Uzlaşı olursa başkanlık sistemini yok sayarız

Uzlaşı olursa başkanlık sistemini yok sayarız

Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, sözlerine Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı'ya rahmet ailesine, Bursaspor camiasına başsağlığı dileyerek başladı.

Galatasaray'ın şampiyonluğunu da kutlayan Çelik, Teknik Direktör Fatih Terim, kulüp yöneticileri ve futbolcuları tebrik etti.

Hüseyin Çelik, bu haftanın Yunus Emre Haftası olduğunu da hatırlatarak, “Onun sevgisi, insan sıcaklığı ve engin dünyasında biraz daha bulunmamız, haşır neşir olmamız gerekiyor. Yunus Emre'ye her döndüğümüzde orada kendimizi, sevgi, hak aşıklığı, Türkçe'nin güzelliğini bulacağız. Bu haftanın dolu dolu geçmesini diliyorum” dedi.
    
“Uzlaşı olursa biz başkanlık sistemini yok sayarız”
    
Çelik, Anayasa Uzlaşma Komisyonunun temmuz başına kadar çalışmasına karar verildiğini ama muhalefetin zamana oynayarak, bu işin olmaması yönünde büyük bir çaba sarf ettiğini belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile muhalefet sözcülerinin dile getirdiği “AK Parti başkanlık sistemini önümüze koydu, bundan dolayı yeni anayasa yapılamıyor” mazeretinin doğru olmadığını kaydetti.

“Diğer bütün siyasi partiler uzlaşılması gereken bütün konularda uzlaşsınlar, biz başkanlık sistemini yok sayarız” diyen Çelik, şöyle devam etti:

“Şu anda 134 madde olması düşünülüyor, bunun 96 maddesi başkanlık sistemiyle ilgili değil. Siz bu 96 maddeyi şekillendirdiniz de geriye başkanlık sistemi mi kaldı? Biz, Türkiye'nin bir daha koalisyonlara dönmemesi için, biz parlamentonun icra organı üzerinde gerçek anlamda bir denetim mekanizması olması için, biz özellikle Türkiye'de uzun vadede istikrarın devamı adına başkanlık sisteminin Türkiye için uygun olacağını düşünüyoruz. BM üyesi olan 193 ülkenin 96'sında başkanlık sistemi uygulanmaktadır, dünyanın gidişi bu tarafa doğrudur, biz bunun doğru olduğuna inanıyoruz.

Niye şimdi gündeme getirildi sorusuna gelince. Herhalde Trafik Kanunu, Orman Kanunu, Borçlar Kanunu görüşülürken başkanlık sistemi tartışılmaz. Bir ülkede yeni bir Anayasa yapıyorsunuz. Devletle milletin ilişkilerini düzenleyen bir anayasa yapılırken başkanlık sistemi gündeme gelmeyecek de ne zaman gündeme gelecek- Muhalefet bunu istemediği zaman bunu zorla yapmak gibi bir niyetimiz yok. Demokrasilerde halkın iradesi ve milletin iradesiyle yapılır.”
    
Yeni anayasa çalışmaları
    
Çelik, AK Parti'nin başkanlık sistemini tek başına getirecek sayısal çoğunluğunun bulunmadığına işaret ederek, “Diğer partilerle uzlaşma sağlanması gerekiyor ama Uzlaşma Komisyonu dağılsa bile biz B, C, D planı bütün alfabenin harflerini sayın, bütün bu alternatifleri deneyeceğiz. Mutlak suretle Türkiye'de yeni bir anayasa yapılması konusunda gayretlerimiz olacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni anayasaya ilişkin açıklamalarından yola çıkılarak, “Yeni anayasa yapılamayacak ama bazı maddelerin değiştirilmesi yönüne çalışma başlatıldı” şeklinde gazetelerde yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Çelik, “AK Parti, eskinin bütün arızalarını bir tarafa bırakan, onların buna bulaşmasına müsaade etmeyen bir anayasa yapma niyetindedir, kararlığındadır, çaba da bu yöndedir” dedi.

Çelik, AK Parti'nin, masadan kalkan, uzlaşmadan kaçan taraf olmayacağını belirterek, “Sonuna kadar gideceğiz. Olmadı mı? Diğer 2 partiyle uzlaşı. Olmadı mı? Biriyle uzlaşma. Olmadı kendi taslağımızı getirerek, ama TBMM'de böyle bir iklim varsa, onun geçebileceği gibi ihtimal üzerinde durursak o zaman kendi taslağımızı getiririz. Temmenni ederim ki Türkiye hasret duyduğu anayasasını hazırlar ve bu anayasa milletle devlet arasında yeni bir sıcaklığa yol açar” değerlendirmesinde bulundu.
    
“Çözüm Süreci endişeye mahal olmayacak şekilde yürüyor”
    
Hüseyin Çelik, çözüm sürecinin öngörüldüğü şekilde devlet ve hükümetin kontrolünde devam ettiğini, herkesin bu hassas süreçte konuşmalarında, beyanlarında dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

BDP'li milletvekilleriyle terör örgütü PKK yöneticilerinin açıklamalarının kamuoyunda endişeye, moral bozukluğuna yol açtığını ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

“PKK'lıların, BDP'lilerin ne söylediğine, ne söylemeyeceğine biz karar veremeyiz. Onların ne söylediğinden ziyade onların hangi söylediklerinin, devlet ve Hükümet tarafından makul ve makbul kabul edileceği önemlidir. Herkes her şeyi söyleyebilir, söylenenlerin hangisi devlet ve hükümet tarafından makul ve makbul kabul edilecek önemli olan budur. Süreç endişeye mahal olmayacak şekilde yürüyor.

Silahların susmuş olması, insanların ölmüyor olması, kanın akmıyor olması, annelerin gözyaşının şu anda dinmiş olması kendi başına çok önemlidir. Bunun üzerinde durmamız gerekiyor. CHP ve MHP sürecin karşısında olmaya devam ediyor. Bir CHP'li genel başkan yardımcısı, 'Ben Türkiye'yi taradım, sürece destek olan CHP'li görmedim' diyor. 2 gün önce bir grup aydın, 111 imzayla bildiri yayınladılar, bu bildiride 25 CHP'linin imzası var, bunu önemsiyoruz. Bunun 13'ü milletvekili, 12'si CHP yöneticisidir.”
    
“CHP'nin kakafonik durumundan son derece üzüntü duyuyoruz”
    
CHP'nin tutarlı bir görüntü sergilemediğini, “Türkiye'nin anamuhalefet partisi CHP'nin içerisinde bulunduğu kakafonik durumdan son derece üzüntü duyduklarını” dile getiren Çelik, “Keşke karşımızda ne dediğini bilen, ne yaptığını bilen ve başı, ortası, sonu belli olan bir parti görünümü olsa bu, çok çok daha Türkiye'nin lehine olacaktır” dedi.

Çelik, 111 aydın imzasıyla yayınlanan bildirinin birkaç paragrafı ve bazı cümlelerinin istisna edilmesi halinde altına kendisinin de imza atabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bugün Türkiye'de AK Parti'nin yaptığı bazı şeyleri eğer bir sol parti yapmış olsaydı, karşı duruş sergileyen birçok aydının bunları yere göğe sığdırmayacağını adım gibi biliyorum. Onun için kimin ne yaptığına da bakmayalım. Ne yapıldığına, ne söylendiğine bakmak gerekli.

Bu 111 aydının söyledikleri bütün sözlerin hepsinin bizimle örtüşmesi gerekmiyor ama silahların susmasını, bunun büyük bir fırsat oluşturduğunu, Türkiye'de daha demokratik ortamın tesisi için paylaşımcı, kardeşçe bir arada huzur içinde yaşamamızın önünde büyük bir fırsat ve imkan açtığını ifade etmiş olmalarını bile önemsiyoruz. Bir kısım CHP'lilerin cesaret göstererek buna imza atmasını önemsiyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu, eğer arkadaşlarının buna imza atmasından şikayetçiyse dün grup toplantısında bundan söz etmeliydi ama etmedi. Bir rivayete göre, kendi bilgisi dahilinde imza atılmış, o zaman bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. O zaman gelin bu işin içinde olun. Eğer bu ülkede, bu ülkenin kazanacağı şekilde ortaya bir çözüm, bir şeref ortaya çıkacaksa bu şerefte sizlerin de payı olsun istiyoruz.”
    
Muhalefetten zayi ilanı

Hüseyin Çelik, Kılıçdaroğlu'nun sık sık söylediği “yalancıdan başbakan olmaz” sözünde yüzde yüz hemfikir olduklarını anlatarak, “Bunun için bu millet Sayın Kılıçdaroğlu'nu başbakan yapmıyor. Halk bu mesajı çok iyi anlamış. Ben de aynı şeyi söylüyorum, yalancıdan başbakan olmaz. Bundan dolayı ki çok değerli halkımız, yüce millet Sayın Kılıçdaroğlu'nu başbakan yapmıyor” diye konuştu.

CHP ve MHP'nin ittifakla, “10,5 yıldan beri AK Parti hükümetlerinin sergilediği başarıdan, Türkiye'de çok güzel şeyler olmasından ve 7 sefer sandıkta üst üste başarısızlık gösterdiğimizden dolayı kendimizi kaybettik, hükümsüzdür” şeklinde zayi ilanı vereceğinin konuşulduğunu dile getiren Çelik, Hükümet çevrelerinin de “10,5 yıldan beri yaptığımız büyük hizmetlerden, Türkiye adına elde ettiğimiz büyük kazanımlardan, 7 sefer üst üste sandıkta galip gelmemizden dolayı muhalefete verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” şeklinde özür ilanı verebileceğini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın “Evet bir pazarlık yaptık. 4T pazarlığı yaptık. Tek millet, tek devlet, tek vatan ve tek bayrak pazarlığı yaptık” sözlerinin Kılıçdaroğlu tarafından çarpıtıldığını savunan Çelik, “Sayın Kılıçdaroğlu, mecaz nedir, kinaye nedir, ironi nedir bunu bilmediği için, o konuda bizim CHP'ye ders vermemiz gerekiyor, bunu ciddi ciddi diyor ki 'Başbakan pazarlık yok, kendi bakanı pazarlık var' diyor şeklinde çarpıtıyor” ifadelerini kullandı.