Anayasa yapmak boynumuzun borcu

Anayasa yapmak boynumuzun borcu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Van'da uzun yıllar kahvaltı salonu işleten Yusuf Konak'a ait Bak Hele Bak adlı kahvaltı salonunun açılışını yaptıktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Gezi Parkı odaklı olayların yıl dönümünün bahane edilmesi nedeniyle yapılan gösterilerle ilgili değerlendirmede bulunan Çelik, Türkiye'de her şeyin yolunda gittiği, güzelliklerin yaşandığı bir dönemde ülkenin imajını zedelemek ve insanların ağzının tadını kaçırmak için bu tip eylemlerin yapıldığını söyledi.

Gezi eylemcilerine dün twitter üzerinden bir mesaj yolladığını anımsatan Çelik, şöyle konuştu:

“Ey gezici arkadaşlar, şu enerjinizin bir kısmını da PKK'nın yavrularını dağa kaçırdığı, yüreği yaralı olan annelere destek olmak için harcar mısınız? Böyle bir şey aklınızdan geçiriyor musunuz? Haksızlıklara karşı demokratik hakkımızı kullanalım ama böyle yıkarak, dökerek maske takarak, bir insan ağzını niye bağlar, yüzünü niye kapatır? Bir insan suçlu değilse yüzüne niye maske takar? Molotof atarak, polis yakarak, devletin ve vatandaşın malına zarar vererek, ortalığı tahrip ederek 'demokratik hak kullanıyorum, gösteri hakkımı kullanırım' diyemezsiniz. Dolayısıyla Gezi, geçmişte oldu ve acı hatıraları olan bir şeydir. Bunu geçmişte bırakmamız lazım. Bizim bir sözümüz var. 'Bir posttan iki pabuç çıkmaz.' Geziden medet umanlar şunu bilsinler ki, gezi ile mezi ile bir yere varamazlar. Halkın önüne sandık gidiyor, halk demokratik hakkını kullanıyor ve iradesini ortaya koyuyor. Bu 30 Mart’ta oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde olacak. Onun için kendi kendimize kötülük yapıp ülkemizin imajını zedelemeyelim, kötülemeyelim.”

Gazetecilerin, “Başkanlık sistemi” ile ilgili sorusunu yanıtlayan Çelik, başkanlık sisteminin Anayasa değişikliğini gerektirdiğini ve bugün için AK Parti'nin Anayasayı değiştirecek bir oy çoğunluğunun bulunmadığını anımsatarak, “Eğer 2015'te halkımız bize Anayasayı değiştirecek bir çoğunluk verirse, diğer partilerle bir uzlaşma söz konusu olursa, topyekün bir Anayasa yapmak zaten bizim hedefimizdir, boynumuzun borcudur” ifadelerini kullandı.

Çözüm sürecine de değinen Çelik, memleket için, 77 milyon insan için çözüm sürecinin çok önemli olduğunu, bu nedenle devam etmesinin, çatışmaların sona ermesinin gerektiğini dile getirdi.

Çelik, insanların ölmemesi, gözyaşının akmaması, bölgenin kan ve barutla anılmaması gerektiğine değinerek, şöyle devam etti:

“PKK büyük bir şımarıklık içerisine girmiştir. Türkiye'nin de bu kof tehditlere karnı toktur. Tekrar eskiye dönmek gibi birilerinin hevesini görüyoruz. Yol kesiyorlar, insan kaçırıyorlar. Vergilendirme kendi adınca insanlardan haraç topluyorlar. Şantiye basıyorlar, araç yakıyorlar. Şimdi devletin sabrını zorluyorlar ve hükümet büyük bir kararlılık içerisinde. Bu ortamın bozulmaması için, bu altın değerinde çözüm sürecinin sonuca ulaşması için, kardeşliğimiz adına, ülkemizin birliği ve bütünlüğü adına hükümet üzerine düşen bütün hassasiyeti gösteriyor. Diğer bütün siyesi partilerin, PKK'nın uzantısı olan diğer siyasi partilerin de aynı duyarlılıkla hareket etmesi gerekiyor.”