Bu sene tarımsal destek 9.8 milyar lira

Bu sene tarımsal destek 9.8 milyar lira

Çelik, Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesine bağlı Yeniçiftlik beldesinde, partisinin Marmaraereğlisi ilçe teşkilatınca düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Tekirdağ'ın, Türkiye'nin önemli sanayi merkezlerinden biri olduğunu ve Türkiye'deki büyüme potansiyeli en hızlı iller arasında yer aldığını söyledi.

AK Parti iktidarı ile tarım ve hayvancılığa yapılan desteklerin arttığını ifade eden Çelik, “Bu memlekette çiftçi yüzde 59 faiz vererek tarım kredisi kullanıyordu. Şimdi ise tarım kredileri 0 ile 5 arasında değişiyor. Türkiye çapında, tarıma 1.8 milyar lira destek veriliyordu. Bu sene tarımsal destek 9.8 milyar lira. AK Parti iktidarı sadece Tekirdağ'daki ürünlere verilen prim miktarı, 883 trilyon lira. Diğer tarımsal desteklemeler beşe katlanmış, 226 milyon lira. Hayvancılığa verilen destek 33 kat arttı” diye konuştu.

Çelik, AK Parti ve hükümet olarak “sosyal medyaya karşı oldukları” yönündeki söylemlerin doğru olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye'nin yurt dışında bir itibarı var. Son günlerde dışarıya, 'Türkiye özgürlükleri yasaklıyor, Türkiye Twitter'ı yasakladı' diye propaganda yapmaya başladılar. Ben, 610 bin takipçisi olan Twitter kullanıcısıydım. Twitter niye kapatıldı? Düşünün, Samsun'da bir ev hanımı bir bacımızın adına bir sahte hesap açmışlar, ve bu hesapta akla hayale gelmez son derece edepsizce görüntüler yayınlıyorlar. Kadıncağızın bundan haberi yok. Mahkemeye müracaat ediyor ve diyor ki, 'Bunun benimle bir alakası yok. Benim çoluk çocuğum, ailem var. Beni niye bu şekilde rezil ediyorsunuz'. Mahkeme karar veriyor ve bizim Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bunu Kaliforniya'daki Twitter merkezine gönderiyor, ama Twitter bunu dikkate almıyor.”

“Mahkeme kararlarının uygulandığı andan itibaren Twitter açılır”

Twitter'ın Türk hukuk sistemini gözardı ettiğini dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

“Bir televizyon herhangi bir vatandaşa ağır hakarette bulunursa o televizyona RTÜK tarafından ceza gelir mi, gelir. Peki bir gazete birine bu şekilde saldırırsa, kişilik haklarını ihlal ederse, şahsiyetini rencide ederse, aile şerefini beş paralık ederse ona haysiyet cellatlığı yaparsa, gazeteye ceza gelir mi, gelir. Peki gazete yapınca suç oluyor da, televizyon yapınca suç oluyor da sosyal medya yapınca niye sevap olsun. İngiltere müracaat ediyor, İngiltere'de bu tip olumsuzluklara hemen Twitter cevap veriyor, Fransa'ya cevap veriyor, Hindistan'a cevap veriyor. Biz müracaat ettiğimiz zaman duymamazlıktan geliyor. Biz müstemleke ülke değiliz arkadaşlar. Twitter'ın tamamen yasaklanması söz konusu değil. Twitter, bu mahkeme kararlarının uygulandığı andan itibaren açılır. “

Dost ile düşmanın çok iyi ayırt etmek gerektiğini vurgulayan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Rahmetli Mehmet Akif diyor ki, 'Dostunu, düşmanını iyi bellemeyen, bindiği dalı iyi tartmayan, gittiği istikameti iyi tespit etmeyen kişi olsun, topluluk olsun sonunda belasını bulur'. Biz belamızı arayan bir ekip değiliz. Biz, halkımızın refah ve mutluluğunu, halkımızın başının dik olmasını isteyen bir ekibiz. Bugüne kadar bütün sıkıntılara bütün dayatmalara göğüs germiş, Allah'a şükürler olsun, Türkiye'yi alt demokratik uygulamaların hayatın normali haline geldiği bir ülkeden, Türkiye'yi demokrasisi her geçen gün daha ayakları üzerinde duran bir ülke haline getirmişiz. Maddi manevi olarak bugün dünden iyidir ve yarınlarda bugünlerden çok daha iyi olacak inşallah.”