Destek verenleri utandıracak hiçbir adım atmıyoruz

Destek verenleri utandıracak hiçbir adım atmıyoruz

AK Parti Kocaeli İl Danışma Meclis Toplantısı'na katılan Çelik, burada yaptığı konuşmada, önceki yıllarda Avrupa'ya gidenlerin zorluklarla karşılaştıklarını dile getirdi. Çelik, şu anda diğer ülkelerin üçte birinin Türkiye'den vize istemediğini kaydetti.

Çelik, Türkiye'nin itibarının arttığını ifade ederek, yurt dışında bulunan Türk iş adamlarının yürüyüşlerinin de değiştiğini kaydetti.
    
“Nöbetçi terör örgütü”
    
Hükümetin başlattığı çözüm süreciyle PKK'nın ayağını “gazdan” kestiğini ancak daha sonra DHKP-C'nin “gaza” bastığına dikkati çeken Çelik, Türkiye'nin başına bela olan bir “nöbetçi terör örgütü”nün, birileri tarafından piyasaya sunulduğunu vurguladı.

Çelik, Türkiye'de farklı düşünen insanlara geçmişte bazı yanlışlıkların yapıldığını anlatarak, Kürtlerin, gayrimüslimlerin, Alevilerin, dindar mütedeyyin insanların da ötekileştirildiğini ifade etti.

Yapılan yanlışlarla ülkede yaşayan vatandaşların sıkıntılı dönemlerden geçtiğini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

“Düşman ilan eden, ötekileştiren ve düşmanlaştıran bir anlayış vardı. Şimdi 1978'de PKK kuruldu. PKK ve Abdullah Öcalan dönemin derin devleti tarafından himaye edildi, bunu böyle bilin. 12 Eylül darbesi olduğu zaman Abdullah Öcalan, yurt dışına derin devlet içerisindeki bazı güçler tarafından götürüldü. Sonra PKK, derin devlet güçlerinin kontrolünden de çıktı. 1980 darbesiyle Türkiye'de 1 milyon 650 bin insan fişlendi, binlerce insan işkenceden geçirildi. Diyarbakır Cezaevi de 'giyotin' gibi çalıştı. 1984'te fiili PKK terörü başladı. O günden bu güne 45 bine yakın insanımızın hayatını kaybettik, 400 milyar dolar kaynağı heba ettik.”
    
“Türk ve Kürt'ün ortak değerleri, buna müsaade etmedi”
    
PKK'nın, yıllarca Türkiye'de, Tük-Kürt kavgası çıkartmak istediğine vurgu yapan Çelik, Türk ve Kürt'ün ortak değerlerinin buna müsaade etmediğine dikkati çekti.

Çelik, Türk ve Kürt'ün aynı değerler etrafında birleşerek yaşadığını belirterek, “İkisi de aynı Allah'a inanıyor, aynı kıbleye yöneliyor, aynı peygamberin ümmeti, aynı kitaba inanıyor, aynı camide birlikte saf tutuyor, aynı okulda birlikte okuyor, aynı fabrikada çalışıyor, aynı kışlada askerlik yapıyor. Bizi millet yapan ortak paydamız, PKK'ya bu fırsatı vermedi” diye konuştu.

Hükümetin, terör sorununu çözmede gelecek seçimleri düşünmediğine işaret eden Çelik, gelecek nesilleri düşünerek adım attıklarını söyledi.