Barış ve diyalog sürecini başlattık

Barış ve diyalog sürecini başlattık

Çelik, Tekirdağ İl Teşkilatınca düzenlenen toplantıda, ildeki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

 Toplantıda yaptığı konuşmada çözüm sürecine değinen Çelik, toplumda ötekileştirilen kimsenin olmadığı bir Türkiye için yola çıktıklarını söyledi.

Çelik, insan hakları, çoğulcu demokrasi ve kültürel değerlerin korunması için mücadele verdiklerini anlattı. 

Terör nedeniyle bugüne kadar 40 bine yakın kişinin yaşamını yitirdiğini aktaran Çelik,  “Çözüm süreci başladığından bu yana artık şehit cenazelerinin olmaması kimilerini rahatsız etti. Bu süreçte iddia edildiği gibi üniter devlet yapısı üzerinden hiçbir koşulda pazarlığımız söz konusu olmamıştır. Silahlı mücadeleye karşı silahla yanıt verdik ve son 2 yılda 3 bin terörist etkisiz hale getirildi. Murat Karayılan da dağa çıktığında 30 yaşındaydı bugün 60 yaşına geldi. Bu şekilde hiçbir yere varılamayacağını o da gördü'' ifadelerini kullandı.

“Türkiye'nin demokratik oksijenini arttırmak istiyoruz” 

Çelik, Türkiye'nin demokratik oksijenini arttırmak istediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Türkiye'de ötekileştirmeyi kaldırmak adına barış ve diyalog sürecini başlattık. Toprak bölünmesi diye bir şey olmaz ama asıl tehlikeli olan zihin ve akıl bölünmesinin yaşanması. Bu bölünmenin olmaması için mücadele veriyoruz. Artık Türkiye'de ötekileştirilen kimsenin olmamasını istiyoruz. AK Parti, olmasaydı o zaman Türkiye bölünebilirdi. Çünkü AK Parti Türkiye'nin her kesiminden oy alarak adeta memleketin çimentosu olan bir parti konumuna geldi. Türkiye'nin demokratik oksijenin arttırılmasına ihtiyacımız var.”

Alkol düzenlemesine de değinen Çelik, bu konuda bir yasak getirilmediğini, bugüne kadar kimsenin özgürlük alanına dokunmadıklarını kaydetti. 

Alkol tüketiminde, toplu satış ve restoranlarda içilmesi gibi bir sıkıntının olmadığını belirten Çelik, ancak özendirme, kampanya, promosyonlu satış gibi durumların ortadan kalkacağını sözlerine ekledi.