Türkiye’nin parlayan yıldız olmasını kıskananlar var

Türkiye’nin parlayan yıldız olmasını kıskananlar var

11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Gaziantep etkinliği, 22 ülkeden 62 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından dünyanın farklı ülkelerinde Türkçe'yi en iyi öğrenen öğrencileri ödüllendirmek amacıyla düzenlenen Türkçe Olimpiyatları kapsamındaki etkinlik, Kamil Ocak Stadı'nda düzenlendi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, etkinlikte, yurt dışında Türk okulları inşa edenleri ve bu okullara destek verenleri kutladı.

Yurt dışındaki Türk okullarının birer kültür faaliyeti olduğunu belirten Çelik, şöyle konuştu:

“Ülkeler arasında karayolu bağlantıları olabilir, demiryolu bağlantıları olabilir, denizyollarından seyahat edebilir, hava köprüleri kurabilirsiniz ancak esas köprü, gönülden gönüle uzanan köprüdür. Esas köprü eğitim yoluyla dil yoluyla kültür yoluyla kurulur. Birileri zannetmesin ki yurt dışındaki o okullarımız ticaret amacıyla kurulmuştur. Onlar birer kültür faaliyetidir ve onlar bizim bayrağımızı orada dalgalandırıyorlar. Ses bayrağımız olan Türkçemizi orada dalgalandırıyorlar.”

Ülkenin huzurunu bozmaya çalışanların bulunduğuna dikkati çeken Çelik, “Sizin güzel yüreklerinize kimse karamsarlığın gölgesini düşürmesin. Türkiye'nin parlayan yıldız olmasını kıskananlar var. Türkiye’nin huzurunu bozmaya çalışanlar var. Türkiye'nin ağız tadını kaçırmaya çalışanlar var ama sağduyumuzla, kardeşliğimizle birlik ve beraberlik ruhumuzla o kötü niyetlilerin niyetlerini kursağında bırakacağız” dedi.

Çelik, etkinliğe katkı sağlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve eşi Derya Güzelbey ile belediye başkanları ve iş adamlarına plaket verdi.