Hukuki süreç başlangıç aşamasında

Hukuki süreç başlangıç aşamasında

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 24 Özel programına konuk oldu.

Başbakan Erdoğan Fethullah Gülen’in iadesi için 'hukuki işlem başlatacağız' dedi. Bundan ne anlamamız gerekiyor?

FETHULLAH GÜLEN’İN İADESİ TALEBİ

Hüseyin Çelik: Bende bu açıklama ile öğrenmiş oldum Sayın Başbakanla da bunun detayını konuşmuş değilim. Burada hukuki bir işlem dendiğine göre Bu hukuk çerçevesinde, Uluslar arası hukuk ve diploması çerçevesinde yapılacak bir şey olduğuna göre, hukuk çerçevesinde bir şey yapılınca ondan ürkmek, korkmak, ondan dolayı bir endişeye düşmek gerekmez. Hep birlikte bunu izleyip göreceğiz. Sayın Başbakan söylediğine göre benim buna ilave edecek bir şeyim yok! Şunun da altını çizmek isterim Fethullah Gülen Hoca Efendi yıllardan beri Amerika Birleşik devletlerinde yaşıyor. Türkiye onunda ülkesidir. Türk edasında olması Türkiye’ye dönmesi yıllardan beri herkesin yaptığı çağrıdır. İlle de bu son gelişmelere bağlı olarak bunun olması gerekmiyor.

Başbakanın bir açıklaması vardı Ya iadesi Yâda sınır dışı edilmesini istedi. Sınır dışı edilmesine ne diyorsunuz?

SINIR DIŞI EDİLMESİ ABD'YE BAĞLIDIR İZLEYELİM VE GÖRELİM

Hüseyin Çelik: 17 Aralığın bir darbe girişimi olduğundan kimsenin şüphesi yok. Sınır dışı edilmesi ABD’nin vereceği karara bağlıdır. ABD böyle bir talep karşısında nasıl hareket eder bunu nasıl karşılar onu kestirmek zor. İzleyelim görelim derdim. Hukuki süreç henüz başlangıç aşamasında.

SEÇİM SİSTEMİ

TEMSİLDE ADALETİN MUTLAKA SAĞLANMASI GEREKİR

Hüseyin Çelik: Türkiye 1971-1980 arasında koalisyonlara mahkûm oldu. 1961-1965 arası arasında koalisyonlara mahkûm oldu. 1991-2002 yılları arasında koalisyonlara mahkûm oldu. Bunlar Türkiye’nin çok talihsiz ve kayıp yıllarıdır. Burada istikrarı sağlayacağız, temsilde adaletin mutlak suretle sağlanması gerekiyor bu iki şartın bir arada olabilmesi için bizim çok ciddi dengeler gözetmemiz gerekiyor.

Size göre seçim sisteminde hangi model uygulanabilir olur?

BARAJI SIFIRLARSANIZ TÜRKİYE YÖNETİLİR OLMAKTAN ÇIKAR

Hüseyin Çelik: Muhalefet sürekli bize diyor ki, veya diğer partiler veya TBMM dışında kalan siyasi partiler bu baraj yüksektir bunu indirelim diyorlar. Bizde tamam diyoruz Barajı sıfırlayalım. Barajı sıfırladığımız zaman bugün ki seçim sistemiyle barajı sıfırlarsanız, Bölük pörçük bir meclis ortaya çıkar, güçlü bir iktidar olmaz ve Türkiye baş aşağıya gider. Yönetebilir olmaktan çıkar. Maalesef Bizim bir koalisyon kültürümüz oluşmuş değil! Ben o günlere şahit olan bir kişi olarak söylüyorum yürümüyor kardeşim!

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

BAŞBAKAN ADAY OLMAZSA ADAY CUMHURBAŞKANI GÜL OLMALI

Hüseyin Çelik: Eğer Sayın Başbakan derse ki ben Başbakan olarak kalayım. Bu başbakanın kendi talebi ile ilgilidir. Onun talebine, onun ne istediğine, ne istemediğine de bizim saygılı olmamız gerekir. Bu siyasi saygıyı bu insanı saygıyı herkesin muhafaza etmesi gerekiyor. Sayın Başbakan ben aday değilim derse. Bizim Cumhurbaşkanı adayımızın Bana Hüseyin Çelik olarak sorarsanız? Abdullah Gül olması lazım!

Ama Sayın Başbakan Köşke çıktı. Kim Başbakan olsun derseniz? Yine Sayın Gül’ün tercihi bizim için önemlidir. Onun ne istediği ne istemediği önemlidir. Sayın gül sıcak siyasete dönmek isterse Ben şahsen Hüseyin Çelik olarak Onu AK Partinin başında Genel Başkan ve Başbakan olarak görmek isterim.

Başbakan Köşke çıkacaksa Sayın Abdullah Gül Başbakan olmalı! Başbakan Başbakan olarak kalacaksa Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olmalı.