Gerçek demokrasiyi tesis etmeliyiz

Gerçek demokrasiyi tesis etmeliyiz

Çelik, Aydın İl Başkanlığınca Kuşadası Ticaret Odası Konferans Salonunda düzenlediği “Siyaset Akademisi” programında yaptığı konuşmada, isimlerin değişmesiyle gerçeğin değişmeyeceğini belirtti.

Demokrasilerde renklerin birbirine dönüşme mecburiyetinin bulunmadığını dile getiren Çelik, “Mavi sarıya, sarı kırmızıya, kırmızı yeşile dönüşmek zorunda değil. Zaten gök kuşağının güzelliği o renklerin armonik olarak bir arada bulunmasından kaynaklanıyor. Bürokratik cumhuriyetten demokratik cumhuriyete geçmeye çalışıyoruz. Bütün kelebekler ilk önce tırtıldır. Kelebek ne kadar güzelse tırtıl o kadar iticidir” diye konuştu.

“Bürokratik cumhuriyet tırtıl gibi tiksindiricidir. Biz kelebek güzelliğinde demokratik cumhuriyet olmasını istiyoruz” diyen Çelik, bu dönüşümün birilerini rahatsız ettiğini ifade etti.

Çelik, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1920'de Meclis'te yaptığı bir konuşmada, Meclis'in sadece Türkler, Kürtler, Arnavutlar, Çerkezler değil Türkiye'deki bütün Müslüman unsurların bir araya gelmesiyle oluşturulduğunu kaydetti. PKK ile Kürt sorununun aynı şey olmadığını vurgulayan Çelik, ırkçılığın yanlarına yaklaşamayacağını söyledi.

PKK terör örgütü sebebiyle Türkiye'de 40 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiğine işaret eden Çelik, şöyle konuştu:

“Bunun önemli bir kısmı PKK'dır. 10 binin üzerinde asker, subay, astsubay, uzman çavuş, erlerimiz, polisimiz, korucularımız ve vatandaşımız şehit oldu. Aileleri bize şehitlerimizin emanetleridir. Anaların yüreğine köz düştü, kor düştü. Ateş düştüğü yeri yakar. Şehit aileleri bize geliyorlar. 'Biz yandık başkası yanmasın, biz evlat acısı çektik başkası çekmesin' diyorlar. Bizim bütün çabamız başka canların yitirilmemesidir.”

Çelik, Kürt, Türk, Çerkez, Laz, İngiliz, Fransız dünyaya gelmenin kimsenin elinde olmadığına dikkati çekerek, “Irkçılık yeryüzünün en ilkel hastalığıdır. Bir ruh hastalığıdır. Soy özürlülük ne demek, böyle bir kavram düşünebiliyor musunuz- Bunu söyleyen adam ırkçı. Bizim sıkıntımız bu. Biz ırkçı gözlükleri bir tarafa atacağız” dedi.

Çözüm süreciyle ilgili belli yerlerden propaganda yapıldığını belirten Çelik, halkın buna inanmamasını istedi. Akil insanlar heyeti seçtiklerini anlatan Çelik, “Bu sefer dediler ki böyle mi seçilir? MHP paralelinde faaliyet gösteren Kamu-Sen diye bir memur sendikası var. Biz Memur-Sen'e de Kamu-Sen'e de KESK'e de 'gelin, katılın' dedik. Kamu-Sen 'biz katılmıyoruz' dedi. Canınız isterse zorla getiremeyiz. Bütün kurum ve kuruluşların yer aldığı bir heyet seçtik” diye konuştu.