Demokrasi adına iftihar etmeliyiz

Demokrasi adına iftihar etmeliyiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin, ''Eğer darbe yapmak suçsa, milletin iradesini hiçe saymak suçsa, milletin iradesini silah zoruyla kenara itmek suçsa bunun bir karşılığı olmalı. Bugün Türkiye bunu yapıyor. Demokrasimiz adına aslında bizim iftihar etmemiz gereken bir durum'' dedi.

Çelik, Resim Heykel Müzesi'nde eşi Şahsenem Çelik'in de eserlerinin bulunduğu karma resim sergisinin açılışına katıldı.

Burada gazetecilerin Suriye'deki gelişmelere ilişkin sorusu üzerine Çelik, düzenlediği basın toplantısında bu konuyla ilgili söylenmesi gerekenleri söylediğini ifade etti. Türkiye'nin süreci takip ettiğini belirten Çelik, şöyle konuştu:

''Türkiye bu konuda bütün diplomatik kanalları sonuna kadar kullanma kararlılığındadır. Malumunuz mülteciler Türkiye'de ağırlanıyor. Tabi Suriye bütün dünya, bütün medeni toplum için önemlidir. Ama Suriye'deki durum bizim için daha bir önem arz ediyor. Çünkü 910 kilometre sınırımız olan bir komşumuz. Türkiye büyük bir titizlikle, adeta kılı kırk yararcasına, Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız biliyorsunuz Suudi Arabistan'da bütün ilgili ülkelerle, bir taraftan NATO'yla bir taraftan Birleşmiş Milletler'le bu süreç değerlendiriliyor. Hep birlikte bekleyelim görelim bakalım ne olur?''

Çelik, 28 Şubat soruşturması kapsamındaki gözaltı kararlarının sorulması üzerine ise ''Buna birileri rövanş istiyor, birileri 'öç alma duygusu' diyor. Buna eski hukukta 'ihkakı hak' derler. Yani hakkın teslim edilmesi derler. Şimdi birisi babanızı öldürdüğü zaman siz gidip onun babasını öldürürseniz bu öç alma olur. Ama gidip adalet mekanizmasında, hukukta hakkınızı ararsanız bunun adı öç alma olmaz. Neticede bir yerde suç varsa ceza olacaktır. Bir yerde eğer yapılan bir güzellik varsa bunun da mükafatı olacaktır. Eğer darbe yapmak suçsa, milletin iradesini hiçe saymak suçsa, milletin iradesini silah zoruyla kenara itmek suçsa, bunun bir karşılığı olmalı. Bugün Türkiye bunu yapıyor. Demokrasimiz adına aslında bizim iftihar etmemiz gereken bir durum'' diye konuştu.

Hüseyin Çelik, serginin açılışında, sanatseverlerin sergiden keyif alacaklarını ümit ettiğini ifade ederek, ''Gayret gösteren hanımlarımızın neler yapabildiğini hep birlikte göreceğiz'' dedi.

Eşi Şahsenem Çelik'in kişisel sergisini geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açtığını anımsatan Çelik, ''O zamandan bu yana 15 tablo ilave etmiş. Bence bu büyük başarı'' dedi. Çelik, eşinin tablolarını beğendiğini söyledi.

Sergi, 19 Nisan'a kadar gezilebilecek.