Biz sevgileri büyütmek zorundayız

Biz sevgileri büyütmek zorundayız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “CHP’lilerin elinde hala Dersim’in kan izleri var. CHP’nin elinde hala Zilan’ın kan izleri var. Bu memlekette en ufak bir hak isteme talebini ‘Bu bir Kürt isyanıdır' diye bastıran CHP zihniyeti, bugün Kürt vatandaşlarımıza şirin görünmeye çalışmasın” dedi.

Çelik, İslahiye ilçesine bağlı Altınüzüm beldesinde pazar yerinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, siyasette dürüstlüğün esas olduğunu, Türk siyasetinin en büyük problemin geçmişte sözler ile gözlerin aynı şeyi söylememesi olduğunu kaydetti.

AK Parti’nin 77 milyonun partisi olduğunu belirten Çelik, konuşmaları arasında Kürtçe sözlerle bazı benzetmelerde bulunarak halkın neden teveccühünün kendi partilerine olduğunu anlattı.

MHP ve CHP’nin “AK Parti’nin Türkiye’yi böldüğünü ” söylediklerini belirten Çelik, şunları söyledi:

“Türkiye’nin zaten yarısında yoksunuz. Siz Türkiye’yi fiili olarak böldünüz. Şanlıurfa’da CHP’nin milletvekili var mı?  Yok. Mardin’de, Diyarbakır’da, Adıyaman’da, Batman’da, Muş’ta, Siirt’te, Van’da, Ağrı’da, Iğdır’da, Şırnak’ta, Hakkari’de, Bingöl’de, Elazığ’da var mı? Yok. Zaten sen Türkiye’nin yarısında yoksun. Sen Türkiye’yi fiili olarak bölmüşsün. Bölücülük bu değil mi? AK Parti, Sinop’ta da var, Mersin’de de, Artvin’de de,  Muğla’da da, Edirne’de de, Hakkari’de de var. İster Türk, ister Kürt, ister Arap, ister Gürcü, ister Çerkez, ister Laz, ister Arnavut, bu memleketin her ferdi, dini, mezhebi, etnik kökeni ne olursa olsun başımızın üstünde yeri var.”

Çelik, partilerindeki Kürt ve Türk milletvekilleri bulunduğunu ancak bu vekillerin Kürtçülük veya Türkçülük yapmadıklarına dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde bir çok ırkçı internet sitesinin kendisi için “Türkiye’nin bütün eğitiminin bir Kürde bırakıldığı” yönünde propaganda yapıldığını belirten Çelik, “Bu zihniyete lanet olsun. Biz bu zihniyeti ayağımızın altına alıyoruz” dedi.

Okullarda seçmeli Kürtçe derslerini kendilerinin koyduklarını söyleyen Çelik, “CHP’lilerin elinde hala Dersim’in kan izleri var. CHP’nin elinde hala Zilan’ın kan izleri var. Bu memlekette en ufak bir hak isteme talebini ‘Bu bir Kürt isyanıdır' diye bastıran CHP zihniyeti, bugün Kürt vatandaşlarımıza şirin görünmeye çalışmasın. Vatandaşlarımız onların cemaziyülevvelini de ahirini de çok iyi biliyor” diye konuştu.

İstanbul merkezli operasyon

Çelik, İstanbul merkezli operasyon olmasaydı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu seçimlerde halka anlatacak bir şey bulamayacağını dile getirdi.

Muhalefet partilerinin projelerinin olmadığını aktaran Çelik, şöyle devam etti:

“Eğer 17 Aralık’taki bu rezillik olmasaydı, bu operasyon olmasaydı, Allah aşkına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu meydanlarda vatandaşa ne söyleyecekti?  Bunların projesi var mı? Bunların gelecekle ilgili, vatandaşın lehine olabilecek her hangi bir yatırımı var mı? Yok. Camileri ahıra çeviren CHP’dir. Ezanı Muhammediye'yi susturan CHP’dir. Elif Ba cüzlerini yasaklayan CHP’dir. Bizim hocalarımızı sakallarından sürüyüp götüren CHP’dir. Memlekette jandarma dipçiğini her gün vatandaşın sırtından eksik etmeyen CHP’dir.”

Kendilerini yolsuzlukla suçlayanlara AK Parti’nin sözcüsü sıfatıyla konuştuğunu vurgulayan Çelik, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkına kim elini uzatırsa O el kimin eli olursa olsun hep birlikte o eli kırmak bizim namus borcumuzdur” ifadelerini kullandı.

Çözüm süreci 

Çelik, terör nedeniyle Türkiye'nin çok acı çektiğini, AK Parti’nin iradesiyle başlayan çözüm süreciyle birlikte bir yıldır ülkede kan akmadığını, çocukların ölmediğini belirtti.

Bu durumdan birilerinin rahatsız olduğunu savunan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehitlerin kanı üzerinden siyaset yapmak ne kadar iğrençlik ve alçaklıksa, Kürt çocuklarının kanı üzerinden siyaset yapmak da o kadar alçaklıktır. Başkasının çocuklarının kanı üzerinden, başkasının çocuklarının ölümleri üzerinden ideolojik hesap yapmayacağız. Bütün ölen canlar bu memleketin canlarıdır. Biz sevgileri büyütmek zorundayız, kinleri, nefretleri, öfkeleri büyütemeyiz biz. Bundan rahatsız oluyorlar. Çözüm sürecini sabote etmeye çalışıyorlar. Allahın izniyle bu memlekette Türküyle, Kürdüyle, Sünnisiyle, Alevisiyle, doğulusuyla, batılısıyla biz bu kardeşlik iklimini pekiştireceğiz. Türkiye’de yeniden kan akmasını dört gözle bekleyip avuçlarını ovuşturanlar, Allah'ın izniyle hezimete uğrayacaklar, avuçlarını yalayacaklar.”