Takdire şayan bir gelişme

Takdire şayan bir gelişme

Çelik, yaptığı açıklamada, Anadolu Ajansı'nın hedef büyütmesini takdirle izlediklerini söyledi.

Kürtçe'nin, AA'da servis edilecek diller arasında yer verilmesinin büyük önem arz ettiğini vurgulayan Çelik, şöyle konuştu: 

“Bu, sadece Türkiye'dekilere değil çevre ülkelerdeki Kürt topluluklara da büyük bir katkı sağlayacaktır. Türkiye'de malumunuz yasaklar kalktıktan sonra Türkiye'de devlet tarafından bir televizyon kuruldu. TRT 6 Kürtçe yayın yapıyor ve bu arada Kürtçe yayın yapan birçok televizyon var, radyo var, yazılı basın var ve ayrıca bununla ilgilenecek vatandaşlarımız var. Bir kere kendi ülkemiz ve vatandaşımız göz önünde bulundurulduğu zaman milyonlarca insanın ana dili olan bir dilin servise konulmuş olması takdire şayan bir gelişmedir.”

“AA'nın Kürtçe yayını, İran'da, Irak'ta, Erbil'de, Suriye'deki Kürtlerin doğru bilgilenmeleri açısından son derece anlamlı olacaktır” diyen Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çünkü çoğunlukla bu çevrelerde tek taraflı ve daha çok PKK'nın propogandasına yönelik bir bilgilendirme var. Maalesef bu bir kirli bilgilenmeye yol açıyor. Ben Süleymaniye ve Erbil'e gittiğim zaman, oradaki mahalli basınla bir araya geldiğimiz zaman tek taraflı dezenformasyonun ne anlama geldiğini gördüm. Dolayısıyla böyle bir eksikliği görerek Anadolu Ajansı'nın harekete geçmiş olması, Kürtçe servis bölümünü açmış olması bence çok faydalı olacaktır. Düşünen, bu konuda çalışacak olan, gayret gösterecek olan arkadaşlara şimdiden başarı dileklerimi iletmek isterim.”