Ev yıkan değil yuva yapan kentsel dönüşüm

Ev yıkan değil yuva yapan kentsel dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik 1960'lı yıllardan itibaren insanların köyünden, beldesinden koparak büyükşehirlere geldiklerini, önceden gecekondu meselesinin Türk toplumunun bir gerçeği olduğunu ve çaresizlikten kaynaklandığını ifade etti.

Çelik, ''İş makineleriyle vatandaşın adeta savaştığı, panzerlerle boğuştuğu gecekondu yıkım sahnelerini gözünüzün önüne getirin. Vatandaşı ikna ederek, vatandaşa daha yaşanır bir çevrede, daha sağlam, afetlere dayanıklı, çoluk çocuğuyla başını sokabileceği sıcak bir yuvayı kazandıran bir kentsel dönüşüm arasındaki fark, işte bu farktır'' dedi.

''Hedef 2023'' isimli seçim beyannamesinde ''Biz ev yıkan bir kentsel dönüşümü değil yuva yapan bir kentsel dönüşümü inşallah vatandaşın emrine, hizmetine, ayağına götüreceğiz'' denildiğini anımsatan Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bakan Bayraktar ile Türkiye'nin dört bir yanında bu programı başlattığını belirtti.

Altındağ'ın eskiden büyük çapta gecekondularıyla anıldığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

''Veysel Başkanımızı, özellikle Hamamönü'nden dolayı hasseten tebrik ediyorum. Ankara'ya gelen yabancılar ve turistler, öncelikle orayı gidip görmeye çalışıyorlar. Hacettepe Üniversitesi'nin hemen yanı başında, istiklal mücadelemizin manevi mimarlarından Mehmet Akif'in kaldığı Tacettin Dergahı bile çok affedersiniz, adeta mezbelelik hale gelmişti. Etrafı salaş binalarla sarılmış vaziyetteydi. Buralar temizlendi, adam akıllı hale geldi.''

Çelik, ''Bal, bal demekle ağız tatlanmaz'' atasözünü hatırlatarak, ''Akşama kadar bin kere bal deseniz ağzınıza bal tadı gelmez. Balı yemek ve yedirmek lazım. İlçemizin adı Altındağ. Buranın dağının taşının altın olması için adam akıllı şehircilik hizmeti gerekiyor. Altyapı, üst yapı gerekiyor ve çağdaş yaşanabilecek mekanların oluşturulması gerekiyor. İnanıyorum ki kentsel dönüşüm programlarıyla birlikte sözde değil, özde bir Altındağ olacak'' diye konuştu.

Ulucanlar Cezaevi'nin etrafında köpek eniklerinin yuvası olan mekanlar olduğunu belirten Çelik, şimdi ise tertemiz olduğunu, orada gökdelenlerin yükseldiğini söyledi. Çelik, ''Demek ki isterseniz olur. Sayın Bakanımız Erdoğan Bayraktar, Sayın Başbakanımızın öncülüğünde modern şehirciliğin, adam akıllı şehirciliğin adeta soyismi gibi bayraktarlığını yapıyor'' dedi.

Bayraktar'ın TOKİ'yi marka haline getirdiğine de işaret eden Çelik, ''İki usta el ele verdikten sonra Altındağ'ın gerçek manada altın olacağına, Ankara'nın gecekondu kenti olmaktan kurtulacağına, Türkiye'de bu meselenin büyük çapta çözüleceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Bayraktar'ın talimatı üzerine iş makineleriyle binaların yıkımına başlandı.

Dönüşüm kapsamında, Başpınar Mahallesi'nde eski salaş bina yıkılarak yerine modern binalar yapılacak. Ayrıca Altındağ Belediyesi'nin TOKİ ile protokol imzalayarak 474 konutluk projeyi de uygulamaya koyduğu bildirildi.