Etnik sorunları ortadan kaldıracak bir anayasa yapabiliriz

Etnik sorunları ortadan kaldıracak bir anayasa yapabiliriz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili, ''Etnik temelli bir anayasa yapamayız. Etnik sorunları ortadan kaldıracak bir anayasa yapabiliriz'' dedi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen, ''Türkiye Anayasaları ve Anayasa Değişikliği'' konulu panel, SETA Ankara Salonunda yapıldı.

Panelde konuşan Hüseyin Çelik, yeni anayasa konusundaki sürecin devam ettiğini, TBMM bünyesinde oluşturulan komisyonun çalışmalarını belirlenen takvim dahilinde sürdürdüğünü söyledi.

Komisyon üyelerinin, anayasa sürecinde öncelikle uzlaşılan konuları ele almasının yararlı olduğunu ifade eden Çelik, siyasi partilerin taslakta yer alacak 90 maddede uzlaşabileceğini, tartışma yaratacak madde sayısının 10'u geçmeyeceğini düşündüğünü belirtti. Çelik, bu nedenle anayasa yapım sürecinin ikinci aşamasında öncelikle uzlaşılacak konuların ön plana çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

Çelik, ''Etnik temelli bir anayasa yapamayız. Etnik sorunları ortadan kaldıracak bir anayasa yapabiliriz. Bol oksijenli bir ortam oluşturabilirsek tüm kesimler rahat nefes alır'' diye konuştu.

Anayasa sürecinde Kürt meselesine ilişkin konuların da ele alınmasının önemine işaret eden Çelik, ''Eğer bu anayasa Kürt meselesine önemli bir çözüm getirmezse sakat bir anayasa olur'' dedi.

Yeni anayasada devletin konumunun ''orkestra şefi gibi'' olması gerektiğini, bu durumda toplumun rahat edeceğini vurgulayan Çelik, ''Anayasamız polifonik olmalı, kakafonik değil'' ifadesini kullandı.

Anayasa yapım sürecinde, asgari müşterekte buluşulmasının önemine dikkati çeken Çelik, ''Bizi avantajlı, muhalifleri dezavantajlı kılacak bir anayasa yaparsak kendimizi kandırırız'' değerlendirmesinde bulundu.