Ortak paydada huzur içinde yaşam istiyoruz

Ortak paydada huzur içinde yaşam istiyoruz

Çelik, Ağrı Valiliği'ni ziyaret ettikten sonra, İbrahim Çeçen Üniversitesi Nezehat Çeçen Konferans Salonu'nda ''Küreselleşme Sürecinde Türkiye'' adıyla bir konferans verdi.

Konuşmasında, hiçbir ülkenin küreselleşmenin etki alanı dışında kalamayacağını ifade eden Çelik, iletişim ve ulaşımın hızla gelişmesiyle dünyanın tek bir ülke haline geldiğini söyledi.

Bireysel farklılıkların kavga sebebi olamayacağını vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

''Ekonominin, siyasetin küresel olduğu bir dünyadayız. Futbolun, bütün sporların küresel olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Hukuk, küresel bir hukuk haline gelmiştir. İlginçtir terör bile artık küresel bir terör haline gelmiştir. Biz 780 bin kilometrekarelik topraklarda yaşayan 76 milyon insanız. Örfü, adeti, dili ne olursa olsun ortak paydalarda, ortak değerler etrafında bir arada huzur içinde yaşanmasını istiyoruz. Bütün gayret ve çabamız budur. Kendi içimizde huzurlu ve mutlu olacağız, dünyaya entegre olacağız. Tabi entegre olmak, asimile olmak değildir.''

Konferans sonunda Çelik, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Bir öğrencinin, ''Şampiyonlar Ligi'nde, Real Madrid-Galatasaray maçı tahmininiz ne olur-'' sorusuna Çelik, ''Tabii ki Galatasaray'ı tutuyoruz. Galatasaray'ın maçı alacağına inanıyoruz. Galatasaray, Avrupa'da bize birçok başarı getirmiş gurur kaynağımız olmuştur. Galatasaray-Gaziantep maçında ise gönlümüz Gaziantep'ten yana. Çünkü Gaziantep'in gidişatı kötü'' yanıtını verdi.

Çelik, konferansın ardından, uçakla Ankara'ya hareket etti.