Türkiye’de zihniyet değişimi yaşanıyor

Türkiye’de zihniyet değişimi yaşanıyor

Çelik, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi. Görüşmeye YÖK Başkan Vekili Muhittin Şimşek de iştirak etti.

Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Işık Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin açılış törenine katılan Çelik, burada yaptığı konuşmada, Barzani ile çok sıcak bir görüşme yaptıklarını anlattı.

Türkiye'deki kardeşleri olarak Kuzey Irak'ı her geçen yıl biraz daha gelişmiş olarak görmekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu vurgulayan Çelik, “7 yıl Milli Eğitim Bakanlığı yaptım. O dönemde eğitim işlerini çok iyi bir noktaya getirmek istiyorduk ama zemin burada da Türkiye'de de çok müsait değildi. Bugün ise çok müsait bir zemin var. Bu zemini değerlendirmek zorundayız” diye konuştu.

Kuzey Irak'taki huzur ve barış ortamını takdir ettiklerini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

“Irak'ın diğer bölgelerinde kan akarken ve maalesef insanların canına kıyılırken, büyük bir kargaşa ve kaos varken, Irak Kürdistan'ında Kürtler, Türkmenler, Asuriler, Keldaniler, Araplar ve Ermeniler, farklılıklarını koruyarak barış içerisinde yaşıyorlar. Bu durumu takdir ediyoruz.''

Açılış törenine katılan Irak Başbakan Yardımcısı Dr. Nuri Şavez'e sitemde bulunmak istediğini belirten Çelik, “Buraya özel uçakla gelecektik. Maalesef Irak hükümeti bize resmen eziyet etti. Günlerce bizi oyaladı, izin vermedi. Size merkezi hükümeti şikayet ediyorum” ifadesini kullandı.

Bunun üzerine Şavez de espirili biçim de “Ben de şikayet ediyorum” diye cevap verdi.
    
“Türkiye'de zihniyet değişimi yaşanıyor”
    
Türkiye'de büyük bir gelişme ve zihniyet değişimi yaşandığını kaydeden Çelik şunları söyledi:

“Özellikle Türkiye'deki PKK terörü meselesi ortadan kalktıktan sonra göreceksiniz bütün bu bölge rahat edecektir. Şuanda Türkiye'de başlatılan barış ve çözüm süreci var. İnşallah hepinizin dua ve destekleriyle bu konuda başarıya ulaşırız. Sizler de bizler de rahat ederiz. Çünkü bu süreç sadece bizi değil, sizi ve bölgeyi de çok ilgilendiriyor.”

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Öztaş da üniversitenin Fezalar Eğitim Kurumları bünyesinde 2008 yılında kurulduğunu anlatarak, “Bugün yaklaşık bin 800 öğrencimizin eğitim aldığı üniversitemizde yaklaşık 120 akademik ve 40 idari personel görev yapmaktadır. Üniversitemiz 6 fakülte, sürekli eğitim merkezi ve hazırlık okulundan oluşmaktadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Fezalar Eğitim Kurumu öğrencileri, Türkçe ve Kürtçe şarkılar seslendirdi.

Işık Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin açılışı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Irak Başbakan Yardımcısı Şavez, Erbil Valisi Nevzad Hadi, IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizai ve IKBY Yüksek Öğretim Bakanı Ali Said Muhammed, IKBY Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ile YÖK Başkan Yardımcısı Şimşek tarafından yapıldı.

Çelik daha sonra İhsan Doğramacı Bilkent Koleji'ni gezerek, yetkililerden bilgi aldı.