MYK’da revizyon

MYK’da revizyon

AK Parti Genel Merkezi’nde, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan MKYK Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenlendi.

Tanıtım ve Medya Başkanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik ve eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, toplantı salonuna birlikte gelerek ortak basın açıklaması yaptı.

Çelik, 112. MKYK Toplantısı’nın Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapıldığını belirterek, bu toplantıda bazı görev değişiklikleri olduğunu söyledi.

Çelik, 2009 yılından beri yaklaşık 5 yıldır yürüttüğü AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğüne, eski Başbakan Yardımcısı Atalay’ın getirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Sayın Başbakanımız çağırdı ve bir görev değişikliği yapmak istediğini söyledi. Yeni göreve, Tanıtım ve Medya Başkanlığına ve Parti Sözcülüğüne, 13 yıla yakındır çeşitli bakanlıklarda bulunan, son olarak Başbakan Yardımcımız olan, değerli  Beşir Hocamızın, biz kendisine bakan da olsa Başbakan yardımcısı da olsa ‘ağabeyimiz, hocamız’ deriz, değerli hocamıza bu görevi devretmemizi arzu ettiğini söyledi. Beni de yanında, yakınında ve etkin bir şekilde danışman olarak arzu ettiğini ifade etti” diye konuştu.

Basın huzurunda, sembolik de olsa bir devir teslim yapmak istediklerini dile getiren Çelik, “Benden sonra bu göreve, birikimiyle, tecrübesiyle ve gerçekten hepimizin ağabeyi olarak baktığımız değerli bir insanın benden bu görevi devralmasından büyük bir gurur duyduğumu ifade etmek isterim” ifadesini kullandı.

Tanıtım ve Medya Başkanlığına Atalay getirildi

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı ile Parti Sözcülüğüne getirilen Beşir Atalay da kendisi için sürpriz olarak tevdi edilen görev değişikliği olduğunu söyledi.

Önemli devir teslimlerin ve görev değişikliklerinin olduğu günler yaşadıklarını ifade eden Atalay, “Ben de Başbakanlık’taki odamı ve  görevimi yeni başbakan yardımcımıza devretmiştim. Şimdi de burada yeni bir görevlendirme oldu. Bizler için biliyorsunuz AK Parti şemsiyesi altında, dava sadakati ve verilen görevi en iyi yürütmek esastı. Bizlerin, kardeşliğimiz çok derindir. Hüseyin Hocamızla bizim hukukumuz çok eskidir” ifadelerini kullandı.

Çelik’in, Genel Merkez binasında, Genel Başkan ile aynı katta, danışman konumunda görev yapacağını anlatan Atalay, “Yine birlikte olacağız. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu kadar uzun yıllar bu önemli görevi yürüttü. Şimdi de inşallah kendi yardımlarıyla tavsiyeleriyle ben yürütmeye çalışacağım ve birlikte olacağız. Allah razı olsun ve yeni görevinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

MKYK Toplantısı’nda alınan kararlara ilişkin gazetecilere bilgi veren Atalay, bundan sonra, partideki toplantılar sonrası ve parti adına gerekli açıklamaları Tanıtım Medya Başkanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü olarak kendisinin yapacağını bildirdi.

Partideki görev dağılımında 3 değişiklik yapıldığını kaydeden Atalay, AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcülüğüne kendisinin görevlendirildiğini, Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına da İstanbul Milletvekili Mehmet Muş’un getirildiğini söyledi.

Atalay’ın açıkladığı değişikliklere göre partideki görev dağılımı şöyle:

“Siyasi Hukuki İşler Başkanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin,

Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu,

Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop,

Tanıtım ve Medya Başkanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay,

Dışilişkiler Başkanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay,

Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar,

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül,

Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Mehmet Muş,

Halkla İlişkiler Başkanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık,

Mail ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nuretnin Nebati,

Ar-Ge Başkanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem,

AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek.”

Atalay, yeni Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin pazartesi günü saat 18.00’de ilk toplantısını yapacağını, toplantıda 5. Olağan Genel Kurul ile ilgili çalışmaları görüşeceklerini kaydetti.

“Şu günlerin, şu  ayların Türkiye için büyük değişime sahne olduğunu hepimiz biliyoruz” diyen Atalay, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımız değişti. İlk defa halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı göreve başladı. Dün muhteşem devir teslim töreni yapıldı. Ayrıca doğrusu uluslararası büyük katılımla bugün ifade edildi. 94 ülkeden temsilcinin katıldığı bir törendi. Büyük bir organizasyon, disiplin, zarif konuşmalar ve aynı çizgiden gelen bu partinin kurucuları olan iki kardeş birbirine cumhurbaşkanlığını devretti. 11. Cumhurbaşkanımızı da dün havaalanından uğurlamış olduk.”

Bugün güzel bir ortamda devir teslim çalışmalarını yerine getirdiklerini dile getiren Atalay, “Doğrusu konuşmalar, görevden alınan veya göreve gelen arkadaşlarımızın birbirine karşı tutumları dikkate değer. Doğrusu Türkiye’de bunlar az rastladığımız şeyler. Burada sizlere onu hatırlatmak istiyorum. Dün iki cumhurbaşkanımızın birbirine sergilediği o törendeki tavırları, bugün bütün bakan arkadaşlarımız aynı şekilde devam ettirdiler” diye konuştu.

Atalay, pazartesi günü 62. Hükümetin, ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştireceğini ve TBMM Genel Kurulu’nda Hükümet Programı’nın okunacağını bildirdi.

Beşir Atalay, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı’nın ardından, basın açıklaması yaparak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gelecek haftanın yoğun geçeceğini, 1 Eylül Pazartesi günü saat 10.00’da Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, 5. AK Parti hükümeti olan 62. Hükümetin bakanlar kurulunun toplanacağını, aynı gün saat 12.30’da AK Parti TBMM Grubu’nun toplanacağını ifade eden Atalay, grup toplantısının ardından saat 14.00’de TBMM Genel Kurulu’nda 62. Hükümet Programı’nın okunacağını söyledi.

MKYK Toplantısı’nın ardından Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu başkanlığında bir ekibin hükümet programı üzerindeki çalışmalara devam ettiğini belirten Atalay, hükümet programı üzerindeki görüşmelerin 4 Eylül Perşembe günü saat 14.00’de TBMM Genel Kurulu’nda başlayacağını, 6 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’de güven oylaması yapılacağını kaydetti.

Beşir Atalay, pazartesi günü Meclis’in ilk toplantısında milletvekili olmadan başbakan yardımcılığı görevine getirilen Numan Kurtulmuş’un yemin edeceğini, daha sonra da Meclis’in torba kanunun görüşmeye devam edeceğini, bu görüşmelerin de 3 günde tamamlanmasının ardından Meclis’in 1 Ekim’de normal programına göre tekrar açılacağını ifade etti.

MKYK Toplantısı’nda AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi’nin geniş bir değerlendirmesini yaptıklarını dile getirerek, kongre organizasyonunda görev alanlara teşekkürlerin iletildiğini belirten Atalay, tek adayla gidilen büyük kongrede oylamaya çok yüksek bir katılım olduğunu, bunu AK Parti olarak önemsediklerini vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Arınç, AK Parti Sözcüsü Atalay

“Hükümet sözcüsü olarak Bülent Arınç Bey devam edecek, parti sözcüsü olarak ben yürütmüş olacağım” diyen Atalay, AK Parti’nin tanıtım ve medyayla ilgili biriminin kendi dönemindeki çalışmaları anlattı.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, bir gazetecinin “Sayın Erdoğan, Davutoğlu’nun ismini açıklarken tercih olarak paralel yapıyla mücadelenin etkili olduğunu söylemişti. Genel Merkez’deki değişikliklerde kriter nedir?” sorusuna, “Bu değerlendirmeyi, bu görevlendirmeyi yapanlara sormak daha uygun olur ama paralel yapıyla ilgili parti olarak ve hükümet olarak kararlılığımızı, o konudaki politikamızı hepiniz biliyorsunuz. O konunun detaylarını, geçmişini en çok bilenlerden birisiyim, eski bir içişleri bakanı olarak. O konudaki bizim mücadelemiz sürer, orada hiçbir zafiyet söz konusu olmaz” yanıtını verdi.

Atalay, bir soru üzerine de AK Parti Genel Başkan yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevinin kendisi için sürpriz olduğunu belirterek, “Bakanlığı, başbakan yardımcılığını ve odamı devrederken böyle bir görevi bilmiyordum. MKYK Toplantısı’ndan 5 dakika önce Genel Başkanımızın özel kalemi beni genel başkanımızın odasına davet etti ve orada bu görev tevdi edildi, benim için de sürprizdir” ifadelerini kullandı.

Beşir Atalay, pazartesi yapılacak MYK Toplantısı’nda, AK Parti’nin 2015 yılının sonbaharında gerçekleştirilmesi planlanan 5. Olağan Büyük Kongresi için hazırlık mahiyetindeki çalışmaların da ele alınacağını ifade ederek, büyük kongreye kadar belde, ilçe, il kongreleri ve büyük kongre delegelerinin belirlenmesi gibi çalışmalara ilişkin teşkilat başkanlığının yürüttüğü çalışmaların ele alınacağını söyledi.

Bu arada AK Parti Ekonomi İşleri Genel Başkan Yardımcılığına getirilen İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, yeni görevini, yarın saat 15.00’de Başbakan Yardımcılığına getirilen Numan Kurtulmuş’tan devralacak.