Çıktığımız yol birilerinin işine gelmiyor

Çıktığımız yol birilerinin işine gelmiyor

Çelik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Kırşehir Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, yıllardır ayak bağı olan terör sorunundan kurtulması gerektiğini söyledi.

AK Parti'nin, 81 ilde Türkiye'yi homojen bir şekilde temsil ettiğini belirten Çelik, onun için Hakkari'de, Edirne'de, Muğla'da, Artvin'de, Mersin'de, Kırşehir'de, her yerde var olduklarını ifade etti.

Çelik, genellikle terörden ve çatışmadan beslenerek ırkçılık üzerinden siyaset yapanların, çözüm sürecinden rahatsız olduklarını savunarak, şunları söyledi:

“Çok duymuşsunuzdur, 'teröre şu kadar harcandı, bu kadar harcandı' diye. Teröre harcanan para, 300- 350 milyon dolardır. Terör nedeniyle olan ekonomik zararlarımız hesaba katıldığında bizim kaybımız, 1,5 trilyon dolardır. Bizim ekonomi birimimizin yaptığı hesabı söylüyorum; bu ülkede 40 bin küsür insan bu fitneden dolayı hayatını kaybetti.  İktidara geldiğimizden bu yana analar bize 'bu meseleyi bitirin' diyor, 'bunu önleyin' diyor. Biz hayırlı bir yola çıktık fakat bu, birilerinin işine gelmiyor. Bizi bölücülükle suçlamak gibi bir densizlik ortaya koyanlara söylüyorum; eğer AK Parti, Doğu ve Güneydoğu'da olmasaydı siz Türkiye'yi şu anda fiilen bölünmüş olarak görecektiniz. AK Parti'nin dışında orada bir parti var. O da BDP. Eğer AK Parti olmasaydı Doğu ve Güneydoğu BDP'ye teslim edilmiş olacaktı. Doğru mu? Evet. AK Parti, Türkiye'nin çimentosudur.” 

Türkiye'nin demokratik atmosferinin daha fazla oksijenle doldurulması gerektiğini vurgulayan Çelik, hukuk devletinin hayata hakim kılınmasının şart  olduğunu, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü hayata geçirmek gerektiğine işaret etti.

Çelik, “Kürdün Türkle, Türk'ün Kürtle huzur ve barış içerisinde bir arada yaşaması için Kürdün Türk'e, Türk'ün Kürde dönüşmesi gerekmiyor. Biz gökkuşağı güzelliğinde bir toplum oluşturabiliriz. Gökkuşağında bütün renkler bir aradadır. Demokrasilerde renklerin birbirine dönüşme mecburiyeti yoktur. Hepsi bir arada armonik bir şekilde olsun. Bu ülkenin bütün renkleri bizim için makbuldür” diye konuştu.

Terör fitnesini, Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya çalıştıklarının altını çizen Çelik, şöyle devam etti:

“Bakın PKK ve BDP'liler, bugüne kadar bizim bütün yaptıklarımızı beğenmiyorlar. 'Dağ fare doğurdu, bu da iş mi?' dediler fakat perde arkasında kendi mensuplarına diyorlar ki 'Bu kendiliğinden mi oldu? Biz kan döküyoruz, can veriyoruz, can alıyoruz. Bunun karşılığında kıymık kıymık taviz koparıyoruz' diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki '1990'lı yıllarda, yılda ortalama bine yakın güvenlik görevlisi şehit oluyordu. Her yıl 3 bin, 4 bin, zaman zaman da 5 bin PKK'lı etkisiz hale getiriliyordu. O gün, AK Parti gibi bir siyasi irade olmadığı için bu meseleler tamamen polisiye ve askeri tedbirlerle götürülüyordu. Birileri de bunu istismar ediyor ve bunun üzerinden siyaset yapıyordu.' Biz diyoruz ki 'BDP, PKK memnun olsun diye değil, bizim inancımız ve medeniyet değerlerimiz bunu yapmamızı gerektirdiği için, hukuk devleti olmak bunu gerektirdiği için, gerçek anlamda bir demokrasiye sahip olmak bunu gerektirdiği için biz bunları yapıyoruz. Yoksa, birileri bize söylediği için, birilerinin dayatması olduğu için biz bunları yapmıyoruz.' Biz Alevilerle ilgili birçok çalıştay ve çalışma yaptık. Eline silah alıp dağa çıkan bir Alevi örgütü var mı?  Yok. Gayrimüslimlerle ilgili birçok iyileştirme yaptık. Gayrimüslimler adına dağa çıkıp bize silah doğrultan birisi mi var? Dindar insanlar itilip kakılıyordu. Başta giyim kuşam olmak üzere… Peki dindar insanlar adına eline silah alıp da dağa çıkan birileri vardı diye biz onların hatırına, onlar söyledi diye mi yapıyoruz? Hayır. AK Parti, iktidara gelirken, bu cumhuriyeti demokratik bir cumhuriyet yapmayı varlık sebebi saymıştır.”

Çelik, toplantının ardından, Kırşehir Belediyesi tarafından uygulanan ve Ankara-Kayseri karayolunun Kırşehir bölümünün rekreasyonunu kapsayan Yeşil Bant Projesi'nin temel atma törenine katıldı.

Çelik'e, temasları sırasında, AK Parti Kırşehir milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve çok sayıda partili eşlik etti.