Görüşmeler çok iyi yolda

Görüşmeler çok iyi yolda

Çelik, AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. 

Rehin alınan vatandaşlardan gerek TIR şoförlerinin gerekse konsolosluktakilerin sağlık durumuyla ilgili en ufak bir şeyin söz konusu olmadığını vurgulayan Çelik, şiddet uygulandığına dair en ufak bir bilgi bulunmadığını ifade etti.

Rehinelerin sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ve meselenin takip edildiğini belirten Çelik, şöyle devam etti:

“Burunları kanamadan Türkiye'ye dönmesi için büyük bir çaba sarfediliyor. Bilmemiz gereken budur. Şu anda birileri işte Türkiye'ye kendi aklınca gaz veriyor. Hemen gidin, basın, askeri seçenek falan. O coğrafyanın ne olduğunu biz hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu şu anda akla gelen bir seçenek değil. Bizim vatandaşlarımızın hayatı bizim için çok değerlidir. Ama maceraya bizim tahammülümüz yoktur. İnşallah sağ selamet Türkiye'ye gelecekler.”

Çelik, rehinelerin nerede tutulduğunu bildiklerine dikkati çekerek, “Onların nerede tutulduğunu, TIR şoförlerinin de nokta yerini biliyoruz, konsolosluktaki vatandaşlarımızın da yerini biliyoruz. Onların serbest bırakıldığına dair haberler şu anda doğru haberler değil. Ama bırakılmaları için yapılan temaslar, görüşmeler çok iyi yolda. İnşallah en kısa zamanda sonuç alırız” diye konuştu.