Her alanda yükselme yaşanıyor

Her alanda yükselme yaşanıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Van'da bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Erciş yolundaki fuar ve kongre merkezi ile Hakkari yolundaki Tekstilkent alanında inceleme yaptı.

Yetkililerden yapılan yatırımlar ve yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alan Bakan Yılmaz, hükümet olarak Van'a ve bölgeye çok önemli destekler verdiklerini söyledi.

Kentin 12 yılda geçmişe göre muazzam bir artış yaşadığını, yollardan üniversitelere, okullardan kırsal alanlara önemli gelişmeler yaşadığını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Şimdi diyoruz ki önümüzdeki dönem kamu yatırımları yetmez. Kamu yatırımları bölgenin gelişmesi için çok önemli ama özel yatırımlar da önemli. Kuşun bir kanadı kamu yatırımları ise diğer kanadı özel yatırımlardır. İkisini bir araya getirerek ilimizin çok daha ileri gitmesini istiyoruz. Çözüm sürecini yaşadığımız bir ortamda, nispi olarak daha huzurlu bir ortamda, 6. bölge teşviklerini sağladığımız bir ortamda Van ilimizde binlerce vatandaşımıza istidam sağlayacak böyle bir alanı organize ettik. Bunu özel sektöre hazırlıyoruz. Çok talep var. Tam kapasiteye ulaştığında 9 bine yakın insanın istihdam edileceği alandan söz ediyoruz. Özel sektörün gelmesiyle daha fazla istihdam, ihracat ve üretim sağlayacağız. Bunu, Kalkınma Bakanlığı'nın cazibe merkezi programından yapıyoruz. Van'a özel program yaptık ve bu kapsamda da ciddi projelere destek veriyoruz.”

Çözüm süreci

Yürüttükleri çalışmaların sonuç vermesi için çözüm sürecinin devam etmesi ve bölgede hiçbir sorun kalmaması gerektiğine işaret eden Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Maalesef, 'yeterince hizmet yok' diye şikayetler oluyor. Geçmişte böyle olmuş olabilir ama bugün böyle değil. Hizmetlerin gelmesi için herkesin katkı sunması lazım. Her kim huzura, çözüm sürecine katkı veriyorsa aslında kalkınmaya, refaha da katkı veriyordur. Bunu yapmayanların da hizmet eksikliğinden şikayet etmeye hakları yok diye düşünüyorum. Van olarak bu hizmetlere sahip çıkmalıyız. Yerelde valimiz, ilgili kurumlarımız projelere çok büyük katkı veriyor. Onlara da teşekkür ediyorum. İnşallah buraları açma mutluluğunu hep birlikte yaşarız.”

Kahvaltı rekoru

Van'da kırılan “Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası” rekoruyla ilgili de değerlendirmede bulunan Yılmaz, rekor alanına Vanlıların sığmadığını, Türkiye'nin birçok ilinden ve çeşitli ülkelerden insanların rekor denemesi için kente geldiğini belirtti.

Yılmaz, Van'ın çok güzel değerlerinin olduğunu ve bu değerlerin tanıtılması gerektiğini bildirerek, “Dünyadan da Van'a daha fazla insanı getirmemiz lazım. Van'ın tanıtımı, marka şehir olması anlamında önemli bir faaliyet. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz de bunun parçası olmak için geldik. Bunları görmek istiyoruz. Bölgenin insanı olarak diyorum. Bölgelerimiz başka şeylerle anılmasın, renkli güzel etkinliklerle anılsın, ekonomik gelişmeyle anılsın. İnsanlarımız özgürlüklerini sonuna kadar kullanırken, bir taraftan da şiddetten, olumsuzluklardan uzak bölge olsun. 21 yüzyılda Van, dünyanın yükselen yıldızı olsun” diye konuştu. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümete Van'a verdikleri desteklerden dolayı teşekkür eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise Van'ın teşvikler açısından 6. bölgede yer aldığını, bunun da yatırımda bölgenin en cazip yerlerinden biri olduğu anlamına geldiğini aktardı. 

Çelik, Tekstilkent bölgesine 63 firmanın müracaat ettiğini ancak 22 fabrika inşa edildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Depremin ardından yeni bir Van inşa edildi. Bingöl nasıl yeniden inşa edildiyse Van'da aynı şekilde inşa edildi. Batılıların bile akıl erdiremediği hızla inşa edildi. Bunu görmemeye çalışan, itibarsızlaştırmaya çalışan bir siyasi körlük var belli çevredeler tarafından. Ne yapıldı sorularına maruz kalıyorsunuz. Sabahtan bu yana bakanımız, valimizle birlikte yürütülen projeleri geziyoruz. Bir Vanlı olarak bundan keyif aldığımı ifade etmek isterim. Huzurun olmadığı, kavganın, kargaşanın, kaosun olduğu yere yatırımcı gelmez. Van'ın göstergelerine bakıldığında her alanda yükselme yaşanıyor. Van'da geçen yıl ihracat yüzde 40 artmış. Huzur olduğu zaman, sükunet olduğu zaman, kavga olmadığı zaman bu işler oluyor. Dolayısıyla huzurumuzu bozanlara bu halkın söyleyecekleri var ve iki elimiz onların yakasındadır. Bizim kardeşliğe, refaha ihtiyacımız var ve hükümetimiz bunu gerçekleştirmeye çalışıyor.”

Kahvaltı rekorunun kırılmasının da çok önemli bir gelişme olduğuna dikkati çeken Çelik, bunun, kentin geleneksel misafirperverliğinin göstergesi olan kahvaltının rekora dahil edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.