Tevfik İleri’yi Anma Programı‘na katıldı

Tevfik İleri’yi Anma Programı‘na katıldı

Çelik, Pendik Belediyesi'nce, Yunus Emre Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Tevfik İleri'yi Anma Programı''na katıldı.

Eski milli eğitim, ulaştırma ve bayındırlık bakanlarından İleri'nin hayatı ve siyasi mücadelesinin anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle başlayan gecede konuşan Çelik, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin'e düzenlediği kültürel programlardan dolayı teşekkür ederek, belediyecilik anlayışının AK Parti döneminde değiştiğini söyledi.

Gençlere örnek olacak ve onların rol model alabileceği şahsiyetlere ihtiyaç olduğunu ifade eden Çelik, Tevfik İleri'nin böyle bir abide şahsiyet olduğunu kaydetti.

Fransız filozof Alain'in, ''Devlet adamı olmak için günde bir saat yeter. 23 saat insan olmak lazım'' sözünü hatırlatan Çelik, kişilerin belediye başkanı, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olabileceğini, bu durumun kişiyi önemli yapacağını, bu önemin de makam, mevki, rütbe, para olduğu sürece devam edeceğini aktardı.

Çelik, değerli insanların ise hazine gibi kendi değerlerini muhafaza edeceklerini ifade ederek, hem değerli hem de önemli insanların da olabileceğini, bu gibi kişilerin halkın gönlünde yerini alacağını dile getirdi.

İleri'nin özelliklerine işaret eden Çelik, şöyle devam etti:

''Tevfik İleri, iyi bir babaydı, iyi bir entelektüeldi, iyi bir bakandı ve her şeyden önce adam gibi adamdı. Sağlam duruşu olan bir adamdı. Küçük menfaatler için küçük adamlara boyun eğmeyen bir adamdı. Hayatının sonuna kadar da adam olarak yaşadı ve adam olarak öldü. Tevfik Bey, Türkiye'de unutulmuş bir şahsiyetti. Bakanlığım döneminde ona bir vefa borcu olarak, Cumhurbaşkanımızın teşvikiyle ailesini ve sevenlerini bir araya getirerek, ismini Milli Eğitim Bakanlığı'nın en görkemli salonuna verdik. Adına okullar yaptırıp ismini verdik. Başbakanımız ailesini ziyaret etti ve Tevfik İleri'yi bir rol model olarak gençlere tanıtmak istiyoruz. Bu tür programlar oldukça gençler Tevfik İleri'yi daha çok tanıyacak.''

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ise bu ülkedeki değerlerden haberdar olabilmek için bu tür programların icra edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin birçok değerini bu çalışmalarda tanıdığını anlatan Şahin, ilçelerinde Tevfik İleri'nin adını taşıyan bir okul olduğunu hatırlattı.

Etkinlik çerçevesinde yazar Sadık Yalsızuçanlar'ın yönettiği, İleri'nin oğlu Cahit İleri ve eski kültür bakanlarından İsmail Kahraman ile bazı yazarların konuşmacı olarak yer aldığı sempozyum düzenlendi.

Konuşmasından önce bir süre İleri'nin kızı Cahide İleri Aksoy ile sohbet eden Çelik'e, kızı Büşra Çelik de eşlik etti.