Seçimler zamanında yapılacak

Seçimler zamanında yapılacak

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'yi ziyaret eden Çelik, alkollü içki satışına yapılan yasal düzenlemeye değindi. Bu konuda yaşanan tartışmaların doğru olmayan bir zeminde yapıldığını ifade eden Çelik, AK Parti'nin, 10,5 yıldan beri iktidarda olduğunu, mahalli idarelerde Türkiye'nin yaklaşık yüzde 60'ını yönettiğini,  insanların hayat tarzına karışmadığını söyledi.

“İnsanların hayatını tanzim etme biçimine asla müdahale etmedik, etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Bizim buna niyetimiz de yok, böyle bir faaliyetimiz ve gayretimiz de yok” diyen Çelik, demokrasilerin herkesin farklı tercihlerini ve inançlarını içeren bir sistem olduğunu vurguladı.

Dünyanın bütün medeni ülkelerinde olabildiği gibi Türkiye'de de alkol ve sigara konusunun belli düzenlemeleri gerektirdiğine işaret eden Çelik, şöyle konuştu:

” Bakın, Türkiye, alkol üretimine yasak getirmiyor. Bunun satışına özellikle yasak, vesaire  getirmiyor. Bunun servis edilmesine de getirmiyor. Kimin içeceğine, kimin içmeyeceğine biz değil bireylerin bizatihi kendisi karar verir. Bu konuda da böyle bir derdimiz yok. Bu yasayla, alkolle ilgili yapılan düzenlemeyi beş kelimeyle izah edeyim ben size; Bir, içkinin özendirilmesi yasaklanıyor. İki, teşvik edilmesi yasaklanıyor. Üç, reklamının yapılması yasaklanıyor. Dört, promosyon malzemesi haline getirilmesi yasaklanıyor. Beş, kampanya konusu yapılması engelleniyor. Bu da anayasanın aslında gençleri alkolizmden korumanın ilgili amir hükmüdür. Olması gerekendir. Efendim, isteyen ayran içer, isteyen meyve suyu içer, isteyen viski içer, isteyen rakı içer. Kim ne isterse onu içmeye devam ediyor, edecek.”

Çelik, meselenin doğru bir zeminde tartışılması gerektiğini belirterek, nesilleri, gençleri kötü alışkanlıklardan, kumardan, alkolün zararlarından korumak gibi bir zorunluluğun bulunduğuna dikkati çekti.

“AK Parti yaptığı zaman (efendim bu laikliğe aykırı, bilmem ne) oluyor” diyen Çelik, şöyle devam etti:

“Size bir belge göstereceğim.1944'de CHP'nin bütün illere gönderdiği bir genelge. CHP Genel Sekreterliği ne diyor biliyor musunuz?  Size bunu okuyayım. (Bazı kasabalarda açılan şehir kulüplerinin, kumar ve içki alışkanlığını yaymakta olduğu anlaşılmıştır. Partili arkadaşların, şehir kulüplerinin bu zararlarını önleyecek şekilde hareket etmeye çalışmaları ve kendilerinin bu külüplerde kumar mahiyetinde olan oyunlardan çekinmeleri için vilayet idare heyetinizin dikkat ve alakasını rica ederim. Bu gibi şehir kulüplerinin açılmasında ve idaresinde kumar ve içkiyi genişlettirecek ve memurlarımızı fena alışkanlıklara götürecek şekle girmemesi için idare amirliğimizce icap eden tedbirlerin alınması hususu, Dahiliye Vekaletinden ayrıca rica edilmiştir. Mahalli idare amirleri ile el ele vererek bu nevi yıkıcı hareketlerin önlenmesini &oumouml;nemli rica eder, sevgi ve saygılar sunarım. CHP Genel Sekreteri adına İzmir Mebusu Rahmi Köken.)”

“Seçimler inşallah zamanında yapılacak”

Bir gazetecinin, erken seçim tartışmalarıyla ilgili sorusu üzerine Çelik, seçimlerin zamanında yapılmasını prensip olarak benimsediklerini kaydetti.

Çelik,  bugün erken seçimi gerektirecek çok parçalı bir durum, anlaşamayan koalisyon ve yaşanan düğümü çözmesi için halkın devreye girmesini gerektirecek bir durumun olmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“CHP'nin böyle bir teklif vermiş olması aslında şundan kaynaklanıyor; CHP o dağınık vaziyetini kamufle etmek için 'bak biz seçime hazırız' demeye çalışıyor. Bu halk, kimin seçime hazır, kimin neye hazır olup olmadığını çok iyi biliyor. Bizim sadece 2,5 milyon kişiden oluşan bir teşkilatımız var. Bu çok önemli. AK Parti, 8 milyon kayıtlı üyesi olan bir partidir. 'CHP, 1 milyona ulaştı' diye düğün, bayram ettiler. Biz o yüzden bu manevraların ne anlama geldiğini biliyoruz. Her seçimi zamanında yapmak gibi prensip kararımız var. Çok zorlayıcı bir sebep olmadığı takdirde biz hep bugüne kadar bunu uyguladık, bundan sonra da bunu uygulayacağız. Türkiye'nin gündeminde erken milletvekilliği genel seçimi yoktur. Bu suni bir şeydir. Bunu birileri ortaya atabilir. Seçimler, inşallah zamanında yapılacak. Demokrasi işlediği zaman her sorunun üstesinden geliriz. Şu anda demokrasi çok şükür işliyor.”