasvip ediyor, alkışlıyor, içinde bulunuyor, teşvikçi oluyor. Bizim hükümetimizin meseleye bakışı, bugüne kadar hep böyle oldu. Ben bu gayretin artarak, devam etmesini diliyorum'' dedi. 

Organizasyonun ilk başlarda küçük katılımlarla başladığını, daha sonra gittikçe büyüdüğünü ifade eden Çelik, ''Adeta bir çığ oldu. Esasen bu Türkçe Olimpiyatları, Türkiye'nin küresel aktör olma, aktif, etkin dış politikasının da o politikanın ruhuyla da örtüşen bir faaliyettir'' diye konuştu. 

Çelik, Türkiye'nin aşağı yukarı 190-195 ülkeye ihracat yaptığına işaret ederek, sadece malla değil, kültürle, dille dünyaya açılmak gerektiğini söyledi. Çelik, ''Bu bakış açısını, bu perspektifi yansıtan bir gayrettir sizleri tebrik ediyorum'' diyerek sözlerini tamamladı. 

Öğrencilere günlük tutup tutmadıklarını da soran Çelik, olumlu yanıt gelmemesi üzerine, tüm öğrencilere günlük olarak da kullanabilecekleri birer defter hediye etti ve Türkiye'de gördükleri güzelliklerden başlayarak anılarını kaleme almalarını istedi. 

Çelik, daha sonra öğrenciler ve beraberlerindeki öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.