Gaziantep’te 250 konut sahiplerini buldu

Gaziantep’te 250 konut sahiplerini buldu

Şahinbey Belediyesi tarafından Serinevler Mahallesi'nde yapımı tamamlanan ve dar gelirli ailelere yönelik satışa sunulan 250 konutun kura çekiliş töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in katılıyla Kamil Ocak Stadyumu'nda gerçekleştirildi.

Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın özellikle kentsel dönüşüm ve şehirleşme alanında Gaziantep'i pilot bölge ilan ettiğini ifade ederek, çalışmaları ve desteği dolayısıyla Bayraktar'a teşekkür etti.

Türkiye'nin hem altının hem üstünün çok hareketli olduğunu dile getiren Çelik, ülkenin neredeyse 81 kentinin, Karaman'ın bir bölgesi hariç deprem bölgesi olduğunu aktardı.

Yaşanan depremler nedeniyle acılar çekildiğini anlatan ve Van depremini anımsatan Çelik, ''Van büyük bir musibet yaşadı. Başka illerimizin de bu musibetleri yaşamaması için erken tedbir almamız gerekiyor'' dedi.

Çelik, AK Parti Hükümeti kurulduktan hemen sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Erdoğan Bayraktar'ın çalışmalarına başladığını, afete maruz olan bölgelerin bir an önce depreme dayanıklı hale getirilmesi için ''kollarını sıvandığını'' ifade etti.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu'nun TBMM'den çıktığını ve Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulduğunu aktaran Çelik, ''İnşallah en kısa sürede yürürlüğe girecek ve Türkiye'nin 81 vilayetinde şehircilik anlamında depreme dayanıklı, adam akıllı vatandaşımızın geceleri rahatlıkla uyuyabileceği mekanlar üretilmesi için konutlar üretilmesi için bir seferberlik başlatacağız'' diye konuştu.

Hüseyin Çelik, Türkiye'nin üstünün de göç dolayısıyla hareketli olduğunu, Gaziantep'in Türkiye'deki metropol şehirler içinde en fazla göç alan iller arasında yer aldığını bildirdi.

''Çarpık yapılaşmaya sıfır tolerans'' dediklerini ifade ederek, depreme dayanıksız, imar planlarına aykırı, ''kaçak göçek'' binalar yapılmaması gerektiğini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

''Önce bunu durdurmamız gerekiyor. Bu durdurulmuştur. Ardından da bu eski, adeta şehrin göbeğinde birer bostan kulübesini andıran son derece sağlıksız, son derece ilkel şartlarda yapılan yapıların, modern, adam akıllı, arkamda resimlerini gördüğünüz Serinevler Mahallesi'nde yapılanlara en azından benzer binalar haline getirilmesi için hem belediyelerimiz, mahalli yönetimlerimiz hem de merkezi idare üzerine düşeni yaptı, yapıyor ve yapacaktır.''
    
''Gören ve gözeten devlet''
    
Çelik, sosyal devletin hastasını, fakirini, zayıfını, özürlüsünü yaşlısını gören ve gözeten devlet olduğunu vurguladı.

''Altta kalanın canı çıksın diyen devlet, sosyal devlet olamaz'' diyen Çelik, AK Parti hükümetinin sosyal devletin ne olduğunu ortaya koymuş bir hükümet olduğunu anlattı.

Çelik, kurası çekilecek dairelerin 38 bin liraya mal olduğunu ve 8 bin lirası peşin 250'şer lira taksitlerle vatandaşlara verildiğini ifade ederek, ''Valla buna şapka çıkarılır. Sayın Başkan helal olsun. Teşekkür ediyoruz, tebrik ediyoruz'' dedi.

Seçime girerken ''Gaziantep 2023'' adlı bir kitapçık yayımladıklarını ve basın mensuplarından kendilerini takip etmelerini istediklerini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

''Bunları teker teker, Allah'ın izniyle hayata geçireceğiz, geçirdik, geçiriyoruz. Biz halka vadedip halkı kandıranlardan değiliz. Vadettiğimizi, söylediğimizi yaparız ve görüyorsunuz ki yapılıyor. Bugün dünden daha iyiyiz ve daha güzel bugün. Yarınlar bugünlerden daha iyi olacaktır. Bugün kurada kendisine daire çıkacak olan değerli hemşehrilerimi, aileleri tebrik ediyorum.''

Hüseyin Çelik, kurada kendisine daire çıkmayan vatandaşların da üzülmemesini isteyerek, bu vatandaşların da çeşitli kurumların yaptığı konutlarla daire sahibi olmasının sağlanacağını ifade etti.

Gaziantep Türkiye'nin amiral gemisi haline geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, törendeki konuşmasında, Gaziantep'in 1 milyon 800 bine yaklaşan nüfusuyla Türkiye'nin yükünü çeken ve ülkede adeta ''bir amiral gemisi'' durumuna gelen önemli bir metropol şehir olduğunu söyledi.

Hükümetin 9,5 yıllık iktidarı döneminde Gaziantep'e son derece önem verdiğini ifade eden Bayraktar, ''Biz de Gaziantep'e daha değişik bir gözle bakıyoruz. Gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız gerekse Şahinbey, Şehitkamil ve diğer belediye başkanlarımız çalışıyorlar. Biz de bugüne kadar bunların elinden tuttuk, beraber olduk. Bundan sonra beraber olmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nu hizmetlerinden dolayı kutlayan Bayraktar, bugüne kadar devletten 1 kuruş almadan belediyenin kendi imkanlarıyla 80 milyon liranın üzerinde yatırım yaptığını, kamulaştırma yaptığını, konut yapımına devam ettiğini kaydetti.

TOKİ olarak geçen dönemde Gaziantep'e 9 binin üzerinde konut, 11 tane ilköğretim okulu, lise ve sağlık tesisleri yaptıklarını anlatan Bakan Bayraktar, şöyle konuştu:

''Bundan sonra daha yoğun şekilde yapmaya devam edeceğiz. Niye- Gaziantep göç alıyor, şehirleşme artıyor. Sadece Şahinbey'in nüfusu 750 bini geçti. 750 bini geçen şehirleri biz büyükşehir yapacağız inşallah, önümüzdeki süreçte gelen bir yasayla. Bu bakımdan bizler, sizlerin çocuklarının, gençlerinin daha iyi ortamda yetiştirmek için çok daha çalışmak mecburiyetindeyiz.''
    
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu
    

Şahinbey Belediyesi'nin yaptığı 300 konutun mütevazi, ama önemli bir proje olduğunu ifade eden Bayraktar, bu başarıyı desteklediklerini ifade etti. Bayraktar, vatandaşlara seslenerek, ''Sizin oylarınız sayesinde bu işleri yapıyoruz, ama esas sizin dualarınız sayesinde bunu yapıyoruz. Onun için sizin hizmetkarınız olmaya, size hizmet etmeye devam edeceğiz'' dedi.

Kura çekimine 2 bin 500 kişinin katılmaya hak kazandığını hatırlatan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama bunlardan 250'si kurada konut kazanabilecek. Geriye kalan 2 bin 250'si konut alamayacak. Biz de üzüleceğiz. Fakat şunu çok net ifade ediyorum; bu akşam kanunumuz Meclis'ten geçti. Yüce Meclis'e de teşekkür ediyorum. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Kanunu. Bu kanunla imkanlarımız artacak. Biz de hangi belediye çok çalışıyorsa, hangi belediye başarılıysa, hangi belediye kentsel dönüşümü yaparken vatandaşı incitmiyorsa, sosyal devlet anlayışının gereklerini yerine getiriyorsa o belediyeye daha fazla yardım edeceğiz.''
    
''Kira öder gibi hatta aidat öder gibi taksitlerle''
    
Kurada ismi çıkmayan 2 bin 250 vatandaşa üzülmemelerini tavsiye eden Bakan Bayraktar, konut yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Serinevler Mahallesi'ndeki konutların sosyal donatılarıyla yapıldığını, 85 metrekareye sahip olan 2+1 konutların 38 bin TL olduğunu, 10 yıl vadede aylık 250 TL taksitle ödeme yapılacağını belirten Bayraktar, ''Ve sadece enflasyon oranında zam gelecek, yılda bir sefer. Kira öder gibi hatta aidat öder gibi taksitlerle. Bunu artıracağız. Sizleri yuva sahibi yapmak, sağlam ev sahibi yapmak, sosyal donatısı olan evlere kavuşturmak bizim boynumuzun borcudur'' şeklinde konuştu.

''Sizden sadece dua istiyoruz. Allah razı olsun, deyin yeter'' diyen Bakan Bayraktar, vatandaşların hayat standardını artırmak için ellerinden gelini yapmaya, Gaziantep'te milletvekilleriyle, Başbakanın talimatlarına uygun olarak adeta bir seferberlik ruhu içinde çalışmaya, yatırım yapmaya ve hizmet yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kentsel dönüşüm alanlarında inceleme

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'le birlikte Gaziantep'te kentsel dönüşüm alanlarını gezdi.

Şahinbey Belediyesi'nin konut dağıtım törenine katıldıktan sonra Bayraktar ve Çelik, belediye tarafından yıkımı gerçekleştirilen Nuripazarbaşı ve Yazıcık kentsel dönüşüm alanlarını gezerek, çalışmalarla ilgili Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'ndan bilgi aldı.

Bayraktar ve Çelik, Gaziantep'teki programlarının ardından Kahramanmaraş'a gitti.