Türkiye artık borç alan bir ülke değil

Türkiye artık borç alan bir ülke değil

Çelik, Ereğli ilçesindeki bir otelde düzenlediği İl Danışma Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, 2002'de vatandaşlardan toplanan her 100 liralık verginin 86 lirasının faize gittiğini, bu oranın 16'ya düştüğünü söyledi.

Toplanan vergilerin geri kalanıyla yatırım yaptıklarına işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

''Enflasyon tekli rakamlara düştü. Başbakan Kanal İstanbul Projesi'ni açıkladı, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 'Bu projede insan yok, Gaziantep'e ne faydası var' dedi. Bunu Gaziantepli gazeteciler sordu, dedim ki: 'Kılıçdaroğlu doğru söylüyor, Kanal İstanbul insanlar için yapılmıyor ki… Boğazdan balıklar dolanıp dolanıp Karadeniz'e geçiyorlar, yoruluyorlar. Kestirmeden balıklar geçsin' diye yapıyoruz. 'Kanal İstanbul'un Zonguldak'a, Gaziantep'e ne faydası var' demek, ne demek biliyor musunuz? Yediğin yemeğin sadece ağzına yaradığını bilen aptalın durumudur.

İstanbul'da boğaz köprüsü yapılacağı zaman bunlar kıyamet kopardılar. Şimdi üçüncüsüne de itiraz ediyorlar. Tarım bakanımız koyun keçilerle ilgili kanun getiriyor, 'cumhuriyet elden gidiyor' diyorlar, elden giden cumhuriyet değil, elden giden Cumhuriyet Halk Partisi, siz farkında değilsiniz.''
    
''Yolsuzluk yapanın boynunu koparırız''
    
Çelik, bir ara bakanlığı esnasında kendisine 'Deniz Baykal senden nefret ediyor, seni hiç sevmiyor' denildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Sayın Deniz Baykal insan olarak saygı duyarım ama Deniz Baykal beni severse bilin ki bende bir yamukluk var. Arkadaşlar namusluysanız namussuzların, dürüstseniz sahtekarların, Allah dostuysanız Allah düşmanlarının sizi sevmemesi lazım. Bundan daha tabii şey olabilir mi? Sonuçta bize düşen dürüstlüğü ortaya koyuyoruz.''

Ülkeyi 10 yıldır aralıksız idare ettiklerini anlatan Çelik, şunları dile getirdi:

''Kılıçdaroğlu, her kürsüye çıktığında 'ülke battı, gitti' diyor. Bizim arkadaşlarımız da yanlış, usulsüzlük, yolsuzluk yapar mı? Biz çamurun üzerine oturmayız. Usulsüzlük ve yolsuzluk tespit ettiğimiz AK Partili de olsa onun boynunu koparmak boynumuzun borcudur. Allah'a hamd olsun, anlımız ak, başımız diktir. Kim olursa olsun pisliğe bulaşan, siyaseti rant dağıtma aracı haline getiren ve bir şekilde tüyü bitmemiş masumun hakkına el uzatan AK Parti'li de olsa onun elini kırarız. Bizim yönetimlerimiz ortadadır.''
    
''Borç alan bir ülke değiliz''

    
Çelik, Türkiye'nin artık borç alan bir ülke olmadığına işaret ederek, ''IMF'ye de borcumuzu sıfırladık. Şimdi Türkiye IMF'ye 5 milyar dolar borç verecek bir ülkedir'' ifadesini kullandı.

Ankara'da kuluçkaya oturan başbakanlar, 5 yıldızlı otellerin havuz kenarından telefonla bakanlık idare ettiğini iddia eden bakanlar olduğunu bildiklerini vurgulayan Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı sürecinde en az gittiği kenti 2 kez ziyaret ettiğini vurguladı.

Çözüm süreciyle ilgili çalışmaları da anlatan Çelik, ''Irkçılık hakikaten iflah edilmez bir hastalıktır. Irkçılığı ayaklar altına alacağız, insanlar birbirini kucaklayacak. Kimsenin bu ülkenin birliğine, dirliğine zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz'' dedi.
    
Filyos Projesi
    
Çelik, Zonguldak'ın emekçi kenti olduğu yönündeki eleştirilere de değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Dünyanın neresine giderseniz gidin madende kıyamete kadar çalışılmıyor. Bir zamanlar Zonguldak'ta 60-70 bin insan madende çalışıyordu, bu adamlar buharlaşacak mı, emekli olmayacak da ne yapacak- Kömür kıyamete kadar sizin için tek vazgeçilmez bir kaynak olmaya devam etmez. Şimdi hükümetimiz alternatif olarak 2 bölgeyi endüstri bölgesi ilan etti. Bunlardan biri Filyos'tur. Filyos, tüm üniteleri ile faaliyete geçtiğinde göreceksiniz Zonguldak başka bir kent olacak.''

Çelik'e bazı belediye başkanları ve partililer tarafından madenci heykeli, Devrek bastonu ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Toplantıya AK Parti Zonguldak milletvekilleri Köksal Toptan, Ercan Candan ve Özcan Ulupınar'ın yanı sıra parti yöneticileri ve üyeleri katıldı.