Saldırılar AK Parti’yi yolundan caydıramaz

Saldırılar AK Parti’yi yolundan caydıramaz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Herkes şunu çok iyi bilmelidir; bu atılan bombalar, bu atılan lav silahları, bugün milli iradeyi temsil eden, ülkenin yönetimini 10 yıldan fazladır üstlenen AK Parti'yi, AK Parti Hükümeti'ni kesinlikle, demokrasi yolunda, hukuk yolunda, millete hizmet yolunda gitmekten, bu yolda ilerlemekten geri durduramayacaktır, caydıramayacaktır. Aynı kararlılık kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz'' dedi.

Çelik, İçişleri Bakanı Güler'in, hem AK Parti Genel Merkezi'ne hem de Adalet Bakanlığı'na yönelik saldırılarla ilgili teknik bilgiler verdiğini söyledi.

Saldırıları şiddetle kınadıklarını bildiren Çelik, ''Herkes şunu çok iyi bilmelidir, bu atılan bombalar, bu atılan lav silahları, bugün milli iradeyi temsil eden, ülkenin yönetimini 10 yıldan fazladır üstlenen AK Parti'yi, AK Parti Hükümeti'ni kesinlikle, demokrasi yolunda, hukuk yolunda, millete hizmet yolunda gitmekten, bu yolda ilerlemekten geri durduramayacaktır, caydıramayacaktır. Aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Saldırının doğrudan AK Parti'ye değil, demokrasiye yapılmış bir saldırı olduğunu kaydeden Çelik, şöyle devam etti:

''Adalet Bakanlığı'nın hassaten tercih edilmiş olması hukuka yapılmış bir saldırı olduğunu göstermektedir. Bu aslında çözüm iradesine yapılan bir saldırıdır. Türkiye ne zaman kronik problemlerinden kurtulmaya çalışsa Türkiye ne zaman kangren olmuş bir meselesini çözme iradesi ortaya koysa ya devlet içerisinde bazı çeteler ortaya çıkıyor veyahut karanlık güçlerin, şer odaklarının taşeronluğunu yapan illegal örgütler devreye giriyor. Onlar Türkiye'nin huzurunu istikrarını bozmaya çalışıyorlar. Bu son hadise şunu göstermiştir; geçmişte Ergenekoncuların, Ergenekoncu zihniyetin Türkiye'de yaptıklarını, çözüm iradesini baltalamaya yönelik yaptıklarını şu anda başka illegal örgütler üstlenmiş gibi görünmektedir. Bunların kim olduğu, kimler olduğu, kimlerle bağlantılı olduğu elbette ortaya konacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ben tabii tüm camiamıza, genel merkezimize yapılmış olan bu saldırıdan dolayı, geçmiş olsun dileklerimizi ifade ediyorum. Adalet Bakanlığı'na yapılmış saldırıdan dolayı, hem Adalet Bakanımıza, bakanlığa, hükümetimize, milletimize geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum.''

''Karanlıktan korkan gece yola çıkmaz'' diyen Hüseyin Çelik, ''Biz demokrasi treninin karanlık tünellerden geçtiği bir zamanda bir siyasi parti kurduk. Milletin büyük bir teveccühüne mazhar olduk. Uzun yıllardan beri büyük mücadeleler vererek milletimizi düze çıkarmaya, ülkemizi aydınlık ufuklara taşımaya gayret ettik. Bundan sonra da etmeye devam edeceğiz'' diye konuştu.
    
''Teröre asla boyun eğilmeyecektir''
    
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın merhum Menderes'in de rekorunu egale ederek kararlı liderliğini sürdürdüğünü vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

''Türkiye nevruza doğru gidiyor. Malumunuz biz nevruzu yeni bir gün olarak isimlendiririz. Buz baharın müjdecisi olarak görürüz, toprağın uyanması olarak görürüz. Toprağa cemrelerin düşmesi gibi adeta gönüllere cemrelerin düşmesini istiyoruz. Kardeşlik cemrelerinin düşmesini istiyoruz, huzur cemrelerinin düşmesini istiyoruz. Türkiye'nin istikrarı devam etsin istiyoruz, birbirimize sarılalım istiyoruz. Bu memlekette daha ileriye daha ileriye insanımızı daha mutlu hale getirmeye çalışıyoruz. Herkes yaşama sevinciyle birbirini sevsin, kucaklasın istiyoruz. Ama görüyorsunuz ki bu huzur, bu barış, bu irade birilerinin hoşuna gitmiyor. İlle de hoşuna gitmese de biz bu yolda devam edeceğiz.''

Çelik, teröre kesinlikle prim verilmeyeceğine dikkati çekerek, ''Teröre asla boyun eğilmeyecektir. Birilerini korkutmaya çalışıyorlarsa kendi kendileri aslında bu kendi korkularının dışa vurumudur. Kendi acziyetleridir, kendi zavallılıklarıdır. Hükümetimiz memlekette her olup biten meseleyle ilgili her zaman olduğu gibi bugün de iradesini ortaya koymuştur, teyakkuzdadır. Bundan sonra da bu tür gürültülere pabuç bırakılmayacaktır'' dedi.

Dehşete kapıldıkları için değil halka doğru bilgi vermek için açıklamalar yaptıklarını anlatan Çelik, ''Yoksa bunlar bomba patlatırlar, kendileri bile bomba olup patlasalar milletin iradesini geri çeviremeyeceklerdir. Çetelerle mücadele eden, terörle kararlı bir şekilde mücadele eden birliğimizi, bütünlüğümüzü, üniter yapımızı, huzurumuzu bozmaya çalışan şer güçlerle, karanlık odaklarla, illegal örgütlerle ve çetelerle olan mücadelemiz devam edecektir. Eğer biz korksaydık arkadaşlar, bugünlere gelmezdik'' ifadelerini kullandı.
    
''Korkaklar tarih yazamazlar''

Çelik, ''Sayın Başbakanımızın her zaman söylediği gibi 'Korkaklar tarih yazamazlar' biz korkmadık, korkmuyoruz ve korkmayacağız. Hele hele böyle çapulculara biz meydanı bırakacak, bu çapulculara fırsat verecek bir irade değiliz, bir hükümet değiliz, bir siyasi parti değiliz. İşin özü bundan ibarettir'' dedi.

Buradan başka bir ders çıkarılması gerektiğini ifade eden Çelik, ''Bugün Sayın Kılıçdaroğlu'nun söyledikleri, CHP liderinin söylediklerini hepimiz duyduk. Bugün sayın Bahçeli'nin söyledikleri hepinizin malumudur. Böyle bir zamanda bizim milli bir duruş sergilememiz gerekiyor. Türkiye terörden kurtulmaya çalışırken, Türkiye yaralarını sarmaya çalışırken, Türkiye evlatlarının ölmemesi, kaynaklarının heba olmaması, annelerinin ağlamaması için ortaya bir irade koyarken bu kışkırtıcı üslup, bu tahrik edici dil kesinlikle çözüme kesinlikle katkı sağlamaz. Çözümü baltalamaya yöneliktir. Onların da bu sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerekiyor'' diye konuştu.

Birilerinin bu üsluptan cesaret aldığını dile getiren Çelik, ''Şu tarafta olabilir, diğer tarafta olabilir. Sağ cenahta olabilir, sol cenahta olabilir, başka tarafta olabilir. Ama bu tahrik edici, bu tahrip edici üslup, Türkiye'nin gündeminden çıkmalıdır. Siyasi partilerimizi, siyasi partilerimizin liderlerini onların kadrolarını bu konularda daha dakik olmaya daha duyarlı davranmaya, daha özenli bir dil kullanmaya biz davet ediyoruz'' dedi.
    
''Biz bu gemide birlikte yolcuyuz''
    
''Memleket, hepimizin memleketidir. Biz bu gemide birlikte yolcuyuz. Ve bu geminin birileri dibini deldiği zaman zarar hepimize dokunacak bir zarardır'' değerlendirmesinde bulunan Çelik, şunları kaydetti:

Bu memleketin dirliğinden, birliğinden, huzurundan ve barışından elbette bugün başbakan olarak Sayın Başbakanımız birinci dereceden sorumludur. Elbette AK Parti hükümeti birinci dereceden, AK parti iktidar olduğu için birinci dereceden sorumludur. Ama muhalefetin de ama sivil toplum örgütlerinin de bu memlekette yaşayan, bu gemide bulunan herkesin de belli oranlarda sorumluluğu vardır. Biz tüm insanlarımızı bu sorumluluk duygusuyla hareket etmeye davet ediyoruz. Değerli arkadaşlar işin özü budur. Biz kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Allah milletimizin yolunu açık etsin. Partimizin yolunu açık etsin.''

Millet yolunda hizmet etmekten, millet yolunda hizmet ederken herhangi bir zarar görmekten geri duracak, çekilecek bir parti olmadıklarına işaret eden Çelik, ''Bize kurulan tuzaklar, bize yapılan muameleler milletimiz hafıza kayıtlarında mevcuttur. Dolayısıyla biz hiçbirine pabuç bırakmadık. Bundan sonra bunlara da bunların uzantılarına da bunların benzerlerine de pabuç bırakmayacağız'' diye konuştu.

Saldırılarda can kaybı yaşanmamasının en büyük teselli olduğunu vurgulayan Çelik, ''Gerek Adalet Bakanlığı'na atılan 2 bomba, gerek genel merkezimize atılan lav silahı çok ufak maddi hasarlara yol açmıştır. Ama milletimiz üzdüğü, belki bir parça tedirgin ettiği için bu saatte halkımızı bilgilendirmek gibi bir ihtiyaç olmuştur'' dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler

İçişleri Bakanı Güler, burada yaptığı açıklamada, AK Parti Genel Merkezi'nin 7. katında bulunan toplantı salonunun dış cephesine, saat 20.45 sıralarında, lav silahıyla atılan bir patlayıcının isabet ettiğini ve bu kattaki bazı camların kırılmasına neden olduğunu söyledi.

Öte yandan saat 21.00 sıralarında Adalet Bakanlığı'nın arka kısmındaki otoparka iki el bombası atıldığı bilgisini veren Güler, olayda bir vatandaşın ayağından hafif şekilde yaralandığını ve tedavisinin sonucunda taburcu edildiğini kaydetti.

Güler, şöyle devam etti:

''Söz konusu patlamalarla ilgili olarak, olayın vukuundan itibaren güvenlik birimlerimiz çok yönlü bir araştırmayı sürdürmektedirler. Elde edilen teknik takipler, fiziki takipler, şu anda 200 metre ötedeki bir parkın gerisinde bulunan ağaçlıklı bölümün içerisinde atılan silahın ateşleme bölümleri, bir çanta ve bazı malzemeler bulunmuştur. Olayın takibini güvenlik birimlerimiz sürdürmektedir. Fail veya failleri en kısa zamanda yakalayacağımızı ifade edebilirim. Tabii ki bir terör eylemi olarak da terörün hangi türü olursa olsun güvenlik güçleri, Türkiye'nin neresinde olursa olsun operasyonlarını sürdüreceklerdir. Bu konudaki kararlılığımızı da bu vesileyle ifade etmek istiyorum.''

Saldırılarla ilgili öne çıkan bir örgüt olup olmadığıyla ilgili soru üzerine İçişleri Bakanı Güler, tespit ve tahminleri olduğunu ancak neticeye varmadıkça açıklama yapmayacaklarını söyledi.

Güler, şöyle konuştu:

''Biz düzenlenen bu tür terör eylemlerinin kimler tarafından yapıldığını biliyoruz. Bir kere bunlar, genel olarak isimlerini veriyorum, demokrasi düşmanıdırlar. Bunların hedeflerinde demokrasi vardır. AK Parti bugün Türkiye'de demokrasinin kalesidir. Elbette ki hedef olması da doğaldır ama aslında hedef olan da milletin kendisidir. Ancak güvenlik güçleri, gündemde hangi süreç olursa olsun,terörle, silahlı eylemlerle mücadelesi de tam gün esasına göre ve Türkiye'nin her yerinde aynı kararlılıkla mücadeleye devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Türk polis teşkilatımızın, güvenlik birimlerimizin, bütün istihbarat birimleriyle koordine içinde şu anda çalışmakta olduğunu söyleyebilirim. Her olayı aydınlattık inşallah bu olayı da aydınlatırız. Ama bu olaylardan hiçbir sonuç alınamayacağını da sayın bakanım ifade etti, ben de İçişleri Bakanı olarak ve AK Parti Hükümeti'nin bir üyesi olarak da burada ifade ediyorum. Kararlılığımızı tekrar dile getiriyorum.''

Bir gazetecinin, bazı internet sitelerinde ve televizyon kanallarında DHKP-C terör örgütünün AK Parti Genel Merkezi'ne bir bildiri bıraktığı yönünde ifadeler bulunduğunu belirterek, değerlendirmede bulunup bulunmayacağını sorması üzerine Güler, değerlendirmeye gerek olmadığını belirterek, böyle bir bildirinin bulunmadığını kaydetti.

Güler, saldırıdan sonra AK Parti Genel Merkezi'ne DHKP-C terör örgütü bayrağı bırakıldığı yönünde iddialar bulunduğunun ifade edilmesi üzerine, ''Lav silahının ateşleyicisinin yanında bazı bez parçaları vardı, onları arkadaşlarımız şu anda inceliyorlar ama kesin olarak bir şey söylemem şu anda mümkün değil. Kesinleştirmeden bir tespitte bulunmak mümkün değil. Birçok terör örgütü var, bunlar birçok zamanda yanıltıcı olmak üzere manipülasyon amacıyla belli eylemleri üstlenebilirler ama biz kesin olarak tespit ettiğimizde zaten gereğini yaparız. Merak etmesinler'' diye konuştu.

Şu anda bir gözaltı olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine Güler, şu anda tespitlerinin bulunduğunu ancak gözaltı olmadığını vurgulayarak, bütün civardaki kameraların, görüntülerin inceleneceğini, görgü şahitlerinin ifadelerine başvurulacağını söyledi.

Güler, ''Bu konuda teşkilatımız Emniyet Genel Müdürlüğü desteğinde olay yeri inceleme, bomba imha ekipleri, diğer ekipler çalışıyorlar, zaten küçük bir çanta da bulunmuştu. Anlaşılan silahın nevi, saati, görüntüler hepsi var. Şu anda belki de arkadaşlarımız birtakım yol almış olabilirler bu tespitlerle ilgili'' dedi.
    
''Nereye saldırırlarsa saldırsınlar eninde sonunda bunun hesabını vereceklerdir''
    
Saldırı olacağına dair önceden bir istihbarat gelip gelmediği yönündeki bir soru üzerine Hüseyin Çelik, bugünlerde Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in başında bulunduğu bakanlık tarafından bazı şer odaklarına yönelik ciddi operasyonlar yapıldığını anımsatarak, sözlerine şöyle devam etti:

''Ne zaman Türkiye'de bazı konularda ümitler belirse ne zaman ümit çiçekleri açılsa ne zaman insanlar 'bakın ne güzel şeyler oluyor. Bakın güzel şeyler de olabiliyor' dese birileri devreye giriyor. Sayın Başbakanımızın bugünkü grup konuşmasının satır aralarını çok iyi okuyabilirsek, Sayın Başbakanımız bir siyasi kararlılıktan, bir iradeden söz ediyor. Türkiye'nin gündeminden insan öldürmeyi, can almayı, can vermeyi, kanın dökülmesini ortadan kaldırmaktan söz ediyor Sayın Başbakanımız. Ama birileri bundan hoşlanmıyor. Kandan beslenenler, kan akıtılmasını kendi varlıklarının devamı olarak görenler, maalesef bu insan kasapları dün de vardı, bugün de var, muhtemelen yarınlarda da olacaktır. Ama değerli bakanımız, ekibiyle bunların üzerine çok kararlı bir şekilde gitmektedir. Aslında Adalet Bakanımızın söylediği de budur. Netice itibariyle birilerinin canını yaktığınız zaman onlar propaganda amaçlı 'yıkılmadık, ayaktayız' mesajı vermeye çalışıyorlar. Şimdi nereye saldırırsanız ne kadar ses getirir, bunun hesabını yapıyorlar. Tekrar ifade ediyorum, nereye saldırırlarsa saldırsınlar eninde sonunda bunun hesabını vereceklerdir.''

Bir gazetecinin, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, son bilgilere ilişkin bir değerlendirmesi ya da bir talimatı oldu mu?'' sorusu üzerine Hüseyin Çelik, şunları söyledi:

''Sayın Bakanımız hükümet adına açıklama yaparken Sayın Başbakan adına açıklama yapıyor. Ben parti sözcüsü sıfatıyla açıklama yaptığım zaman genel başkanımın adına bir açıklama yapıyorum. Bizim söylediklerimiz Sayın Başbakan adına söylenmiş sözlerdir ve onun bilgisi dahilinde şüphesiz ki söylenen sözlerdir. Sayın Başbakan tabii ki Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olarak, bu partinin genel başkanı olarak Türkiye'de böyle bir hadise olduğu zaman onun bundan haberdar olmaması, onun meseleyle ilgilenmemesi, onun meseleyi idare etmemesi söz konusu olamaz.''

İçişleri Bakanı Güler de Başbakan Erdoğan'a, Kopenhag'a iner inmez konuyla ilgili bilgi verdiklerini belirterek, ''An be an da takip ediyor. Şu anda bile bu gelişmeleri kendisine arz ediyoruz'' dedi.

Bir gazetecinin Adalet Bakanlığı'ndaki patlamayla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığına ilişkin iddialar bulunduğunu söylemesi üzerine, Güler, ''Şu anda gözaltı yok ama olursa ben size tabii ki hemen bilgi vereceğim. Ama biz buradayken bile birtakım gelişmeler olabilir. Onu söyledim size'' ifadesini kullandı.
    
''Türbülanslar bizi korkutmaz''
    
''Saldırıların ardından çözüm süreci sekteye uğrar mı- Bundan sonra yol haritası nasıl olacak-'' sorusu üzerine Hüseyin Çelik, ''Eğer manevi bir iradeniz varsa, maneviyi bir bütün olarak kullanıyorum, dini anlamda değil. Maddi her türlü engel aşılır. AK Parti bu manada bir irade ortaya koymuştur. Başbakanımız, siyasi irade ve devletimiz bir irade ortaya koymuştur. Bu süreçten çıkabilecek olan arızalar kesinlikle bizi bu yoldan geri çeviremez. Biz uzun bir yolculuğa çıkmışız. Uzun yolculuğa çıkanlar yolda türbülans olabileceğini hesaba katar. Türbülanslar da bizi korkutmaz. Bizi yolumuzdan da alıkoyamaz. Bunları türbülans kabul edebilirsiniz'' değerlendirmesinde bulundu.

Saldırının Ergenekon davası ile bağlantılı olup olmadığına ilişkin bir soruya ise Çelik, şu cevabı verdi:

''Ergenekon dediğimiz şey aslında dediğim gibi devlet içinde, devlet gücünü kullanan bazı çetelerin ortaya koyduğu bilumum faaliyetlerin toplamıdır ve bir teşekküldür bu. Bunu yargı da adını koymuştur. Dolayısıyla 'bu bununla bağlantılı mıdır değil midir' böyle bir iddiada bulunmuyoruz. Ama şu iddiada bulunuyoruz; geçmişte Türkiye hangi kronik problemi çözme iradesi gösterse, Türkiye başındaki ne zaman belalardan kurtulma çabası ve iradesi ortaya koysa Ergenekonvari yapılanmalar mutlaka bunu sabote ederdi. Bir sabotaj timleri vardı bu memlekette. Ne zaman bir gelişme olsa, onu baltalamaya yönelik bir şey yaparlardı. İşte bu ve benzeri olaylar da bu zihniyetin bir devamıdır. Dikkat ederseniz, ben 'bu insan kasapları' diye bunları nitelendirdim. Kanla beslenen, kanın devamını kendi varlıkları için olmazsa olmaz gören bir zihniyettir. Onun için biz bununla doğrudan bir bağlantı kurmuyoruz. Ama bu bir zihniyetin adıdır. Bu zihniyetle de mücadelemiz sonuna kadar devam edecek.''
    
''Önemli olan failleri yakalamamızdır''
    
Bir gazetecinin, kamu kurumlarının güvenliğinin artırılıp artırılmayacağı sorusuna ise İçişleri Bakanı Güler, şöyle yanıt verdi:

''Değerli arkadaşlarım elbette ki paniğe sebep yoktur. Bizim normal, rutin koruma tertip ve tedbirlerimiz var. Ancak bu dönemlerde biz teyakkuz halinde bulunması için belli uyarılarda bulunuruz. Elbette ki bu olay da bu koruma tedbirlerinin yeniden gözden geçirilmesi için de bir belki vesile olur. Ancak gerek siyasi partilerimizin, gerek resmi kurum ve kuruluşlarımızın kendi içindeki özel güvenlikleri, emniyetçe alınan diğer tertipler mutlaka devrededir. Onların tabii yeniden veya gerektiği yerde güçlendirilmesi konusunda talimatlarımız olacaktır.''

İçişleri Bakanı Muammer Güler, çıkışta gazetecilerin sorusu üzerine,''Biraz önce açıkladım. Polisimiz her türlü çalışmayı yapıyor. En kısa zamanda fail ve failleri hem açıklanır hem de yakalanması sağlanır. Bilgi geldiği zaman yarın açıklama yaparız. Elbette çok bilgi var ama bunları soruşturmanın gizliliği etrafında size açıklayamayacağım bilgiler var. Biliyorsunuz şimdi birçok olaylarda bilgiler gelir. Bilgiler yağıyor, bunları birleştireceğiz arkadaşlarımızın tespitleri var, arkadaşlar değerlendirecekler. En kısa zamanda sizlerle paylaşırız. Önemli olan failleri yakalamamızdır.''

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve bazı milletvekilleri genel merkezi ziyaret etti.