Bu büyük bir hıyanettir

Bu büyük bir hıyanettir

AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı'nın bir düğün salonunda düzenlediği teşkilat toplantısına katılan Çelik, toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Çelik, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan toplantının ister alan dinlemesi ile ister başka türlü kaydedilerek, bunun dışarıya servis edilmesinin akla ziyan ve kabul edilmeyecek bir hıyanet örneği olduğunu söyledi.

Çelik, “Bu bir diplomatik hıyanettir, bu stratejik hıyanettir, bu milli menfaatlerimize karşı büyük bir hıyanettir ve bu bir ahlaki bir meseledir. Hepsinin üstünde bu bir ahlaksızlıktır. Bir insanın veya insan grubunun kendi ülkesinde milli menfaatlerini dışarıya servis yapması, kendi namusunu teşhir etmesinden farklı bir şey değildir. Bu kadar ağır söylüyorum” dedi.

Yasadışı dinlemelerin sorumsuzca yayınlanmasının bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Çelik, şöyle devam etti:

“AK Parti iktidara geldiği zaman Türkiye'de internet abonesi 20 bin kişi idi. Şu anda 33 milyona yaklaştı. Türkiye'de özellikle internet hizmetleri için yeraltına döşenen fiberoptik kablo uzunluğu bizim karayollarımızın toplamının dört katından fazladır. Türkiye'de gerçek manada bir dijital devrim yapılmıştır. Bizim internete karşı olmamız, sınır getirmemiz söz konusu değildir. Televizyon, internet ve bütün araçlar iyiye kullanılırsa iyi, kötüye kullanılırsa kötü sonuç verir. Silahı eğer güvenlik görevlisinin beline takarsanız gece rahat uyursunuz. Asayişi temin eder. Ama bir teröristin elinde ölüm makinesi haline gelir. Neşter doktorun elinde hayat kurtarır, bir serserinin eline verirseniz insanların bağırsaklarını yere döker. Görsel ve yazılı medyada suç olan bir şey, normal hayatta suç olan bir şey sanal medyada ve sosyal medyada niçin sevap olsun. Siz haysiyet cellatlığı yapacaksınız. Ama 'ben sosyal medyada yapıyorum, dolayısıyla yaptığım normal' diyeceksiniz. Siz insanların şahsiyetlerini ayaklar altına alacaksınız, özel hayatı deşifre edeceksiniz, ifşa edeceksiniz. Ama bunu sanal medyada yapacaksınız. Diyeceksiniz ki, benim yaptığım normaldir.” 

“AK Parti huzur ve sükun istiyor”

Suriye'den Türkiye'ye gelen 600-700 bin insan olduğunu belirten Çelik, onlara kucak açıldığını ve misafir edildiğini anımsatarak, Suriye  halkı ile bir dertlerinin olmadığını dile getirdi.

Çelik, şunları kaydetti:

“Ama anamuhalefet partisinin lideri sayın Kemal Kılıçdaroğlu, adeta Beşar Esed'in sözcülüğünü yapmaktadır. Düşürülen uçak meselesinde düşünebiliyor musunuz? Suriye'den önce Genelkurmay Başkanı'na bizim anamuhalefet liderimiz Baas sözcüsü olarak o en büyük tepkiyi gösteriyor. Efendim 'AK Parti seçimi kurtarmak için savaş hesabı yapıyormuş. AK Parti'nin buna ihtiyacı yok ki arkadaşlar. Savaşa taraftar olan bir siyasi parti hiç bir zaman halkın gözünde sempatik olmaz. Bizim seçim kazanmamız için böyle bir şey yapmamız gerekmiyor. Bakın bütün yapılan kamuoyu anketlerine bakın. AK Parti zaten onlarla mukayese kabul edilmeyecek derecede öndedir. Ben seçim yasaklarından dolayı şimdi anketleri açıklamayayım. AK Parti'nin buna ihtiyacı mı var? AK Parti huzur ve sükun istiyor. Biz kimsenin uçağına değil tavuğuna bile kış demeyiz. Ama bizim hava sahamızı ihlal ederse, bizim vatandaşlarımıza zarar verirse, bizim hükümranlık haklarımıza tecavüz ederse biz uçağını da düşürürüz, tankını da vururuz. Herkesin bilmesi lazım.”

Bir gazetecinin, “Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin düşmesi ile ilgili bugün bir savcının sosyal paylaşım hesabından bazı belgeler yayınlandı. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Çelik, “Buna cevap verirsem bunu çok ciddiye almış olurum. Onun için cevap vermiyorum” dedi.