Bazıları yapılan hizmetten rahatsız oluyor

Bazıları yapılan hizmetten rahatsız oluyor

Çelik, Zonguldak Polisevi'nde kentte bulunan sivil toplum örgütleriyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, siyasetin ülkeyi, devleti ve milleti idare etme sanatı olduğunu belirterek, birilerinin bu ülkede siyaseti hep ''öcü gibi'' gösterdiğini kaydetti.

Zonguldak'ta karayolları yatırımlarının son 10 yılda yüzde 1000 arttığına dikkati çeken Çelik, Düzce'nin Akçakoca ilçesinden Zonguldak'ın Ereğli ilçesine gelen 9 tünelle birlikte yapılan duble yolların maliyetinin 612 milyon lira olduğunu söyledi.

Çelik, bunun çok önemli bir yatırım olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

''Eskiden Türkiye'de şöyle bir şey vardı, karayolları veya belediyeler asfalt döker, arkasından Telekom gelir kazar. Arkasından 'doğalgaz geldi' diye kazılır. Bir işi 10 kere yaparız ve milli servet heba olur. Biz burada ufak, küçük siyaset yapmıyoruz. Kimsenin de bunu yapmaması gerekiyor. Bazı yerlerde tabelalar vardır; 'İnşaat sebebiyle verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz' diye. Ben bir yerde söyledim. İktidar olarak bizim aslında şöyle bir tabela dikmemiz lazım, 'Memlekete yaptığımız hizmetlerden dolayı, muhalefete verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz'' falan dememiz gerekir. Bazıları yapılan hizmetten rahatsız oluyor. Şunu bilmenizde fayda var, bütün bu tüneller ve yollar planlanmıştır. Buralar içinde ciddi meblağlar ayrılmıştır. Karayollarındaki bu yatırımlar, son derece pahalı yatırımlardır.''
    
''Kaçak ocaklar meselesi''
    

Karadeniz Bölgesi Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Şerafettin Nas'ın, ''Kaçak ocaklar''la ilgili sorunu hatırlatması üzerine Hüseyin Çelik, ''Kaçak kömür meselesi, Zonguldak'ın da sorunudur. Bizim için ciddi sektör olan kömür sektörünü, fareler gibi sağı solu oyarak düzensiz şekilde değil, tabiatı da tahrip etmeden usulüne uygun yapmalıyız. Bu sorunla ilgili bize düşen görev varsa bunun üzerine gideriz'' şeklinde konuştu.

Çelik, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) Zonguldak için hayati öneme sahip bir kurum olduğunun söylendiğini vurgulayan Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

''Zonguldak'ta geçmişte 60-70 bin kişi bu kömür sektöründe çalışmış. Bu insanlar belli bir hizmet etmişler. Tabii olarak emekli olmaları gerekir. Emekli olurken bu kentten göçüp gitsinler mi, biz bunu mu istiyoruz? Dünyanın neresine gidersiniz gidin maden şehirlerinde istemediğiniz kadar emekli vardır. Bu da şehir için müthiş bir katma değerdir. 'Bu şehir üretiyor ama ürettiğinin karışılığını alamıyor' diye bir propaganda var. Buda külliyen yalandır.''

TTK'nın geçen yıl 460 milyon lira zarar etmesinin çeşitli nedenlerinin bulunduğunu anlatarak, bunun sadece işletme meselesi olmadığını söyledi.

Çelik, bu zararların karşılandığı belirterek, ''Çünkü şehrin sosyal ve ekonomik hayatına çok ciddi katkısı var. Zarar etse de kentin en önemli istihdam kaynağı olan taşkömürü işletmeciliği meselesini bir kenara koyamayız, kendi haline terk edemeyiz. Ama herkes şunu bilsin, 460 milyon lira zarar etmesine rağmen biz bu sektörü ayakta tutmaya çalışıyoruz'' ifadesini kullandı.
    
''Büyükşehir olma isteği''
    
Zonguldak Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin'in, ''Zonguldak, Bartın ve Karabük bir çatı altında birleştirilerek büyükşehir olması için özel bir kanun yapılamaz mı?'' sorusuna Çelik, ''Bu, bugüne kadar hayata geçmiş bir model değil. Zaten Bartın ve Karabük sizden ayrıldı. Onlar bağımsızlıklarını alıncaya kadar gayret gösterdiler. Tekrar aynı çatı altına gelmek isteyeceklerinden emin değilim. Kesinlikle gelmezler'' yanıtını verdi.

Çelik, Zonguldak'ın büyükşehir olabilmesi için bir alternatifinin olduğuna vurgu yaparak, ''Başbakanımızın tavsiyesine herkes kulak verecek. Burada maalesef doğurganlık ve çocuk sayısı fazla değil. Sizin 600 bin küsur nüfusunuz var. Aslında ciddi bir hamleyle bu sonuca varılabilir'' şeklinde konuştu.
    
Öğretmen atamaları
    
Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar'ın, ''Öğretmen atamalarıyla'' ilgili sorusu üzerine Çelik, ''Türkiye'de bütün norm kadroları doldurduğunuz zaman senin üyelerinin de yüzde 70-80'i ek ders ücreti alamaz. Biz, Türkiye'nin ve Zonguldak'ın ihtiyaçlarıyla devletin imkanlarını örtüştürmek zorundayız'' şeklinde cevap verdi.

Çelik, personel politikalarının kolay olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Hiçbir hükümet, iş bekleyen adaylar dururken, sadece 'zevk ve sadistlik olsun diye' atama yapmamazlık etmez. Neticede biz her yıl benim dönemimde de benden sonra da bizim hükümetimiz dönemlerinde, devletin kullanıma tahsis ettiği kadroların yarısını Milli Eğitim'e verdik. Hala gerekli mi? Hala gerekli.''