Birileri bu süreci zehirlemesin

Birileri bu süreci zehirlemesin

Van'daki temaslarının ardından Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Hakkari'ye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Halife Derviş Mahallesi'nde adına yaptırılacak 24 derslikli Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 320 öğrenci kapasiteli pansiyonun temel atma törenine katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan temel atma töreninde konuşan Çelik, temelini attıkları okulun protokolünü TOBB Genel Merkezi'nde imzaladıklarını anımsatarak, Hakkarililerin huzurunda Hisarcıklıoğlu'na eğitime verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemlerde TOBB ile çok güzel projelere imza attıklarını anlatan Çelik, “O zaman okula ismimi vermek istediklerini bildirdiler, ben de kendilerine teşekkür ettim. İnşallah birlikte temelini atarız, birlikte açılışını yaparız bu da bize nasip olur dedim. Arsa meselesi epey zaman aldığı için 2012 yılında protokolü imzalanan okulumuzun temelini ancak bugün atabiliyoruz. Ben TOBB Başkanına ve yönetim kurulu üyelerine, bu eserin bugüne gelmesinde katkısı olan eski ve yeni valilerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İl olduğu günden bu yana herkesin Hakkari'nin yaşadığı eksiklikleri ve yapılan hizmetleri yakından takip ettiğini ancak AK Parti döneminde Hakkari'nin gerçek anlamda hizmetle tanıştığını vurgulayan Çelik, sadece karayollarına yapılan yatırımın bir katrilyona yakın olduğunu, hayal olan üniversitenin AK Parti döneminde kurulduğunu söyledi.

Yüzme havuzundan kapalı ve açık spor salonlarına varıncaya, ilköğretimden liseye kadar Hakkari'den hiçbir yatırımın esirgenmediğini, bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kente gelerek hastanenin açılışını yaptığını hatırlatan Çelik, kentin önemli geçim kaynaklarından biri olan tarıma 120 milyon lira destek verildiğine dikkati çekti.

Birilerinin Türkiye'deki kardeşliğe zarar vermeye çalıştığına dikkati çekerek, vatandaşlardan bunlara fırsat vermemelerini isteyen Çelik, şunları kaydetti:

“Bakın Türkiye'de şu anda bir çözüm süreci var. Parmaklar tetikten çekildi. Artık insanlar ölmüyor, analar ağlamıyor. Bu önemli bir şey. Ancak bakın burada insanlar kaçırılıyor, şantiyeler basılıyor, iş makineleri yakılıyor. İnsanlara vergilendirme adı altında makbuzlar gönderiyorlar haraç toplamaya çalışıyorlar. Birileri bu süreci zehirlemesin. PKK'nın kendisi de zehirlemesin, ben Hakkari'den sesleniyorum PKK'nın uzantısı olan siyasi partiler de büyük bir sorumluluk içerisinde hareket etsinler. Son zamanlarda yöneticilerinin verdikleri mesajlar gerçekten halkımızı çok büyük şekilde irite ediyor, rahatsız ediyor.

Ben diyorum ki Türkiye 780 bin kilometrekarelik topraktan oluşmaktadır. Bu memleketin her karış toprağı bizim için aynı derecede önemlidir ve biz kardeşliğimizi bozanlara fırsat vermeyelim. Kürtçü bölücülere de, Türkçü bölücülerede fırsat vermeyelim. Kardeşliğimize zarar verenleri şöyle elimizin tersi ile kenara itelim. Kavganın olduğu yerde, çatışmanın olduğu yerde, barut kokusunun olduğu yerde kalkınma, yatırım ve gelişme olmaz. Şu anda içinde bulunduğumuz çatışmasızlık nimetinin farkında olalım. Ama çatışmasızlıktan yararlanarak birileri de şımarmasın. Birileri de devletin, güvenlik güçlerinin sabrını zorlamasın, sınamasın. Herkes, güvenlik güçleri, korucular, polis, asker bu çözüm sürecine zarar vermeme adına elinden gelen hassasiyeti gösteriyor. Ama birileri bu hassasiyet göstermeyi, bu nezaketi bu sorumluluk duygusunu devletin ve güvenlik güçlerinin zaafı olarak değerlendirirse çok büyük hata yapmış olur. Bu hataya kimse düşmesin.”

Hakkarili vatandaşlarla bir arada olmaktan, hizmetleri Hakkarili vatandaşların ayağına getirmekten büyük bir mutluluk duyduğunu aktaran Çelik, “Birileri bizim ağzımızın tadını bozmasın. Yeter ki sükunetimizi, huzurumuzu birileri baltalamasın. Bu çözüm sürecini insanlar davranışları ve söylemleri ile zehirlemesinler. Bu bizim için altın değerinde bir fırsattır. Bu fırsatı hep birlikte değerlendirelim” ifadelerini kullandı.

Çelik'in konuşmasının ardından Bakan Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Vali Canbolat, okulun temeline ilk harcı döktü.

Temel atma töreninin ardından Bulvar Caddesi'ndeki Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası'na ait yeni hizmet binasının açılışına katılan Bakan Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, esnafı da ziyaret etti.

Caddedeki esnafla bir süre sohbet eden ve sorunlarını dinleyen Bakan Yılmaz ile beraberindekiler daha sonra kentten ayrıldı.