Diktiğimiz fidanlar bugün meyve veriyor

Diktiğimiz fidanlar bugün meyve veriyor

İstanbul Aydın Üniversitesi'nin (İAÜ) “Onuncu Yıl Kutlama Balosu” Wow Hotel'de gerçekleştirildi.

Baloya, Çelik'in yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, eski bakanlardan İstemihan Talay, Şükrü Sina Gürel ve İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın ile çok sayıda davetli katıldı.

Hüseyin Çelik, Aydın Üniversitesi'nin 10 yılda gerçekleştirdiği başarı hikayesinde Mustafa Aydın'ın çok büyük rol oynadığını söyledi.

Üniversitenin kuruluş kararında dönemin milli eğitim bakanı olarak imzası bulunmasından dolayı mutluluk duyduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:

“O gün TBMM'deki muhalefet, Aydın Üniversitesi için verilen önerge üzerine bana 'Sayın Bakan, YÖK'ten onay aldınız mı?' diye sordu. Mustafa Aydın bey bunu çok iyi hatırlayacaktır. Ben de onlara cevaben 'YÖK, bizim onay mercimiz değil. Biz YÖK'ün noteri falan da değiliz. Milli irade buradadır. YÖK'ün bu manada ne söylediği de çok önemli değildir' dedim.

O zamanlar YÖK'tekiler çok peşin hükümlü bir tavır içerisindeydi. Daha sonra YÖK Başkanvekili, şu anda ismini burada zikretmiyorum, Mustafa beyi kenara çekerek, 'Siz hükümetle iş tutmaya devam edin, biz size ne yapacağımızı gösteririz' dedi. Bu millet bunları yaşadı. Hükümet onlara göre sanki Yunan ya da Rus hükümetiydi.”

Çelik, bakanlık yaptığı dönemde muhalefet partisi üyelerince “tabela üniversiteleri” kurmakla eleştirildiğini hatırlattı.

Eleştirilere tek tek göğüs gerdiğini belirten Çelik, “Ben de o zamanki değerli arkadaşlara milli eğitim bakanı sıfatıyla demiştim ki 'Doğmamış çocuk büyümez, dikilmemiş fidan hiçbir zaman ağaç olmaz. Onun meyve vermesini de bekleyemezsiniz. Biz bugün fidan dikiyoruz. Bu fidanlar ağaç olacak ve göreceksiniz ki onlar meyve verecektir'. İşte Aydın Üniversitesi” diye konuştu.
    
“Nüfus her zaman nüfuz değildir”
    
Çelik, Türkiye'nin 76 milyon nüfuslu bir ülke olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Fakat nüfus her zaman nüfuz demek değildir. Eğer nüfusunuzu nüfuz haline getirmek istiyorsanız onun iyi ve kaliteli insanlardan oluşması lazım. İyi eğitimli, sağlıklı ve 'karnı tok, sırtı pek' bir nüfus olması lazım. Bunun birinci yolu da eğitimdir. Biz el birliğiyle bu memlekette huzurumuzu, birliğimizi ve dirliğimizi sağladığımız sürece Allah'ın izniyle ülkemizin de istikbali parlak olacaktır. Böylelikle Aydın Üniversitesi gibi eğitim kurumlarımızdaki çocuklarımızın ve gelecek nesillerimizin de istikbali çok parlak olacaktır.”